Dělnická strana si vyrobila alibi k soudu a chystá šampaňské

  6:21aktualizováno  6:21
Nejvyšší správní soud bude příští týden řešit rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany. Její předseda Tomáš Vandas prohlásil, že jakýkoliv rozsudek pro něj bude vítězstvím. Přesto si "dělníci" na svých stránkách budují alibi: tváří se jako národovci, k neonacistům se neznají.

Předseda „dělníků“ Tomáš Vandas Česko zastupoval na neonacistickém festivalu v Německu. | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

V pondělí po obědě přečte soudce vládní návrh rozpustit Dělnickou stranu (DS) kvůli vyvolávání napětí ve společnosti, soustavnému urážení menšin a bezprostřednímu ohrožení demokracie. Podle bezpečnostních expertů i nezávislých pozorovatelů je partaj prolezlá neonacisty a rasisty.

"Historická zkušenost ukazuje, že nelze čekat na to, až extremistické strany naberou sílu," vysvětluje vláda záměr vymazat "dělníky" z politické mapy i přesto, že dosud mají nízkou voličskou podporu.

Šéf krajně pravicové strany Tomáš Vandas prý oslaví jakýkoliv rozsudek otevřením lahve šampaňského. "Pro nás totiž bude jakýkoliv verdikt soudu vítězstvím. Já to vím, naši protivníci ještě ne," uvedl pro stranický list.

Stranu bude u soudu hájit sám, tvrdí, že se vláda snaží zbavit nepohodlné opozice. "Nenávist současného režimu vůči Dělnické straně má jediný důvod - šlapeme jim nekompromisně na paty, říkáme pravdu otevřeně a nestydíme se za ni. Současná elita si patrně zvykla na bohorovný klid a nyní se cítí ohrožena," prohlásil Vandas.

Správní soud s Dělnickou stranou

Pondělí: Soud přečte vládní návrh, dá prostor k vyjádření DS.

Úterý, středa: Dokazování, výslech svědků. Vláda zřejmě předvolá odborníky na extremismus, i od policie.

Čtvrtek: Rozsudek, nebo odročení.

Zdroj: Tiskový mluvčí NSS František Emmert

Proti Vandasovi bude stát renomovaný advokát Tomáš Sokol, po listopadu 1989 dva roky ministr vnitra. Musí Nejvyšší správní soud přesvědčit, že se Dělnická strana odklonila od svého programu a systematicky "porušuje ústavu, ohrožuje mravnost, veřejný pořádek a práva a svobody občanů."

DS už jednou své postavení na české politické scéně uhájila. Ministerstvo vnitra vedené tehdy Ivanem Langerem (ODS) nezvládlo připravit kvalitní návrh, soudce NSS ho doslova rozcupoval. - čtěte více o prvním řízení s Dělnickou stranou

"Konkrétně u DS je možné najít nejméně dva ze čtyř důvodů pro její rozpuštění. Bude však záležet na důkazech a argumentaci, které se vládě prostřednictvím advokáta Sokola podaří předložit," domnívá se právnička Klára Kalibová, která aktivity pravicových extremistů sleduje dlouhodobě.

"Podle mého názoru je rozpuštění velmi reálné," řekl Tomáš Sokol v televizi Prima.

Strana neručí za jednotlivce

Politoložka Vladimíra Dvořáková, specializující se na extremismus, upozorňuje, že Sokol to nebude mít jednoduché. Z návrhu na rozpuštění DS dostupného na internetu vyplývá, že je z větší části postavený na personálním provázání této strany s neonacistickými hnutími Národní odpor a Autonomní nacionalisté. Dokument je zkompilován z jejich prohřešků a aktivit na extrémně pravicové scéně v posledních letech. Většinu dat dodala policie.

Pochod pravicových radikálů Brnem na 1. máje 2009 - účastníci pochodu dostávali Dělnické listyPolicie ve Znojmě zabránila střetu pravicových radikálů z řad Dělnické strany a levicových sympantizantů hnutí Antifa

"Mezinárodní úmluvy zakazují použít pro rozpuštění politické strany argument, že se její individuální členové dopouštějí násilí," řekla iDNES.cz Dvořáková, vedoucí katedry politologie na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE v Praze.

