Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

Letenská pláň v neděli a před 30 lety. Porovnejte snímky z demonstrací

  10:19
V Praze se v neděli uskutečnila největší demonstrace od pádu komunistického režimu v roce 1989. Na protest proti premiérovi Andreji Babišovi přišlo na Letenskou pláň asi 250 tisíc lidí. Největšího masového protestu v průběhu Sametové revoluce se před téměř 30 lety zúčastnilo přes 800 tisíc lidí. Porovnejte fotografie z obou protestních akcí.

Demonstrace v Praze na Letné v listopadu 1989 (vlevo) a v červnu 2019. | foto: koláž iDNES.cz

V listopadu 1989 probíhaly masivní protesty ve všech okolních zemích východního bloku. Demonstraci na pražské Letenské pláni 25. listopadu 1989 předcházela série menších nepovolených protivládních shromáždění na Staroměstském a Václavském náměstí. Režim protesty tvrdě potlačoval. Policisté dav rozháněli pomocí obušků, slzného plynu a vodních děl.  

Umístěte kurzor na čáru mezi první a druhou fotografií. Když rozdělovník přetáhnete myší zleva doprava nebo obráceně, zobrazí se celá fotografie:

06
06

Represe proti odpůrcům režimu vyvrcholily 17. listopadu na Národní třídě, kdy komunisté nasadili proti studentům příslušníky „Odboru zvláštního určení  správy vojsk ministerstva vnitra“, takzvané červené barety.

09
09

Minář: Nejde o recyklaci roku 1989

Na Letné 25. listopadu 1989 demonstranti riskovali střet s policisty, příslušníky lidových milicí a armádou. Pokud by nedošlo k pádu komunistického režimu, byli by pravděpodobně mnozí z nich i jejich blízcí vystaveni perzekuci. To dnes nehrozí, na druhou stanu má premiér Andrej Babiš i jeho kabinet na rozdíl od tehdejší komunistické vlády podporu nezanedbatelné části veřejnosti. 

03
03

„Je fajn, že máme svobodu a demokracii a každý může projevit svůj názor. Je snad lidské říct, že ten veškerý tlak není úplně snadný. Ale lidé reagují dobře, cítím, že nás v tom nechtějí nechat samotné,“ řekl Andrej Babiš v rozhovoru pro MF DNES v neděli, kdy se letenská pláň zaplnila lidmi požadujícími jeho demisi.

08
08

Předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář se proti srovnání akcí jeho spolku s událostmi z listopadu 1989 vymezuje. „Nechtěli jsme, aby lidé akci na Letné vnímali jako určitou recyklaci roku 1989. Chtěli jsme ukázat, že přichází nová generace, která se dívá dopředu, ne do minulosti,“ řekl Minář v rozhovoru pro DVTV. 

10
10

Co chtěli demonstranti tehdy a co chtějí teď

Přes 800 tisíc účastníků demonstrace na Letenské pláni před 30 lety požadovalo odstoupení členů předsednictva ÚV KSČ, kteří byli spojeni s přípravou intervence států Varšavské smlouvy a okupace Československa v roce 1968. Byli mezi nimi například prezident Gustáv Husák nebo generální tajemník komunistické strany Miloš Jakeš

07
07

V roce 1989 volali lidé na letenské pláni také po rezignaci funkcionářů zodpovědných za brutální potlačení pokojné demonstrace na Národní třídě. Odstoupit měl první tajemník ÚV KSČ v Praze Miroslav Štěpán a federální ministr vnitra František Kincl. Mezi hlavní požadavky shromáždění na Letné patřilo v roce 1989 propuštění politických vězňů, zorganizování svobodných voleb a konec totality. 

01
01

Demonstranti z nedělní akce na Letné žádají demisi premiéra Andreje Babiše a ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Mezi další požadavky patří přijetí pojistek nezávislosti justice, konec dotací a dalších státních zakázek pro koncern Agrofert. Společnost má vrátit všechny peníze neprávem získané  z dotačních programů. Přes 250 tisíc lidí také požaduje, aby se Andrej Babiš zbavil médií, ve kterých má podle demonstrantů stále vliv přes svěřenský fond. 

02
02

Vzpomínky pamětníků

Vzpomínky na rok 1989 vyvolává zaplněná Letenská plán hlavně v mysli lidí, kteří kdysi stáli v čele boje proti totalitnímu režimu. Jejich dojmy však nejsou stejné. 

Hudebník Vladimír Mišík, který hrál na Letné před 30 lety, vnímá akci především jako akt svobodné občanské společnosti. Připomněl, že na rozdíl od roku 1989 nejsou Češi ve svých požadavcích jednotní. Podotkl, že mu leze mráz po zádech, když si uvědomí, že někteří lidé Babišovu vládu podporují.

„Když jsem tu hrál před třiceti lety, tak to bylo jasné, protože to byla demonstrace proti komunistům. Teď tu vládne oligarcha a bývalý estébák, který s pomocí komunistů drží celý národ v šachu. Některým něco nasliboval, tak ho volí. Ale nemusíme s nimi souhlasit,“ řekl Mišík pro DVTV.

05
05

Podle signatáře Charty 77 Jana Schneidera více než listopad 1989 připomínají současné demonstrace zmanipulované průvody, které organizovala KSČM. „Lidé vyjadřují své politické požadavky organizovaně, jako kdysi na Prvního máje, vybaveni mnoha stejnými plakátky a výkřiky,“ napsal Schneider pro Českou pozici.

Autor:

Václav Krása v Rozstřelu: Klaus mladší se vrací k původní ODS, to mě oslovilo

  • Nejčtenější

Vojtěch od pátku zakázal vnitřní akce na stání pro více než deset lidí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že situace není dobrá a počet nakažených koronavirem bude narůstat, což...

V Česku podlehl covidu první lékař, nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Prymula hrozí omezením rizikových akcí, zavřením barů od 22 hodin i škol

Uzavření středních škol a druhého stupně těch základních, posun zavírací doby barů a restaurací na 22 hodin místo...

Ministr zdravotnictví Vojtěch odstoupil z funkce. Nahradí ho Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odstupuje ze své ministerské funkce. Řekl to v pondělí na tiskové konferenci....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stav nouze je namístě, říká Prymula. Očekává až 8 tisíc nakažených denně

„Denně bude přibývat šest až osm tisíc potvrzených nákaz covidem-19, pokud nepřijmeme další opatření. Je na místě...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Fiala nechce vylučovat Novotného z ODS. Bylo to za hranou, uznal starosta

Na koberečku u šéfa ODS Petra Fialy starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný uhájil své členství ve straně. Mluvili o...

Semafor přestane blikat podle regionů. Bude jedna barva, řekl Prymula

Semafor hodnotící regiony podle rizika nákazy covidem bude podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly do dvou týdnů...

Když dojdou zdravotníci, s pacienty pomohou obyčejní lidé, nastínil Prymula

Při případném nedostatku zdravotnického personálu má nový ministr zdravotnictví připravené tři scénáře. Mezi...

S koronavirem se setkala čtyři procenta nemocničního personálu, tvrdí studie

Kolik lékařů a dalších zaměstnanců nemocnic se setkalo s koronavirem a má tak na něj protilátky? Na tuto otázku se...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nový šéf pojmenoval hlavní cíle Škody: Hyundai, Kia, Ford, Opel a Francouzi

„Značka je na tom velmi dobře a má skvělou pověst. Tu si vypracoval tým, který může být náležitě hrdý,“ prohlásil...