„Tohle je poslední akce takhle velkého formátu. Po jejím skončení pojedeme dát trestní oznámení na primátorku hlavního města Prahy Adrianu Krnáčovou za nekonání a za to, že svou nečinností přispívá k páchání trestné činnost a úniku daní,“ uvedl kolem 16:30 David Bednář ze Sdružení českých taxikářů.
Řidiči Uberu jsou podle něj naprosto nekontrolovatelní, neodvádí daně, neplatí sociální ani zdravotní pojištění. „To by neměl být problém jen taxikářů, ale každého občana, který dodržuje pravidla, ústavu a zákony,“ dodal Bednář.
Fotogalerie |
Taxikáři jsou prý připraveni v protestech pokračovat. „Dneska dáme paní Krnáčové ultimátum, aby celou situaci vyřešila do páteční třetí hodiny odpoledne. Pokud se tak nestane, pokud nezačne opravdu jednat a řešit nelegálnost Uberu, tak vyhlásíme generální stávku,“ dodal Bednář. Její součástí prý bude blokáda některé z pražských ulic. Které, to prý taxikáři upřesní ještě večer v tiskovém prohlášení. Podobně vloni 8. února blokovali provoz na pražské magistrále. (psali jsme zde)
Po magistrátu chtějí změnu i přesto, že už dnes úředníci k řidičům Uberu přistupují při kontrolách stejně, jako kdyby byli taxikáři a za prohřešky je pokutují. Řidiči Uberu tak prakticky nemají šanci takovou kontrolou projít. Podle taxikářů je jich ale málo. „Za loňský rok bylo provedeno 68 kontrol řidičů Uberu. Taxikáři mají kontroly dennodenně. Je to hodně velký nepoměr,“ myslí si Bednář.
Na opakované dotazy, co tedy přesně od primátorky, respektive od magistrátu taxikáři chtějí, nepadla jasná odpověď. „Jde nám o to, aby řidič Uberu dodržoval stejné podmínky pro přepravu osob, které musí dodržovat řidič taxislužby,“ dodal Bednář.
Podle primátorky po ní ale taxikáři chtějí něco, co není v jejích silách. „Na ultimáta jsem nikdy nereagovala, nicméně i kdybych to tentokrát udělat chtěla, nic bych nezmohla. Taxikáři nechápou, že město nemůže Uber zakázat, ani pro něj určovat podmínky,“ řekla pro iDNES.cz.
Jedinou možnost proti Uberu zakročit má podle Krnáčové Ministerstvo průmyslu a obchodu, které vytváří zákony. „To musí stanovit, co je a co není sdílená ekonomika a jak se máme stavět ke službám jako je Uber,“ řekla.
Praha prý může pouze provádět kontroly. „A ty provádíme. Sama si ale uvědomuji, že kontroly nejsou řešením problémů, ale spíše jeho důsledkem. Máme tu populární služby, které jsou v mnoha ohledech pro lidi přínosem, ale dokud nebude legislativa, tak stále budou i jádrem sporů,“ dodala primátorka a zopakovala svůj apel na ministerstvo, aby „přestalo strkat hlavu do písku a postavilo se k situaci čelem“.
„To je máme chytat za vás?“
Na letišti se v pondělí odpoledne shromáždilo taxikářů ještě více než při pátečním protestu. Tentokrát jich dorazilo zhruba sto. Na transparentech kromě Krnáčové kritizovali i policii. Vytýkali jí, že „pomáhá a chrání řidiče Uber“.
Skupinka taxikářů policisty přivolala k jednomu z řidičů, který své auto zastavil na zastávce autobusu. Nebylo jasné, zda jezdí s aplikací Uber. Policisté taxikáře od vozu odehnali, ale řidiči nakázali, ať svůj automobil odstaví opodál a zdá se, že mu vypsali blokovou pokut, za což si od taxikářů vysloužili potlesk.
Stejně jako v pátek taxikáři polepovali vozy řidičů Uberu nálepkami „nelegální transport“. Policisté je ale nutili opustit vozovku.
„To je máme chytat za vás?“ křičela jedna z taxikářek na policisty poté, co se svými kolegy obklopila další z vozů. „Stejně je to k ničemu, státňáci to řešit neumí a měšťácký taxi tým tu stejně jako v pátek není,“ odpověděl jí další taxikář. Po kontrole dokladů nechali policisté řidiče dotčeného automobil odjet.
Zvýšený policejní dohled a přítomnost těžkooděnců vyvolával obavy u turistů přijíždějících na letiště. „Je bezpečné jít dovnitř do terminálu? Co se tu proboha děje?“ ptal se našich redaktorů anglicky mluvící cizinec, kterému prý za hodinu odlétá letadlo.
Taxikáři kolem terminálu rozmístili na lavičky a koše anglicky psané letáčky, které mají cizince odradit od využívání služby Uber. Píšou v nich, že řidiči, kteří využívají aplikaci, nemají licenci, navigují pouze pomocí GPS, nemají pojištěná auta pro přepravu lidí a často si účtují vyšší cenu za kilometr, než je v Praze povoleno. Cestujícím ve výzvě doporučují, aby ve svém vlastím dobru využili jednu z klasických taxislužeb.
Policejním výzvám taxikáři tleskali
Akce v pondělí probíhala poklidněji než minulý týden. Policisté megafonem pravidelně vyzývali taxikáře, aby dbali jejich pokynů a připomínali jim, že musí dodržovat zákony. Zároveň jim také sdělovali, že pokud tak nebudou činit, použijí proti nim policisté donucovací prostředky. Taxikáři těmto výzvám tleskali.
I policistů se na místě sešel oproti pátku přibližně dvojnásobný počet. Bylo mezi nimi také mnohem více těžkooděnců.
Střety začaly ve čtvrtek na Letišti Václava Havla. Skupina taxikářů tam napadla řidiče Uberu, který přijel vyzvednout zákazníky. Na auto mu nalepili samolepku, sebrali mobilní telefon a jeden z nich řidiči Uberu dokonce rozbil čelní sklo (psali jsme zde).
Den poté už dorazilo taxikářů na letiště několik desítek. Na auta opět lepili samolepky a pokřikovali na jejich řidiče. Také zastavovali všechny projíždějící vozy a dostali se do strkanice s policisty, když nechtěli uvolnit cestu (víc zde). V pondělí odpoledne se taxikáři vypravili na letiště před Terminál 2 znovu. Předem avizovali, že jich bude víc než v pátek.
Páteční střety na Letišti Václava Havla v Praze: