Přijďte se postavit nenávisti, vyzval starostku Duchcova otec útočnice

  12:49aktualizováno  12:49
Starostce Duchcova přišla výzva, aby v sobotu přišla na romský mítink proti demonstraci Dělnické strany sociální spravedlnosti. Dopis jí poslal otec jedné z žen obviněných z útoku, který ve městě vyvolal nepokoje. Muž, který je vůdcem skupiny, z níž násilníci pocházejí, si nyní stěžuje na nesnášenlivost a nenávist vůči Romům.

Nepokoje v Duchcově vyvolal 18. května útok Romů na manželský pár. V sobotu se ve městě koná pár metrů od sebe demonstrace DSSS a romský mítink pořádaný sdružením Konexe. | foto: Repro MF DNES

"Nikam nepůjdu. Vždycky jsem byla ochotná jednat se slušnými lidmi, ale s některými lidmi se jednat nedá," reagovala na výzvu starostka Duchcova Jitka Bártová.

V pozvánce stojí, že organizátoři romského shromáždění žádají starostku, aby vysvětlila dění ve městě za poslední tři týdny. Zdůrazňují, že jde o setkání, které je určeno každému, kdo nesouhlasí s uplatňováním principu kolektivní viny. Od starostky chtějí slyšet, zda zamezí dalším shromážděním, která ve městě podněcují nenávist obyvatel.

DOKUMENT: Dopis Františka Tomáše starostce Duchova

Pod výzvou je uvedeno, že pisateli jsou "Občané města Duchcov". Podepsán je ale jen František Tomáš, majitel několika domů a takzvaný vajda, respektovaný vůdce širší rodiny, která se do Duchcova před několika lety přistěhovala. Někteří její členové 18. května napadli manželskou dvojici a pět z nich, včetně Tomášovy dcery, za to nyní stíhá policie (o útoku zde).

"Ta rodina se k tomu od začátku staví tak, jako že se nic nestalo. Mají absolutně nulovou sebereflexi a tímhle to jen potvrdili. Jako rodič budu vždycky stát za svým dítětem, ale budu také cítit zodpovědnost za to, co udělá," komentovala to Bártová.

Františku Tomášovi nepřijde nevhodné, že se v organizování romského mítinku proti sobotní demonstraci DSSS angažuje. "Vždyť se jim nic nestalo," říká o napadených manželích.

Útočníci včetně Tomášovy dcery přitom ženu z manželského páru bili pěstmi do obličeje, kopali do ní a tloukli jí hlavou o zem. Ještě několik dní po útoku se bála vycházet ven.

Co to hrajou za psychiku? ptá se Tomáš

"Co to hrajou za psychiku? Normálně jezdí v autě, normálně chodí po ulici. My je vidíme, nezdravíme se teda, to ne, ale vídáme je. Obě strany byly opilé, nemělo se to stát, ale když se to stalo, měla starostka vyjít k nám do ulice a vyřešilo by se to. A ne kolem toho dělat takový humbuk," komentuje to Tomáš.

Útočící mladík se omlouvá.

Tomáš tvrdí, že spolupracuje se sdružením Konexe, které sobotní romský mítink organizuje. Podle aktivisty Konexí Miroslava Brože ale sdružení za dopisem poslaným starostce nestojí.

"My s ním spolupracujeme jako s další tisícovkou Romů. Poslání tohoto dopisu ale byla jeho soukromá aktivita," poznamenal Brož.

Otevřený dopis sdružení Konexe a reakce starostky

Hodnotit, zda je vhodné, aby právě Tomáš starostku na mítink zval, je podle Brože složité.

"Proti němu jsou teď gadžové i ostatní Romové. Na druhou stranu on sám nikomu nic neudělal, naopak rvačku roztrhl. Možná jen špatně vychoval dceru. Ale je to Rom a žádný Rom nikdy veřejně neodsoudí svou rodinu," dodává Brož.

Romové a radikálové budou jen pár metrů od sebe

Na romském shromáždění zvaném "Za lepší sousedské vztahy" vystoupí v Nádražní ulici několik kapel, pouliční i loutkové divadlo, pro děti jsou připravené pohádky. K dispozici bude právník, psycholog i farář.

Radikálové z Dělnické strany sociální spravedlnosti se sejdou jen pár metrů vedle na náměstí Legií. Na internetu se objevilo video, na němž se na jejich akci do Duchcova svolávají neonacisté.

Burcují se ale i Romové a třeba na zahradě u domu rodiny Františka Tomáše přespí ve spacácích a stanech až 50 aktivistů. "Už jsem posekal trávu," poznamenal Tomáš.

Policie v sobotu v Duchcově kvůli možným střetům nasadí těžkooděnce, psovody i antikonfliktní tým (o přípravách na sobotu zde).

Duchcov zažil protiromskou demonstraci i na konci května.

Demonstrace DSSS se koná na náměstí Legií (červená) a mítink sdružení Konexe hned v přilehlé Nádražní ulici (modrá).

Demonstrace DSSS se koná na náměstí Legií (červená) a mítink sdružení Konexe hned v přilehlé Nádražní ulici (modrá).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Šmarda vycouval. Požádal Hamáčka, aby stáhl jeho nominaci na ministra kultury

Michal Šmarda, kandidát ČSSD na ministra kultury. ČSSD v pondělí 15. července...

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda se vzdal kandidatury na ministra kultury. Vysvětluje to tím, že není možné být členem...

Spor o vládu se přesouvá do Lán. Zeman přijme Babiše i šéfy Pirátů a KDU-ČSL

Prezident Miloš Zeman na besedě s občany Humpolce při své oficiální návštěvě...

Jednání o vládě se po prezidentově dovolené přesouvá do Lán. Za prezidentem Milošem Zemanem zamíří postupně předseda...

Dress code ve vedru tolik neplatí, šortky už mohou obléknout i v bankách

ilustrační snímek

Hlavně pohodlí. Už ani velké firmy nebo banky v Česku nelpí ve vedru na kravatě, povoleny jsou leckde i šortky. Ženy...

Najdete na iDNES.cz