Čechů s demencí strmě přibývá. Náklady na ně ročně vyjdou na 39 miliard

  14:03aktualizováno  14:03
V České republice žilo loni 143 tisíc lidí trpících demencí. Se stárnutím populace rychle přibývají další a do konce letošního roku by nemocných mohlo být 154 tisíc. Náklady spojené s demencí odhaduje Česká alzheimerovská společnost na 39 miliard korun ročně. Česko přitom stále nepřijalo žádný plán boje proti této chorobě.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej VetiškaiDNES.cz

Zásadní roli v péči o nemocné mají jejich rodiny, řekla na středeční tiskové konferenci primářka Gerontologického centra Iva Holmerová, jedna ze spoluautorek Zprávy o stavu demence 2014.

„V různých institucích žije asi 35 tisíc nemocných, sto tisíc pak doma. O ně se stará dalších 230 tisíc pečujících. Mírnou kongitivní poruchu, což už je velice rizikové stádium, má 150 tisíc lidí a podle hrubých odhadů u půl milionu již Alzheimerova nemoc začíná. Sečteno a podtrženo, problematika Alzheimerovy choroby se nějakým způsobem týká milionu Čechů,“ shrnuje Holmerová. Právě Alzheimerova choroba přitom bývá nejčastější příčinou demence.

Riziko vzniku demence přirozeně narůstá s věkem a častěji postihuje ženy. Zatímco do 65 let věku trpí demencí každý 866. Čech, nad 65 let je to již každý třináctý člověk. Mezi lidmi nad osmdesát let dokonce každý pátý. Tato čísla vycházejí z odhadů, statistiky, kolik lidí trpí demencí, se v Česku nevedou.

Kdo se o nemocné postará, stát neřeší

Česká alzheimerovská společnost (ČALS), která pomáhá lidem s demencí i jejich rodinám, zmapovala v Česku vůbec poprvé stav péče v číslech a faktech. Zjistila, že jen čtvrtina lidí s demencí využívá ambulantní zdravotní péči, necelých šest procent zdravotní péči lůžkovou. Pětina bydlí v domovech pro seniory a přes šest procent v domovech se zvláštním režimem, kterých je v Česku 268 s deseti tisíci lůžky, dalších 40 tisíc lůžek je v domovech pro seniory.

Alzheimerova nemoc a demence

Nejčastější příčinou demence bývá Alzheimerova nemoc, která narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí - myšlení, paměti, úsudku. Choroba postupně vede k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. V současnosti se nějaká forma demence vyskytuje u víc než sedmi milionů obyvatel Evropy.

Alzeimerova nemoc začíná pozvolna. Nejdříve se u nemocného zhoršuje krátkodobá paměť a není schopen se postarat o některé věci v domácnosti. Rychlost, kterou nemoc postupuje, se u každého postiženého liší. Nemocný má však čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. Mění se celá jeho osobnost. V posledních stádiích nemoci už vůbec není schopen se sám o sebe postarat.

Zdroj: ČALS

Tato pomoc lidem trpícím Alzheimerovou chorobou je přitom velmi nedostatečná, domnívá se ředitelka ČALS Martina Mátlová. „Česká vláda opakovaně slibovala, že připraví strategický dokument, a přitom stále neexistuje. Tím, že to nedokázala, podle našeho názoru ukazuje, že toto téma pro ni důležité není, že staří lidé a ti, kdo se o ně starají, mohou počkat,“ říká Mátlová.

Podle Holmerové Česko také zaostává v zajištění péče za vyspělou Evropou. Služby jsou tu zajištěny jen pro necelých deset procent pacientů.

„Na konci, kdy člověk už zůstává upoután na lůžko, tak potřebuje pobytovou sociální službu. Alzheimerova nemoc je typický zdravotně sociální problém, který se u nás ale bohužel neřeší,“ upozorňuje Holmerová. „Pokud bychom chtěli v Česku nabízet obdobný objem služeb, jako je tomu průměrně v Evropě, museli bychom stávající kapacity zdvojnásobit,“ dodává.

K nemocným se nechovejme jako k dětem, radí Holmerová

Podle Holmerové je důležité chorobu včas diagnostikovat již v době, kdy se začínají objevovat první příznaky. V této časné fázi je totiž možné nasadit kognitiva, tedy léky, které zmírňují příznaky a zlepšují kognitivní funkce.

Demence v regionech

Nejvíc lidí s demencí žije v Praze, a to téměř 19 tisíc, v Jihomoravském kraji jich je téměř 17 tisíc, ve Středočeském kraji 16 tisíc a v Moravskoslezském kraji 15 800. Nejméně lidí s demencí, 3 600, žije v Karlovarském kraji.

 Často se stává, že Alzheimerova choroba „vypluje na povrch“ po operaci, při níž byla použita narkóza. „Operace a narkóza spíše odhalí, že se s tím člověkem něco děje. Najednou se demaskuje demence, která už tam třeba probíhá několik let. Typickým případem je, že babička je soběstačná, rodina si nevšímala, že zapomíná, už neumí vařit. Najednou šla na operaci a příznaky se naplno demaskovaly,“ popisuje Holmerová.

V každé fázi choroby je však podle ní důležité, aby se okolí k nemocnému nechovalo jako k dítěti, ale důstojně jako k dospělému člověku. „Je třeba brát ohled na to, že některé funkce těchto lidí zkrátka nedostačují, že mají zhoršenou paměť. Měli bychom jim pomáhat nějakým způsobem vytvářet pomůcky, nápovědy, připomínat jim věci, opakovat. Ale nechovat se k nim jako k dětem, ale důstojně jako k dospělým lidem,“ zdůrazňuje Holmerová.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Zeman o vyhazovu lhal a musí přijít omluva, rozhodl soud. Poradce odešel sám

Prezident Zeman zkritizoval radního, který vyzýval k jeho zabití. ODS ho prý...

Soud rozhodl, že se Česká republika musí omluvit za nepravdivý výrok prezidenta Miloše Zemana v televizi Barrandov. V...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Sociální sítě dětem neškodí, ale nesmí na nich být neustále, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Mezi jedenáctým a třináctým rokem prudce narůstá intenzita online života. Výzkumníci zjistili, že dětem rozumný čas...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz