Letenská pláň v neděli a před 30 lety. Porovnejte snímky z demonstrací

  10:19aktualizováno  10:19
V Praze se v neděli uskutečnila největší demonstrace od pádu komunistického režimu v roce 1989. Na protest proti premiérovi Andreji Babišovi přišlo na Letenskou pláň asi 250 tisíc lidí. Největšího masového protestu v průběhu Sametové revoluce se před téměř 30 lety zúčastnilo přes 800 tisíc lidí. Porovnejte fotografie z obou protestních akcí.

Demonstrace v Praze na Letné v listopadu 1989 (vlevo) a v červnu 2019. | foto: koláž iDNES.cz

V listopadu 1989 probíhaly masivní protesty ve všech okolních zemích východního bloku. Demonstraci na pražské Letenské pláni 25. listopadu 1989 předcházela série menších nepovolených protivládních shromáždění na Staroměstském a Václavském náměstí. Režim protesty tvrdě potlačoval. Policisté dav rozháněli pomocí obušků, slzného plynu a vodních děl.  

Umístěte kurzor na čáru mezi první a druhou fotografií. Když rozdělovník přetáhnete myší zleva doprava nebo obráceně, zobrazí se celá fotografie:

06
06

Represe proti odpůrcům režimu vyvrcholily 17. listopadu na Národní třídě, kdy komunisté nasadili proti studentům příslušníky „Odboru zvláštního určení  správy vojsk ministerstva vnitra“, takzvané červené barety.

09
09

Minář: Nejde o recyklaci roku 1989

Na Letné 25. listopadu 1989 demonstranti riskovali střet s policisty, příslušníky lidových milicí a armádou. Pokud by nedošlo k pádu komunistického režimu, byli by pravděpodobně mnozí z nich i jejich blízcí vystaveni perzekuci. To dnes nehrozí, na druhou stanu má premiér Andrej Babiš i jeho kabinet na rozdíl od tehdejší komunistické vlády podporu nezanedbatelné části veřejnosti. 

03
03

„Je fajn, že máme svobodu a demokracii a každý může projevit svůj názor. Je snad lidské říct, že ten veškerý tlak není úplně snadný. Ale lidé reagují dobře, cítím, že nás v tom nechtějí nechat samotné,“ řekl Andrej Babiš v rozhovoru pro MF DNES v neděli, kdy se letenská pláň zaplnila lidmi požadujícími jeho demisi.

08
08

Předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář se proti srovnání akcí jeho spolku s událostmi z listopadu 1989 vymezuje. „Nechtěli jsme, aby lidé akci na Letné vnímali jako určitou recyklaci roku 1989. Chtěli jsme ukázat, že přichází nová generace, která se dívá dopředu, ne do minulosti,“ řekl Minář v rozhovoru pro DVTV. 

10
10

Co chtěli demonstranti tehdy a co chtějí teď

Přes 800 tisíc účastníků demonstrace na Letenské pláni před 30 lety požadovalo odstoupení členů předsednictva ÚV KSČ, kteří byli spojeni s přípravou intervence států Varšavské smlouvy a okupace Československa v roce 1968. Byli mezi nimi například prezident Gustáv Husák nebo generální tajemník komunistické strany Miloš Jakeš

07
07

V roce 1989 volali lidé na letenské pláni také po rezignaci funkcionářů zodpovědných za brutální potlačení pokojné demonstrace na Národní třídě. Odstoupit měl první tajemník ÚV KSČ v Praze Miroslav Štěpán a federální ministr vnitra František Kincl. Mezi hlavní požadavky shromáždění na Letné patřilo v roce 1989 propuštění politických vězňů, zorganizování svobodných voleb a konec totality. 

01
01

Demonstranti z nedělní akce na Letné žádají demisi premiéra Andreje Babiše a ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Mezi další požadavky patří přijetí pojistek nezávislosti justice, konec dotací a dalších státních zakázek pro koncern Agrofert. Společnost má vrátit všechny peníze neprávem získané  z dotačních programů. Přes 250 tisíc lidí také požaduje, aby se Andrej Babiš zbavil médií, ve kterých má podle demonstrantů stále vliv přes svěřenský fond. 

02
02

Vzpomínky pamětníků

Vzpomínky na rok 1989 vyvolává zaplněná Letenská plán hlavně v mysli lidí, kteří kdysi stáli v čele boje proti totalitnímu režimu. Jejich dojmy však nejsou stejné. 

Hudebník Vladimír Mišík, který hrál na Letné před 30 lety, vnímá akci především jako akt svobodné občanské společnosti. Připomněl, že na rozdíl od roku 1989 nejsou Češi ve svých požadavcích jednotní. Podotkl, že mu leze mráz po zádech, když si uvědomí, že někteří lidé Babišovu vládu podporují.

„Když jsem tu hrál před třiceti lety, tak to bylo jasné, protože to byla demonstrace proti komunistům. Teď tu vládne oligarcha a bývalý estébák, který s pomocí komunistů drží celý národ v šachu. Některým něco nasliboval, tak ho volí. Ale nemusíme s nimi souhlasit,“ řekl Mišík pro DVTV.

05
05

Podle signatáře Charty 77 Jana Schneidera více než listopad 1989 připomínají současné demonstrace zmanipulované průvody, které organizovala KSČM. „Lidé vyjadřují své politické požadavky organizovaně, jako kdysi na Prvního máje, vybaveni mnoha stejnými plakátky a výkřiky,“ napsal Schneider pro Českou pozici.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Posílám léky na Ukrajinu, pomáhají Češi i tamní celníci, řekl Prokopjuk

Ukrajinský psycholog žijící v Praze Rostislav Prokopjuk v Rozstřelu (22. 7....

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávné návštěvě Německa a Francie svým západním partnerům řekl:...

Česko usychá. Třetina území je na nejhorším stupni a situace se zhoršuje

Trápí vás sucho a nedostatek vody? Pomůže studna a hlubinné čerpadlo

Sucho se v České republice minulý týden po mírném ústupu znovu rozšířilo. Třetina území je na vůbec nejhorším stupni....

Raper a boxer Beránek podle obžaloby napadl několik lidí, včetně invalidy

Leo Beránek v reality show Hotel Paradise

Městský soud v Praze začal projednávat případ Lea Beránka. Muž je obžalován z napadení několika lidí včetně invalidy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz