Demisi Válkové zvážím, řekl Zeman. Kmoníčkovi řekl, že „se podělala“

  9:55aktualizováno  11:29
Prezidenta Miloše Zemana překvapila úterní rezignace ministryně spravedlnosti Heleny Válkové z hnutí ANO. Uvedl, že ještě zváží, zda ji přijme. Podle oslovených ústavních právníků by demisi přijmout měl, protože ji nemůže držet v úřadu proti její vůli. Stejného názoru je i premiér.

Před konečným rozhodnutím se chce Zeman sejít s kandidátem na post ministra Robertem Pelikánem i šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Právě Babiš Pelikána do funkce uvolněné Válkovou doporučil. V reakci na páteční Zemanova slova, které prezident pronesl během návštěvy Spojených arabských emirátů, Babiš z Vídně napsal, že mu Zeman potvrdil respektování koaliční dohody.

GLOSA

Nad holkami a kluky z plakátu ANO vítězí manažeři z Agrofertu

Babiš současně uvedl, že o plánu prezidenta se s Pelikánem potkat byl informován už na pondělní schůzce na Hradě, kam těsně před Zemanovým odletem do Jordánska zamířil řešit situaci v resortu spravedlnosti. Po této schůzce prezident přijal i samotnou Válkovou (více o schůzce najdete zde).

„Ano, prezident se chce potkat s panem Pelikánem. O tom mě v pondělí informoval. Je to jeho právo. Zároveň mi potvrdil, že bude respektovat koaliční dohodu,“ napsal v pátek Babiš. Pelikán nynější vyjádření prezidenta odmítl komentovat. „Nemyslím, že by mi příslušelo se k tomu vyjadřovat,“ řekl.

Podělala se, vzdala to, řekl Zeman mezi řečí Kmoníčkovi

Během své současné blízkovýchodní cesty prezidenta zachytila TV Prima, jak mezi řečí sděluje šéfovi svého zahraničního odboru Kmoníčkovi: „Válková se mimochodem podělala. Já jí nabídnul pomocnou ruku a ona to odpískala,“ řekl.

Pak prezident nadhodil, že by opět mohl demonstrovat své pravomoci: „Protože prezident může odmítnout demisi, kterou podá ministr, ne demisi, kterou odvoláváš (míněno navržení na odvolání ministra podané premiérem, pozn. red.), ale kterou podá ministr,“ říká Kmoníčkovi. „A ona se vzdala,“ posteskl si.

Při návštěvě severních Čech nedávno prezident uvedl, že „paní profesorka Válková je profesionálka“ a „že se snaží poctivě řešit nakupené problémy v justici“.

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD míní, že by Zeman měl rozhodnutí Válkové respektovat. „Především je to rozhodnutí paní ministryně Válkové, která už nechce dále vykonávat funkci ministryně spravedlnosti, a v takovémto případě by prezident republiky měl respektovat rozhodnutí ministra,“ uvedl premiér.

„Myslím si, že nelze proti vůli ministra nutit k tomu, aby setrvával v úřadě, který nechce zastávat,“ dodal Sobotka s tím, že v minulosti v podobných případech vždy prezident přání ministra vyhověl. Nepočítá ani s tím, že by se se Zemanem sešel.

Prezident nemá páku, jak ministryni v úřadu udržet. „Pokud tuto demisi prezident odmítne, navrhnu mu v souladu s ústavou odvolání paní Válkové z funkce. Takový návrh předsedy vlády je prezident povinen přijmout. Následně mu navrhnu ke jmenování nového ministra,“ uvedl předseda vlády pro iDNES.cz.

Zeman bude zvažovat, zda demisi ministryně Válkové přijme:

Těžko se může stavět proti vůli ministra, míní právníci

Podobného názoru jako Sobotka jsou i oslovení ústavní právníci. Odborník na ústavní právo Jan Wintr řekl, že případným odmítáním rezignace se může prezident snažit ministrovi jeho krok rozmlouvat. V minulosti se to podle něj také dělo, připomněl Zemanova předchůdce Václava Havla. Ten v roce 1997 odmítl přijmout rezignaci tehdejšího ministra vnitra Jana Rumla (tehdy ODS), jenž rozhodnutí akceptoval a ve funkci zůstal.

Podle Wintra prezident musí přijmout odvolání člena vlády, se kterým přijde premiér. To naznačil i další odborník Vladimír Balaš. „Myslím si, že když za ním předseda vlády (s demisí) přijde, tak nemůže udělat nic jiného,“ řekl Balaš. Prezident by neměl nechat ministryni ve funkci proti její vůli, když se sama rozhodla rezignovat. Nyní jde podle něj ze strany Zemana spíše o politické gesto, kterým může naznačovat pochybnosti nad výměnou v čele resortu spravedlnosti. „Možná si myslí, že je to menší zlo než její případný nástupce,“ podotkl Balaš.

Ústava, jak uvedl (viz články 62 a 73), nehovoří o tom, že prezident může demisi odmítnout. Teoreticky by ale mohl Zeman odchod ministryně oddalovat podobně jako loňské jmenování vlády. Tím by třeba mohl dát prostor premiérovi, aby zvážil všechna „pro a proti“.

Ústavní právník Jan Kysela řekl, že prezident sice má teoreticky možnost odchod Válkové odmítnout, je to ale prý těžko představitelné. „Pokud je demise vážně míněná a podpořená stanoviskem předsedy vlády, těžko si lze představit, že by ji prezident nepřijal, jakkoliv striktně vzato to ústava nevylučuje,“ dodal.

Začínám být znechucená, řekla ministryně a skončila

Válková, která podala demisi v úterý, dlouhodobě čelila kritice kvůli skluzu legislativních prací i své personální politice. Opozice však poukazuje na to, že za současný stav resortu nese odpovědnost i první náměstek Válkové Pelikán, který by měl podle přání šéfa hnutí ANO Babiše Válkovou v čele resortu nahradit.

Ministryně už v pondělí uvedla, že „začíná být relativně znechucená“. „Slíbila jsem hnutí ANO, že podle svých nejlepších sil budu minimálně rok ve funkci. Ten rok je pryč,“ prohlásila Válková.

Válková byla u Zemana tento týden:

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Metnar popřál Zátopkové k 97. narozeninám, zpíval s ní lidové písně

Dárek pro Danu Zátopkovou k 97. narozeninám

Ministr obrany Lubomír Metnar popřál Daně Zátopkové k 97. narozeninám. Společně s Vojenským uměleckým souborem Ondráš...

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Nechceme stavět vzdušné zámky, říká Metnar o vojenské spolupráci V4

Ministr obrany Lubomír Metnar.

Ministři obrany zemí V4, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, se scházejí v rámci Dnů NATO v Ostravě. Chtějí najít...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz