My jsme v Česku doma, to Okamura je tu cizí, volali Romové na demonstraci

  15:56aktualizováno  15:56
Asi šest desítek lidí, převážně Romů, se v sobotu odpoledne sešlo na pražské Kampě, aby vyjádřily svůj nesouhlas s narůstající vlnou rasismu v České republice a také s konkrétními politiky, kteří k tomu přispívají. Demonstranti kritizovali zejména Tomia Okamuru, ale i Andreje Babiše nebo Václava Klause.

Romové demonstrovali v Praze proti rasismu, násilí a výrokům místopředsedy Sněmovny Tomia Okamury (SPD). (17. března 2018) | foto: Yan Renelt, MAFRA

„Okamura nás zneuctil, zpochybňuje holocaust a rozděluje národ na dva tábory!“, „Stop rasismu, konec Okamurovi!“, či „My jsme v Česku doma, to Okamura je tu cizí!“. To je jen několik z pokřiků, které v Praze na Kampě Romové skandovali.

Fotogalerie

V rukou při tom třímali transparenty. Jeden z nich se například skládal z hanlivých přezdívek českých politiků a zkratek organizací, ke kterým podle Romů dotčení muži patří a jimž slouží.

Na transparentu si tak mohli kolemjdoucí přečíst tento výčet - Odporná mlátička (SNB), Velký xenofob (SPD), Agent Bureš (STB), Rudý Ovar (KGB) - následovaný otázkou „Kampak nás to zavede?“. 

„Chceme upozornit na sílící násilí a rasismus, který je podporovaný nejvyššími činiteli v této zemi. Ti ho navíc rozvíjí šířením neskutečných výroků, se kterými jsme se v poslední době setkali,“ řekl Emil Voráč, ředitel romského integračního centra Khamoro a jeden z organizátorů demonstrace. 

Romové protestovali zejména vůči straně Svoboda a přímá demokracie (SPD), jejímu předsedovi Tomio Okamurovi a poslanci Miloslavu Roznerovi. Demonstranti je vinili z popírání holocaustu a bezprecedentního útoku na Romy a jejich důstojnost. 

Lety byly cestou na smrt, vzpomínají pamětníci tábora a jejich potomci

Okamurovy komentáře k této menšině jsou dlouhodobě kontroverzní, nejvíce ji však popudil, když řekl, že koncentrační tábor pro Romy v Letech u Písku nebyl oplocený a lidé tam měli volný pohyb. Za výrok se sice později částečně omluvil, ale nelidské podmínky v táboře dále zlehčoval.

„A také o nás mluví jako o druhé největší hrozbě pro Českou republiku hned po islámu. To přeci nemůžeme trpět,“ zlobil se jeden z demonstrantů. 

Rozner Romy rozčílil, když myšlenky svého předsedy dále rozvíjel na sjezdu SPD. „Bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku,“ uvedl mimo jiné.

„Klaus zpochybnil romský holocaust jako první“

Ze stejného důvodu se na demonstraci přetřásalo i jméno bývalého prezidenta Václava Klause. „Byl to právě on, kdo jako první zpochybnil romský holocaust. Když si to mohl dovolit pan prezident, začali mít i jiní ústavní činitelé za to, že se lze takto vyjadřovat i v nejvyšších patrech české politiky,“ uvedl Voráč.

Klaus v květnu 2005 uvedl, že to nebyl „koncentrační tábor v tom slova smyslu“ a že nebyl určen pro Romy, ale „pro ty, kteří odmítli pracovat“ (přesné znění najdete na Klausově webu). Prezidentův výrok tehdy vyvolal pobouření romských organizací i jiných politiků.

Češi nejsou rasisti, ale xenofobové, řekl romský aktivista v Rozstřelu

Na sobotní demonstraci si vysloužil kritiku i premiér Andrej Babiš a jeho hnutí ANO, jehož poslanci zabránili odvolání Okamury z postu místopředsedy Sněmovny. „A to je právě ono. Je to strašné, když se někdo chová a mluví tak, jako to dělá Okamura. Ale snad ještě horší je, že mu to ostatní tolerují a zavírají před tím oči,“ řekl iDNES.cz jeden z demonstrantů.

Podle Voráče si Romové nehodlají jen stěžovat, ale chtějí najít s majoritní společností společnou řeč. Politici jako Okamura tomu však podle něj brání.

Na akci vystoupil také náměstek libereckého primátora Ivan Langr, který ocitoval část textu z prohlášení, které loni sepsalo patnáct významných libereckých osobností.

„Vyzýváme všechny občany, hlavně pak ty politicky, společensky a kulturně činné, aby byli vnímaví k jakýmkoli projevům nenávisti a extremismu, nebyli k nim lhostejní a nebáli se vůči nim kdekoliv nahlas a viditelně vymezit. Aby pozvedli svůj hlas právě teď, kdy snad lze přízraky xenofobie v české společnosti stále ještě považovat za dočasné a prchavé,“ uvedl například.   

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Šéf diplomacie se pokusí v Americe vyjednat i přijetí Zemana u Trumpa

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě premiéra Andreje Babiše,...

Při své cestě do Spojených států bude ministr zahraničí Tomáš Petříček usilovat o pozvání prezidenta Miloše Zemana i...

Exministr byl odsouzen k ročnímu vězení. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Najdete na iDNES.cz