Policie před ministerstvem spravedlnosti uzavřela silnici pro provoz. Celé prostranství na celou šíři silnice a chodníku před resortem zaplnili demonstranti. Akci svolaly neziskové organizace Konsent a Amnesty International.
Demonstranti drželi transparenty s nápisy: „Spravedlivé soudy“ nebo „Jsme hlasem obětí znásilnění“. Přestože program skončil po půlhodině, mnohým se nechtělo hned odejít. Provoz se začal uvolňovat až po necelé hodině.
„Byla bych radši, kdybychom se nescházeli, protože padají takové rozsudky jako v Brně. Už bylo dost policejních prezidentů, kteří nám říkají, že každé druhé znásilnění bylo falešným obviněním. Dost bylo bagatelizování soudci. Rozsudek v Brně není chyba systému, ale výsledkem neproškolených soudců,“ uvedla Irena Hůlová z Amnesty International.
Podle ní je potřeba revidovat rozsudky soudů a také zajistit dobré odškodňování obětem. Organizace pořádající demonstraci zároveň spustily petici za nápravu přístupu české justice k sexualizovanému násilí. Tu už podepsalo téměř 13 tisíc lidí. I na místě před budovou ministerstva spravedlnosti jsou stánky s podpisovými archy.
„Nejsme spokojeni s rozsudkem soudu, myslíme, že tam pochybili. Znalecký posudek, který byl vypracovaný, nebyl správný. Měl být jiný. Mysleli jsme, že když tu budeme, tak by mohlo být rozhodnuto o obnově řízení a padnout jiný trest,“ uvedl jeden z účastníků demonstrace Jaroslav.
Další z účastníků, student bezpečnostní správy Matouš, uvedl, že se justiční systém špatně staví k násilí. „Judikáty jsou mírné a nedostačující, podmínka za něco takového by vůbec nemělo přicházet v úvahu,“ dodal Matouš.
Ředitelka Konsent Johanna Nejedlová uvedla, že v Česku 12 tisíc lidí ročně zažije znásilnění. „Já jsem zažila znásilnění, moje kamarádky zažily znásilnění. Tady v davu také budou lidé, kteří znásilnění zažili. Nemáme dostatečné služby pro oběti. Nemáme jistotu, že na policii nebudete podezříváni vy, oběti, a ne pachatel. Nepomáhá ani to, že rozsudky, které padají, jsou směšné nebo spíše smutné,“ uvedla Nejedlová.
Ministerstvo chce pomáhat obětem znásilnění, třeba povinným vzděláváním soudců |
Soudce podle ní očividně nezajímají trápení a traumata obětí. Nejedlová vyjádřila názor, že se jedná o pokažený systém. „Chceme, aby lidé, kteří rozhodují, začali brát oběti vážně a aby pro ně zajistili pomoc. Chceme spravedlnost a chceme to teď,“ poznamenala Nejedlová.
Poslankyně Taťána Malá z hnutí ANO uvedla, že jsou politici a političky, kterým znásilnění není jedno. Na akci vystoupila jako předsedkyně podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí.
„Ve Sněmovně tato témata konečně nejsou tabu, leží nám na stole redefinice znásilnění. Všechny strany se tématu věnují. Mluvila jsem s panem ministrem Blažkem, že na podvýbor pozveme soudce do Sněmovny, aby nám vysvětlili, proč tak rozhodli, pokud budou tak chtít udělat. Jsme v tom s vámi a uvědomujeme si, že je to průšvih,“ uvedla Malá.
Na tu demonstrující pokřikovali, že ANO bylo ve vládě osm let a nic se v této oblasti nestalo. Poslankyně Klára Kocmanová z Pirátů uvedla, že odmítá zlehčování a jeho dopady na oběti.
Zástupce resortu dav přerušoval
„Odmítám, že by si oběti za znásilnění mohly samy, že byly opilé, že se nějak oblékly. A odmítám neratifikování Istanbulské úmluvy. I v Poslanecké sněmovně jsou lidé, kterým na obětích záleží. Třeba v rámci podvýboru jsme toho dokázali hodně,“ sdělila Kocmanová.
Na tu nikdo z účastníků nekřičel. Kocmanová apelovala na přijetí Istanbulské úmluvy a aby se resort podíval na to, jaké tresty soudy dávají. Po proslovech následovala minuta ticha. Podporovatelé pak rozsvítili baterky a začali skandovat hesla jako „Dost, chceme spravedlnost“, „Včera bylo pozdě“ a „Ne znamená ne“.
Vystoupil také náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav. „Vnímáme rozhodnutí soudu, ale nemáme vyhotovení rozsudku,“ uvedl a dodal, že resort myslí na oběti. „Předložili jsme redefinici znásilnění. Připravujeme valorizaci peněžitých dávek obětem trestných činů. Konkrétně ministr Blažek v únoru 2013 předložil zákon o obětech trestných činů,“ řekl Stanislav. Dodal, že ministerstvo připravuje i změnu trestů.
Dav ho ale neustále přerušoval skandováním hesel jako „Prázdné kecy!“ a „Istanbulskou úmluvu!“. Také jej vypískával. Náměstkův projev téměř přes skandování nebylo slyšet. „Ministerstvo předložilo Istanbulskou úmluvu vládě a ta ji postoupila Parlamentu,“ bránil resort Stanislav.
Podmínka za opakované znásilnění dívky pobouřila. Prověřuje ji ministerstvo |
„Přišla jsem, abych vyjádřila nesouhlas se systémem, který je nastaven. Jsou velmi nízké tresty pro pachatele sexualizovaného i domácího násilí. Nelíbí se mi, že tu není přítomný pan Blažek a pošle tohohle poskoka, který utíká oknem,“ sdělila další z účastnic protestu, pracovnice ve zdravotnictví My Kodym Tranová.
Pracovnice ve start-upu Eva Baťhová přišla kvůli tomu, aby vyjádřila, že vyšší tresty u znásilnění měly být již dávno zavedené. „Měla by to být samozřejmost, ale bohužel to tak není,“ uvedla Baťhová.
Na konci akce ještě lidé skandovali hesla: „Systémová změna!“, „Spravedlivé soudy!“ a „Prevenci!“ Jeden z demonstrujících v davu zakřičel: „Příště na Václaváku.“
Případ, kvůli kterému se demonstrovalo, ministerstvo spravedlnosti prověřuje. Zatím však nedostalo písemný rozsudek. Otčímovi dívky, kterou od roku 2020 do června 2020 až pětkrát týdně nutil k souložím a orálnímu sexu, odvolací senát Krajského soudu v Brně snížil tříletí trest vězení na podmínku.
Soud přihlédl ke znaleckému posudku, podle kterého nemělo znásilňování na dívku negativní dopad. Ta se ale pokusila o sebevraždu a je v péči psychiatrů. Přes 11 tisíc dárců přispělo na pomoc dívce téměř pěti miliony korun skrze sbírku.