Na Staroměstském náměstí v Praze začal protest namířen proti „zmatečným“...

Na Staroměstském náměstí v Praze začal protest namířen proti „zmatečným“ vládním restrikcím kvůli šíření nemoci covid-19. (18. října 2020) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Fake news na protestu. Jeden nemocný za tři, Prymula má skandál v USA, zaznělo

  • 902
Když máte dva pozitivní testy, v tabulkách jste jako dva pacienti. Prymula je zapletený do očkovacího skandálu v USA. I takové dezinformace zazněly na nedělní demonstraci proti vládním nařízením v souvislosti s epidemií covid-19, která skončila potyčkou mezi částí protestujících a přítomnými policisty.

„Nemoc je to nebezpečná, posuďte sami. Když jdete na test a jste pozitivní, sedíte deset dní doma. Je vám dobře, jdete znovu na test a pozor, máte smůlu, jste znovu pozitivní. Přesto, že jste jeden, ve statistikách už jste pozitivní dva,“ řekl na demonstraci jeden z řečníků, komik Miloš Knor.

„Nedej bože, za týden se to zopakuje a už marodí tři, přestože jste pořád sám. Když se ale za týden uzdravíte, dva nemocní zůstanou,“ dodal.

Jde přitom o dezinformaci. Podle aktualizovaného algoritmu ukončení izolace totiž u asymptomatických pacientů vůbec není třeba, aby test absolvovali vícekrát. „Pacient PCR pozitivní a bez klinických známek onemocnění má nařízenou 14denní izolaci od prvního pozitivního PCR testu, a nově lze tuto izolaci ukončit bez provedení PCR testu,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví v červenci. Od 1. září se izolace bezpříznakových pacientů zkrátila na 10 dní od odebrání pozitivního vzorku. 

I před tím, než došlo ke změně algoritmu, by však nemohlo k takové situaci dojít. Počty pozitivních pacientů jsou totiž o opakované testy očištěny, každý pacient se tak do statistiky zapíše pouze jednou. Naopak počty provedených testů zahrnují i opakované testy, vyplývá ze stránek ministerstva zdravotnictví. Když tak Ústav zdravotnických informací a statistiky zveřejnil v září poměr pozitivních testů očištěný o opakované testy, byl podíl naopak vyšší.

Prymula součástí skandálu v USA

Nejde však o jedinou dezinformaci, která ze strany řečníků zazněla. Hned několik zavádějících informací padlo na adresu ministra zdravotnictví Romana Prymuly.

Chuligánům ze Staromáku hrozí až šest let. Akci nešlo zakázat, říká právník

O tom jeden z přítomných, který se publiku představil pouze jako „Michal ze spolku HON (Hnutí občanské nespokojenosti, které akci organizovalo, pozn. red.)“, tvrdil, že je zapletený do „největších skandálů, které se v současné době odehrávají ve Spojených státech“.

„Prymula schválil klinickou studii na očkování Gardasil. Propagoval Gardasil, ten je přitom nyní souzen v USA,“ řekl.

I zde však jde o falešnou informaci. Tvrzení se opírá o fakt, že Prymula v roce 2007 v článku pro odborný časopis Pediatrie pro praxi tuto vakcínu proti rakovině děložního čípku a genitálu a proti genitálním bradavicím zmínil jako doporučenou pro dvanáctileté dívky.

Proti této vakcíně se nyní ohradil advokát, synovec bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho a známý odpůrce očkování Robert F. Kennedy mladší. Ten tvrdí, že očkování způsobuje autoimunitní či onkologická onemocnění, tvrzení však nepodporuje žádnou studií.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) o vakcíně přitom uvádí, že přínos očkování převyšuje možná rizika, nebyla totiž nalezena přímá souvislost mezi vakcínou a negativními účinky. Mimo to, Prymula neměl se schválením vakcíny nic společného. Ta totiž byla registrována na základě rozhodnutí Evropské komise.

„Jelikož se jedná o léčivý přípravek registrovaný takzvanou centralizovanou procedurou, kdy na základě stanoviska Výboru pro humánní léčivé přípravky Evropské agentury pro léčivé přípravky uděluje registraci Evropská komise, je registrace platná pro všechny členské státy EU,“ uvedla mluvčí SÚKL Barbora Peterová s tím, že touto procedurou se povinně schvalují všechny nové vakcíny. Česká vakcinologická společnost, které Prymula roky předsedal, tak nemá s celým procesem nic do činění.

Prymulův střet zájmů

Prymulovo jméno řečníci při svých projevech zmínili několikrát. „Má neustálý střet zájmů,“ prohlásil již zmíněný Michal. Boxer Ondřej Pála se přihlížejících ptal:. „Je to podezřelý jenom mně, že pan Prymula si někdy na jaře udělal firmu na dovoz zdravotnických pomůcek a dezinfekce?“

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Poukazuje tak na skutečnost, že ministr Prymula má od června v obchodním rejstříku jako živnostenskou činnost zapsanou mimo jiné výrobu lékařských a dentálních nástrojů a potřeb a výrobu zdravotnického materiálu. Proti možnému střetu zájmů se však Prymula dříve ohradil.

„Odcházel jsem z ministerstva a tak jsem si to zaregistroval, abych eventuálně mohl něco dělat. Teď jsem ale na úřadu vlády, takže nebojte se, dezinfekci ani roušky vyrábět nehodlám. Nepřipadá to v úvahu,“ uvedl pro iDNES.cz Prymula v září, kdy působil jako státní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Krátce poté si navíc Prymula živnost pozastavil, vyplývá z údajů v obchodním rejstříku.

Kdo za demonstrací stojí

Kromě zmíněných padla na demonstraci řada zavádějících informací. Řečníci mimo jiné naznačovali, že není prokázaná účinnost roušek. Ta přitom byla dokázaná zahraničními výzkumy. Například podle výzkumu vědců z Hongkongu může nošení roušky snížit riziko přenosu koronaviru až o 75 procent.

Další řečník, boxer Ondřej Pála, zase zpochybnil, že by nemocnice byly přetížené. „Objel jsem si čtyři pražské nemocnice. Byl tam normální provoz, neviděl jsem nikoho padat na hubu, žádný kolaps se nekoná, oni nás chtějí vystrašit,“ řekl na úvod protestu.

Celá řada řečníků se zase odvolávala na tvrzení kardiochirurga Jana Pirka, stomatologa Romana Šmuclera či onkologa a senátora Jana Žaloudíka. Ti mimo jiné žádají zrušení opatření. Proti těm se již ohradili třeba lékaři z první linie či prezident Miloš Zeman s tím, že nejde o odborníky v oblasti epidemiologie.

Prymula: Demonstrace zhorší nákazu, je to pohrdání prací zdravotníků

„Celkově tam zaznělo spíše hodně dezinterpretací vládních nařízení,“ uvedl Jan Cemper z factcheckingového webu Manipulatori.cz a poukázal třeba na vtipy o tom, že „virus se nejvíce šíří po setmění“, které naráží na dřívější omezenou otevírací dobu restaurací.

Demonstraci uspořádal spolek Hnutí občanské nespokojenosti (HON). To samo o sobě říká, že „jsme obyčejní občané, nespokojení občané, jako hodně lidí v této zemi“. Založil ho komparzní a reklamní herec Ivan Sochor. Ten přitom podle Cempera ještě nedávno propagoval třeba hromadné nošení roušek. Podle stejného webu také hnutí HON na svém facebookovém účtu sleduje například ruskou televizi RT, která je známa svými prokremelskými názory a občas také dezinformacemi. Hnutí stojí také za demonstrací proti vládním nařízením, která proběhla na konci září před budovou ministerstva zdravotnictví.

HON svolal demonstraci, od násilností, které vypukly po jejím oficiálním konci, se ale hnutí distancovalo. „Při rozpouštění demonstrace jsme postupovali v souladu s pokyny Magistrátu hl.m. Prahy a takovým způsobem, abychom nevyprovokovali demonstranty k násilnostem, neboť demonstrace byla ukončena o hodinu dříve, než bylo původně oznámeno,“ uvedlo hnutí v následném prohlášení. Šéf hnutí Sochor uvedl, že ministr vnitra Jan Hamáček zcela nezvládl situaci tím, že si „prosadil předčasné ukončení do té doby pokojné a zákonné demonstrace a tím vyvolal pocit hrubé nespokojenosti u části demonstrantů“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video