Přijďte se postavit nenávisti, vyzval starostku Duchcova otec útočnice

  12:49aktualizováno  12:49
Starostce Duchcova přišla výzva, aby v sobotu přišla na romský mítink proti demonstraci Dělnické strany sociální spravedlnosti. Dopis jí poslal otec jedné z žen obviněných z útoku, který ve městě vyvolal nepokoje. Muž, který je vůdcem skupiny, z níž násilníci pocházejí, si nyní stěžuje na nesnášenlivost a nenávist vůči Romům.

Nepokoje v Duchcově vyvolal 18. května útok Romů na manželský pár. V sobotu se ve městě koná pár metrů od sebe demonstrace DSSS a romský mítink pořádaný sdružením Konexe. | foto: Repro MF DNES

"Nikam nepůjdu. Vždycky jsem byla ochotná jednat se slušnými lidmi, ale s některými lidmi se jednat nedá," reagovala na výzvu starostka Duchcova Jitka Bártová.

V pozvánce stojí, že organizátoři romského shromáždění žádají starostku, aby vysvětlila dění ve městě za poslední tři týdny. Zdůrazňují, že jde o setkání, které je určeno každému, kdo nesouhlasí s uplatňováním principu kolektivní viny. Od starostky chtějí slyšet, zda zamezí dalším shromážděním, která ve městě podněcují nenávist obyvatel.

DOKUMENT: Dopis Františka Tomáše starostce Duchova

Pod výzvou je uvedeno, že pisateli jsou "Občané města Duchcov". Podepsán je ale jen František Tomáš, majitel několika domů a takzvaný vajda, respektovaný vůdce širší rodiny, která se do Duchcova před několika lety přistěhovala. Někteří její členové 18. května napadli manželskou dvojici a pět z nich, včetně Tomášovy dcery, za to nyní stíhá policie (o útoku zde).

"Ta rodina se k tomu od začátku staví tak, jako že se nic nestalo. Mají absolutně nulovou sebereflexi a tímhle to jen potvrdili. Jako rodič budu vždycky stát za svým dítětem, ale budu také cítit zodpovědnost za to, co udělá," komentovala to Bártová.

Františku Tomášovi nepřijde nevhodné, že se v organizování romského mítinku proti sobotní demonstraci DSSS angažuje. "Vždyť se jim nic nestalo," říká o napadených manželích.

Útočníci včetně Tomášovy dcery přitom ženu z manželského páru bili pěstmi do obličeje, kopali do ní a tloukli jí hlavou o zem. Ještě několik dní po útoku se bála vycházet ven.

Co to hrajou za psychiku? ptá se Tomáš

"Co to hrajou za psychiku? Normálně jezdí v autě, normálně chodí po ulici. My je vidíme, nezdravíme se teda, to ne, ale vídáme je. Obě strany byly opilé, nemělo se to stát, ale když se to stalo, měla starostka vyjít k nám do ulice a vyřešilo by se to. A ne kolem toho dělat takový humbuk," komentuje to Tomáš.

Útočící mladík se omlouvá.

Tomáš tvrdí, že spolupracuje se sdružením Konexe, které sobotní romský mítink organizuje. Podle aktivisty Konexí Miroslava Brože ale sdružení za dopisem poslaným starostce nestojí.

"My s ním spolupracujeme jako s další tisícovkou Romů. Poslání tohoto dopisu ale byla jeho soukromá aktivita," poznamenal Brož.

Otevřený dopis sdružení Konexe a reakce starostky

Hodnotit, zda je vhodné, aby právě Tomáš starostku na mítink zval, je podle Brože složité.

"Proti němu jsou teď gadžové i ostatní Romové. Na druhou stranu on sám nikomu nic neudělal, naopak rvačku roztrhl. Možná jen špatně vychoval dceru. Ale je to Rom a žádný Rom nikdy veřejně neodsoudí svou rodinu," dodává Brož.

Romové a radikálové budou jen pár metrů od sebe

Na romském shromáždění zvaném "Za lepší sousedské vztahy" vystoupí v Nádražní ulici několik kapel, pouliční i loutkové divadlo, pro děti jsou připravené pohádky. K dispozici bude právník, psycholog i farář.

Radikálové z Dělnické strany sociální spravedlnosti se sejdou jen pár metrů vedle na náměstí Legií. Na internetu se objevilo video, na němž se na jejich akci do Duchcova svolávají neonacisté.

Burcují se ale i Romové a třeba na zahradě u domu rodiny Františka Tomáše přespí ve spacácích a stanech až 50 aktivistů. "Už jsem posekal trávu," poznamenal Tomáš.

Policie v sobotu v Duchcově kvůli možným střetům nasadí těžkooděnce, psovody i antikonfliktní tým (o přípravách na sobotu zde).

Duchcov zažil protiromskou demonstraci i na konci května.

Demonstrace DSSS se koná na náměstí Legií (červená) a mítink sdružení Konexe hned v přilehlé Nádražní ulici (modrá).

Demonstrace DSSS se koná na náměstí Legií (červená) a mítink sdružení Konexe hned v přilehlé Nádražní ulici (modrá).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

Hřib se chová jako malé uražené dítě, pustil se do primátora šéf KSČM

Předseda KSČM Vojtěch Filip v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Do pražského primátora za Piráty Zdeňka Hřiba se pustil kvůli sporu s Čínou šéf KSČM Vojtěch Filip. „Současné pražské...

Najdete na iDNES.cz