V neděli odvoláme Nečase a Zeman jmenuje naši vládu, burcují iniciativy

  18:55aktualizováno  18:55
Protivládní iniciativy chystají v neděli demonstraci na Václavském náměstí. Chtějí na ní odvolat vládu premiéra Petra Nečase a ustavit vyjednávací tým, který má zajistit "předání řízení země nové občanské vládě". Pokud vláda neustoupí, hodlají zablokovat její sídlo ve Strakově akademii.

Mezi iniciativami plánujícími nedělní demonstraci na Václavském náměstí je i Holešovská výzva se svým lídrem Slávkem Popelkou. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

V neděli má z Ostravy vyrazit speciální vlak, který zdarma doveze příznivce Holešovské výzvy do hlavního města - vlak chce zaplatit sama Holešovská výzva. A na rozdíl od dosavadních protestů má iniciativa i ostřejší "plán B", pokud by demonstrace dopadla jako ty předchozí - tedy vyzněním do ztracena.

Co na blokádu řekne policie?

Policie podle všeho nebude pokusu blokovat práci vlády nečinně přihlížet. "Kolem Úřadu vlády je ochranná zóna a pokud máme informace o případné akci v blízkosti, připravíme bezpečnostní opatření. Většinou to bývají uzavírky, koridory, kam není možný vstup, uzavření přístupových ulic - a je také možné vykázat například protestující z prostoru, pro větší demonstrace se standardně nasazují antikonfliktní týmy," řekla iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká. Pokud někdo bude ignorovat policejní výzvy k opuštění prostoru, mohou ho policisté zadržet.

"Osmého dubna zahájíme blokádu vládních budov, dokud vláda neodstoupí a nepřistoupí na naše požadavky," uvedl lídr Holešovské výzvy Slávek Popelka na dotaz, co se stane, když Nečasova vláda demonstraci neustoupí. O blokádě píše Holešovská výzva i na svém webu.

Na demonstraci organizátoři pozvali i poslance Víta Bártu či senátora Tomia Okamuru. "Hledám podporu u všech občanů České republiky pro myšlenku změny ústavy k přímé demokracii. Tedy nejen k přímé volbě všech politiků - poslanců, senátorů, starostů, hejtmanů, prezidenta - ale i k jejich odvolatelnosti v referendu," řekl iDNES.cz Okamura.

Okamura se dle svých slov zúčastní proto, že byl pozván a že pozvání na setkání s občany neodmítá. "Chci jim sdělit svou vizi zásadní změny našeho politického systému, který je nefunkční, korupční a neposouvá naši zemi kupředu. Nekandidoval jsem proto, abych tam šest let dřepěl," dodal loni zvolený senátor.

Nebude to první z akcí Holešovské výzvy zaměřená proti současné vládě. Ty dosavadní ale spočívaly "pouze" v protestních shromážděních, ne v blokádě. A s postupem času na ně - těžko říci, zda kvůli radikálnosti návrhů, vzájemným sporům mezi pořadateli či prakticky nulovému efektu protestů - chodilo stále méně lidí.

Blokáda od pondělka. Ale ministři přijdou až ve středu

Při blokádě podle Popelky co nejvíce lidí obklopí Strakovu akademii včetně zadního vchodu a budou tam tak dlouho bránit kabinetu v provozu, dokud ministři s Nečasem v čele neodstoupí. Provoz v budově vlády nicméně není příliš velký: pravidelně sem dochází premiér, který přijíždí vchodem pro chráněné osoby, vláda se schází ve středu a čas od času zde jednají například odboráři nebo ekonomičtí ministři.

Na dotaz iDNES.cz Popelka řekl, že sám se svým uskupením se voleb do Sněmovny v roce 2014 nechce účastnit a nadále chce zůstat mimo běžnou politiku.

Iniciativy mají vládu za nelegitimní, protože její součástí je strana LIDEM, která neprošla volbami. Proto prý nemá kabinet právo vládnout a všechna jeho rozhodnutí od 17. dubna 2012 (kdy ministři za LIDEM vstoupili do vlády, pozn. red.) jsou neplatná, tvrdí jejich předáci.

Mezi tato rozhodnutí patří například přijetí církevních restitucí či vládou prosazená přímá volba prezidenta. Podle některých příznivců Holešovské výzvy, například bývalého vlivného podnikatele Vladimíra Stehlíka, byl Miloš Zeman zvolen nelegitimně.

Pozvali i Zemana

Ale právě k prezidentovi se nyní naděje Holešovské výzvy upírají. Čtveřice předáků mu zaslala dopis, v němž mu blahopřeje ke zvolení a zve ho na nedělní demonstraci. V tomto oficiálním textu označují Zemanovu nynější funkci za "zaslouženou" a slibují mu "dvoudenní celonárodní oslavy na jeho počest", pokud na náměstí předstoupí.

Zeman by svou účastí na akci, která slibuje i "symbolické popravy kmotrů", podle organizátorů dokázal, že je prezidentem dolních deseti milionů lidí, jak deklaroval po svém zvolení. "Prezident Miloš Zeman bude požádán, aby jmenoval premiéra dočasné vlády," stojí v programu demonstrace na webu Holešovské výzvy.

Dočasná občanská vláda má v pojetí pořadatelů nedělní akce a následné blokády sídla vlády Českou republiku "nasměrovat k přímé demokracii".

Jenže Zeman sám nemá podobné iniciativy příliš rád a dosud s nimi nekomunikoval. Sice na prezidenta kandidoval s heslem Stop této vládě - ostatně vůči Karlu Schwarzenbergovi byl logicky i on "protivládním" kandidátem - ale kritizoval třeba myšlenku zrušit politické strany, která od uskupení kolem Holešovské výzvy zaznívá.

Odpadlík Ponert "v žoldu vlády"?

Lídr Holešovské výzvy Slávek Popelka iDNES.cz řekl, že taxikář a další demonstrant Zdeněk Ponert je "úkolován a pravděpodobně i placen vládou či ministerstvem vnitra za to, aby rozbíjel a narušoval protivládní demonstrace". Už dva roky je přítomen se svým ozvučeným autem na každé protivládní akci a narušuje ji, tvrdí Popelka.

"Něco takového je zcela nepřijatelné. Tento krok nemá s demokracií nic společného. Znamenalo by to zásadní ohrožení demokracie v naší zemi. Připomínám, že činnost politických stran zakázal v Německu nacistický vůdce Adolf Hitler a v Itálii fašista Benito Mussolini," komentoval před časem myšlenku na zrušení politických stran Zeman pro server První zprávy.

Prezident je do pátku na oficiální návštěvě Slovenska. Na textovou zprávu, zda prezident neplánuje v neděli vyrazit na Václavské náměstí, Zemanova mluvčí nereagovala.

Sama Holešovská výzva se k rušení politických stran příliš nehlásí, ostatně velká názorová rozrůzněnost je pro řadu rozdrobených protivládních iniciativ typická a názory se různí i uvnitř iniciativ samotných. Spojuje je odpor proti vládě a politickému systému jako takovému.

Slávek Popelka přitom zvolil poměrně riskantní strategii - zve prezidenta Zemana na Václavské náměstí a netají se svým kritickým pohledem na hlavu státu.

"Můj osobní pohled na pana prezidenta je, že se spolupodílel na úpadku této země a národa. Jeho sliby vyzněly naprázdno, zatím se spíš zdá, že výrazným přínosem pro tuto zemi nebude (...) Jestliže tuto naši akci nepodpoří, tak to nasvědčuje, že jeho předvolební hesla a sliby byly prázdné. Pokud se to ukáže, zpochybníme prezidentskou volbu," řekl iDNES.cz Popelka právě s odkazem na to, že přímá volba prošla až poté, co do vlády vstoupili ministři za stranu LIDEM.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Jablonec dá miliony exprimátorovi, který vypnul kamery. Potrestán nebude

Firma nedávno odvolaného primátora Jablonce Milana Kroupy z ANO dostane od města přes dva miliony korun. A to i přes...

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

Najdete na iDNES.cz