Vláda s účinností od 14. října omezila mimo jiné shromáždění podle práva shromažďovacího, a to na nejvýše 500 účastníků. Shromáždění mohou být ve skupinách po nejvýše 20 účastnících a při zachování rozestupů mezi skupinami účastníků alespoň 2 metry.
Svolavatel zmíněného shromáždění ve svém ohlášení oznámil 500 účastníků shromáždění. Nicméně na nedělní demonstraci proti vládním opatřením na Staroměstské náměstí v Praze nakonec dorazilo zhruba dva tisíce lidí. Organizátoři tak nedodrželi stanovený limit v počtu účastníků, lidé nedodržovali ani rozestupy.
Akci tak předčasně ukončil úředník pražského magistrátu. „Policie na místě svolavatele poučila o tom, že shromáždění porušuje nařízení. Ten zpočátku nijak nereagoval, proto úředníci magistrátu vyzvali svolavatele k ukončení akce,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
„Takový postup byl v souladu se zákonem. Základní povinností svolavatele je, aby shromáždění proběhlo v poklidu a v souladu se zákonem. To se týká jak vydání základních organizačních pokynů, tak zajištění dostatečného počtu pořadatelů, organizace přístupových tras, je-li účastníků více a přijetí dalších opatření,“ vysvětlil iDNES.cz ústavní právník Jan Kudrna.
Při protestech bylo zraněno 25 policistů, sedmnáct z nich skončilo s pohmožděninami. Kriminalisté v pondělí zatím obvinili dva zadržené. „Za násilí proti úřední osobě a výtržnictví jim hrozí až šest let odnětí svobody,“ potvrdila policejní mluvčí Eva Kropáčová. Ze stejných trestných činů podezřívají dalších 12 lidí.
Za nerespektování vládních opatření týkající se nenošení roušek, nedodržování rozestupů, ale také nerespektování limitu 500 účastníků hrozí pokuta od 20 000 do 2 000 000 korun.
Praha akci nemohla zakázat
Uskutečnění demonstrace v neděli v rozhovoru pro iDNES.cz zalitoval i ministr vnitra Jan Hamáček. „Bohužel, pokud mu to magistrát povolí, nebo příslušný správní úřad, policie zasáhnout nemůže,“ uvedl ministr na dotaz jak se policie k demonstracím postaví příště. Na nedělní demonstraci totiž zaznělo, že se plánují další podobné akce.
Nicméně pražský magistrát nemohl nedělní demonstraci nijak zakázat. „Shromáždění se neschvalují, ale pouze ohlašují. Jejich konání je totiž zakotveno v základní listině práv a svobod a vyplývá z ústavy,“ dodal Hofman.
Účet za násilí při protestu: 144 zadržených, 14 podezřelých, 25 zraněných |
„Magistrát obecně nemá pravomoc povolovat či nepovolovat demonstrace. Zákon umožňuje zakázat demonstraci jen ve výjimečných případech. Ani jeden z důvodů vyjmenovaných v zákoně však nebyl použitelný pro tento případ,“ uvedl pro iDNES.cz primátor Zdeněk Hřib.
Shromáždění může být zakázáno například v situaci, kdy oficiální ohlášený účel shromáždění podněcuje k násilí nebo jinak porušuje zákon – to nedělní demonstrace nesplňovala. Oficiálním účelem nedělního shromáždění totiž bylo dle ohlášení svolavatele „Demonstrace za práva a svobodu občanů v době korona krize“.
„Města tak nemají možnost, jak takové akce zakázat. Je zřejmé, že účastníci akce či svolavatel zneužili zákona a svolali veřejné shromáždění tak, aby neexistovala možnost, jak jej předem zakázat,“ popsal mluvčí magistrátu.
Mohlo se zvolit jiné místo
Jejich slova potvrzuje i Kudrna. „Pokud úřad neměl podložené indicie ukazující, že shromáždění sleduje jiný účel, než ohlášený, že lze mít za podložené, že neproběhne pokojně, nebo dojde k porušení zákona, potom shromáždění mohl a měl zakázat. Pokud takové podklady neměl, potom shromáždění zakázat nemohl a mohl pouze použít institut rozpuštění shromáždění v okamžiku, kdy se ukázalo, že zákon je porušen,“ uvedl.
Podle ústavního právníka měl možnost magistrát navrhnout jiné místo konání, například na více rozlehlém místě. Hamáček také v reakci na demonstraci uvedl, že se musí zvážit, jestli další demonstrace nezakázat. Podle Kudrny takovou variantu umožňuje krizový zákon.
„Úplný zákaz by měl případně nastoupit až tehdy, když se ukáže, že ani mírnější omezení nevedou k výsledku. Mohlo by se v Praze jednat například využívání rozlehlejších míst, kde se jednak účastníci mohou více rozprostřít, jednak případný zásah policie není tolik omezen limitovanými odchozími trasami, jako je tomu například v ulicích Starého města,“ dodal.
Demonstrace se zvrhla v pouliční bitku s policií (18. října 2020):