Samolepka NPDTaké varování před úzkými kontakty na německé neonacisty z NPD hlásících se k pomnichovskému Německu soud nemusí vzít v potaz. NPD je stále legálním účastníkem veřejné politické soutěže, i když se ji spolková vláda neúspěšně pokoušela před lety rozpustit pro tytéž důvody, jako Fischerův kabinet poslal před NSS Dělnickou stranu.

"NSS to musí vzít do úvahy, ale bude rozhodovat celkové vyznění všech důkazů a analýza celkové činnosti strany," řekl iDNES.cz Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně.


Hříchy Dělnické strany

Opírá se podle vlády o hitlerovské ideály
S Národním odporem "peče" už rok a půl
Tomáš Sokol: Ukážeme na spojení s neonacisty
Zhář z Vítkova DS finančně podporoval
Rasistická nota na voliče funguje

Vzpomínka na hrdinu odboje jako zástěrka

Dělnická strana si podle všeho dobře uvědomuje, že má "máslo na hlavě" a rozpuštění by jí přineslo jisté potíže. Advokát Sokol by mohl poukázat například na předloňský festival Den svobody.

Tam si strana chtěla do Hradce Králové pozvat britského neonacistu Kena McLellana ze skupiny Brutal Attack, upozornil Ondřej Cakl z občanského sdružení Tolerance a občanská společnost. Proti DS by se mohly obrátit i její propagační materiály silně připomínají tématiku Hitlerovy třetí říše.

V posledních dvou měsících strana proto utlumila veřejné aktivity a na svých stránkách se snaží vzbudit dojem normálního, demokratického uskupení.

V polovině prosince například Vladimír Mlejnecký, bývalý tajemník Republikánské mládeže, zveřejnil vzpomínku na hrdinu protinacistického odboje generála Josefa Bílého, který byl popraven po heydrichiádě v roce 1941. O několik dní později se Dělnická mládež pochlubila předvánočním večírkem nebo měsíčním pobytem jejího člena v Asii.

Vandasovi kryje záda matka

Podle politologa Miroslava Mareše může Vandas těmito "nezávadnými" články u soudu reagovat na obvinění ze spolupráce s neonacisty. "Vandasovo vedení DS chce v souvislosti s blížícím se soudem ukázat svoji národoveckou tvář a nezdůrazňuje svoje dřívější společné akce s neonacistickými uskupeními," říká politolog.

Mareš se domnívá, že si vedení DS není jisto, zda by po případném rozpuštění dosavadní struktura přešla do nástupnického subjektu, což je s největší pravděpodobností Dělnická strana sociální spravedlnosti Vandasovy matky Hany Pavlíčkové.

Redakce iDNES.cz jejich příbuznost zjistila z veřejně dostupných informací. Tomáš Vandas má trvalé bydliště v domě na Křivoklátsku, který podle výpisu z katastru patří Haně Pavlíčkové. Ta se podle informací iDNES.cz po rozvodu s Vandasovým otcem znovu provdala.

Bývalý soudní znalec v oboru extremismu také upozorňuje, že ani rozpuštění "dělníkům" nezabrání kandidovat v květnových volbách do Poslanecké sněmovny. "Nezapomínejme na to, že DS si může podat proti rozhodnutí NSS ústavní stížnost i k Ústavnímu soudu, která má odkladný účinek," říká Miroslav Mareš.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Pojišťovny zaplatí lidem ze Šluknovska lékařskou péči v sousedním Sasku

Na ústeckou demonstraci za zachování rumburské nemocnice dorazily více než dvě...

Sedm zdravotních pojišťoven včetně VZP se zapojí do plánu, jak posílit péči na Šluknovsku. Proplatí lidem z Výběžku...

Češi nemoci přecházejí, tvrdí průzkum. Simulanti ale údajně nejsme

ilustrační snímek

Většina Čechů nemoci přechází, nemohou si výpadek ze zaměstnání dovolit. S mírnějším nachlazením přijdou do práce spíš...

Kauza H-System pokračuje. Premiér Babiš chce situaci řešit změnou zákona

Richard Stadler dal za domek od H-Systemu více než milion, po krachu firmy však...

Kvůli okradeným klientům zkrachovalého H-Systemu se nejspíš bude měnit zákon. Ten současný, který má odškodňovat oběti...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz