Dělníci, jdeme za vámi, psala Mladá fronta před deseti lety

  15:55aktualizováno  15:55
- Sobotní Mladá fronta z 18. listopadu své čtenáře, kteří si ji zakoupili za jednu korunu, o večerní demonstraci studentů informovala jen velmi povrchně. Lidé se sice dozvěděli, že si studenti připomněli události z roku 1939, ale dále než na Albertov s nimi "nedošli." Poslední věta článku totiž zněla takto: "Po minutě ticha za Jana Opletala se pak mohutný průvod vydal k Vyšehradu." Jak jste po deseti letech spokojeni s domácími poměry vy? Názory pište do chatu. Zkuste své znalosti o době před deseti letu ve pátém dílu kvízu. Speciální příloha DESET LET.

V pondělíMladá fronta na první straně zveřejňuje výsledky svého pátrání po osudech zraněných z demonstrace na Národní. Vyvrací informaci o smrti studenta Martina Šmída a opírá se přitom o zprávu agentury Reuters.

V úterý 21. listopadu je vychází na první straně v prvním vydání listu fotografie ze zaplněného Václavského náměstí s článkem Než vyšli na "Václavák."  Na další vydání musel být hlavní snímek vyměněn.

Tentýž den se redakce ptá občanů - Co je pro vás v této chvíli nejdůležitější?
- Michal Jánský, 23 let, student 3. ročníku pedagogické fakulty v Českých Budějovicích: "V tuto chvíli mě zajímá jedna jediná věc. A to kdy nám někdo řekne, kdo je odpovědný za zásah na účastníky průvodu v Praze 17. listopadu a jak bude potrestán."

- Jitka Pejchová, 32 let, žena na mateřské dovolené, Plzeň: " Mám dvouapůlletá dvojčata, takže vám odpovím zcela jednoznačně: nejdůležitější je pro mne zdraví v rodině, hlavně zdraví chlapce a dcerky. I při mateřských starostech, ale stamozřejmě sleduji, co se děje kolem nás. Přála bych si tedy ještě klid a a také otevřenější jednání s námi, obyčejnými lidmi. Mezi mladými se přece poslední dobou hodně hovoří, třeba o tom, že se bude zdražovat. Je to pravda? Není to pravda? Nedivte se, že rodina se dvěma dětmi a jedním platem by jasnou a věrohodnou odpověd na zmíněné otázky uvítala.

- Jiří Venclík, 20 let, student fakulty žurnalistiky UK, Praha: "Nejdůležitější dneska je, aby ta stávka, kterou jsme ve škole zahájili na protest proti brutalitě policejního zákoku byla skutečně k něčemu. Aby to nebylo bráno jen za nějaký truc čerstvě dospělých, aby každý pochopil, že s námi musí počítat.

- Jana Šimáčková, 24 let, prodavačka, Praha: "Abychom konečně začali myslet, ale hlavně jednat, jako to dělají zřejmě rozumnější sousedé, třeba v Bulharsku nebo v NDR. Abychom konečně mohli mít zas pocit, že nejsme někde na konci řady. A úplně soukromě a sama pro sebe - i když to přeju nám všem tak - klid. Klid jak na práci tak na život. Já už se na ty nervózní obličeje nemůžu divat..."

Čtvrteční první strana Mladé fronty vychází z těmito titulky - pořadí je podle jejich velikosti: Dělníci, jdeme za vámi (Z denního programu vysokoškoláků: mítinky, výjezdy, brigády), Žít vpravdě s národem (nejmohutnější manifestace pražského lidu v posledních letech), Svolání ÚV KSČ, Z Předsednictva ÚV NF ČSSD...

Jak se hroutil komunismus
velká chronologie od 9.11.89 - do 10.12.89

Čtvrtek 9. listopadu
-
- Hodinu před půlnocí padá berlínská zeď.
- V Praze začíná porada tajemníků ústředních výborů bratrských stran členských států RVHP pro ekonomické otázky.

Pátek 10. listopadu
- Velvyslanec Angolské lidové republiky v Praze uspořádal recepci ke státnímu svátku své země.
- V Nových Kopistech se srazil rychlík Balt-Orient s osobním vlakem. Pět lidí zahynulo.

Sobota 11. listopadu
- "Ano, kritizujeme, klademe zvědavé a mnohdy nepříjemné otázky, předkládáme své návrhy. To není kritika pro kritiku, ale důkaz toho, že i v našich žilách koluje revoluční krev," řekl předseda Socialistického svazu mládeže Vasil Mohorita na celostátní konferenci SSM v sále Lucerny.
- Už třetí podzimní směnu Národní fronty uspořádal Městský národní výbor v Mostě. Brigádníci se zaměřili hlavně na úklid spadaného listí.
- Československá demokratická iniciativa se prohlásila za nezávislou politickou stranu a požádala ministerstvo vnitra o registraci.

Neděle 12. listopadu
- Papež prohlásil Anežku Přemyslovnu za svatou.
- Pracující hliníkárny ve Žiaru nad Hronom vyrobili za sobotu a neděli 370 tun elektrolytického hliníku.

Pondělí 13. listopadu
- V severočeské pánvi trvá inverze a koncentrace kysličníku siřičitého na některých místech devětkrát překračují hygienickou normu.
- V Teplicích kvůli smogu znovu demonstruje asi tisíc lidí. Tajemník okresního výboru KSČ Antonín Váňa slibuje, že za týden bude na zimním stadionu veřejná diskuse o životním prostředí.
Spontánní demonstrace se v těch dnech sešly i v Litvínově, Mostě a Děčíně.
"Víme, že mnohé je třeba měnit, opravit, postupovat vpřed rychleji. Na tomto procesu však chtějí některé síly parazitovat," prohlásil Miroslav Štěpán na aktivu komunistů-studentů pražských vysokých škol.

Úterý 14. listopadu
- Městský soud v Bratislavě uznal Miroslava Kusého vinným z trestného činu poškozování zájmů republiky v cizině a odsoudil ho k podmíněnému trestu osmi měsíců vězení.
- Ladislav Adamec přečetl ve Federálním shromáždění zprávu o plnění programového prohlášení vlády. "Léta narůstající, ale neřešené potíže hluboce poznamenaly nejen stav ekonomiky, ale i vztah lidí k socialistickému státu, pracovní morálku a myšlení," konstatoval.

Středa 15. listopadu
- Shromáždění studentů Divadelní akademie múzických umění ruší fakultní organizaci SSM.
- Pokračuje schůze Federálního shromáždění. Poslanci mimo jiné schválili zákon o ochraně práv k novým odrůdám rostlin a plemenům zvířat, jejž odůvodnil ministr Marián Čalfa.
- Akademičtí sochaři Bradna a Novotný opravili sochu rytíře Bruncvíka pod Karlovým mostem a znovu ji opatřili mečem.
- Přes tři tisíce lidí se sešlo v Praze na demonstraci proti dálniční spojce přes oboru Stromovka.
- V Prešově začala vědecká konference o filozofické kategorii protikladů v socialistické společnosti.
- Fotbalisté Československa remizovali v Portugalsku 0:0 a postoupili na mistrovství světa.

Čtvrtek 16. listopadu
- V Tatrách leží přes třicet centimetrů sněhu.
- Předsednictvo ÚV KSČ se podle oficiálního komuniké zabývalo přípravou XVIII. sjezdu strany.
- Začal dvoudenní aktiv vybraných funkcionářek československého nezemědělského družstevnictví.

Pátek 17. listopadu
- Noviny oznámily, že tajemník ÚV KSČ Jan Fojtík odcestoval na přátelskou pracovní návštěvu do Moskvy.
- Vladimír Remek předal pracovnímu kolektivu závodu LADA Jindřichův Hradec prapor sovětských kosmonautů.
- Úřady v Teplicích obnovily dopravní omezení kvůli smogu.
- V Praze na Albertově, odkud byl před padesáti lety vypraven pohřební průvod s rakví Jana Opletala, se na manifestaci sešlo asi 15 tisíc lidí (podle jiných odhadů 25 tisíc), především studentů.
Nápisy na transparentech, skandovaná hesla i projevy většiny řečníků žádaly zásadní společenské změny.
Oficiální část manifestace skončila kolem 18. hodiny na Vyšehradě. Několik tisíc lidí se pak vydalo do centra města směrem k Václavskému náměstí a sousední Opletalově ulici. Průvod postupně narostl asi na padesát tisíc osob.
Zhruba mezi půl osmou a čtvrt na devět byl zbytek shromáždění obklíčen jednotkami Sboru národní bezpečnosti na Národní třídě. Po půl deváté začaly policejní kordony tlačit sevřenou masu směrem k "uličkám", ve kterých byli prchající lidé surově biti. Demonstraci policie rozptýlila ve 21:10. Ještě potom policisté a takzvané červené barety napadali jednotlivce v okolních ulicích a v metru.
Cenzurou posvěcená zpráva Československé tiskové kanceláře to popsala slovy: "Vzhledem k tomu, že pokusy o protispolečenské vystoupení pokračovaly i po skončení vzpomínkové akce, byly pořádkové jednotky nuceny přijmout opatření k zajištění klidu a pořádku." Nezávislá vyšetřovací komise zdravotníků později uvedla, že při policejním zákroku bylo zraněno 568 lidí.
- Po skončení demonstrace se studenti uměleckých škol rozešli do pražských divadel; popisují, co se stalo, a žádají herce o podporu. Uvažuje se o stávce v divadlech a na vysokých školách.

Sobota 18. listopadu
- Divadelníci a studenti se scházejí v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého. Žádají vyšetření včerejšího policejního zákroku a vyzývají k dvouhodinové protestní generální stávce na pondělí 27. listopadu. Divadla místo představení otvírají své sály k veřejné diskusi.
- Rozhodnutí herců a studentů stávkovat oznamuje o půl páté odpoledne u sochy svatého Václava Martin Mejstřík.
- Studentky Věra Krincvajová a Klára Pospíšilová navštěvují premiéra Ladislava Adamce v jeho bytě a popisují mu včerejší dění na Národní třídě.
- V centru Prahy spontánně demonstruje několik tisíc lidí.
- Šíří se zpráva, že na páteční demonstraci zahynul student Martin Šmíd. Druhý den se ukázala jako nepravdivá, televize ukázala hned dva živé studenty toho jména.

Neděle 19. listopadu
- Po dvanácté hodině se v bytě Václava Havla na Rašínově nábřeží setkávají členové nezávislých iniciativ a radí se o dalším postupu.
- Václav Havel s pomocí svého tajemníka Vladimíra Hanzela připravuje od tří hodin v Činoherním klubu základní provolání Občanského fóra.
- V deset hodin večer se v sále Činoherního klubu ustavuje Občanské fórum. ("Václav Havel měl nápad, že by se to mělo jmenovat podobně jako německé ’Nové fórum’. S tím sloven ’Občanské’ přišel Saša Vondra," popsal vznik názvu Vladimír Hanzel.) - OF žádá odstoupení nejzkompromitovanějších politiků, propuštění politických vězňů a podporuje generální stávku.
- Předseda české vlády František Pitra, pověřený předsednictvem ÚV KSČ, vyzývá v 21 hodin v televizi ke klidu a podpoře stranického a státního vedení.
- V Bratislavě vzniklo hnutí Veřejnost proti násilí.

Pondělí 20. listopadu
- Rudé právo píše o "provokacích antisocialistických živlů". Mladá fronta žádá "důkladné vyšetření brutálního zásahu" a "politický dialog o všech problémech naší vlasti", totéž chce i její vydavatel, Socialistický svaz mládeže.
- Studenti pražských vysokých škol se rozhodli pro týdenní stávku.
- Vlády ČSSR, ČSR a SSR společně podpořily policejní akci na Národní třídě. Dialog podle nich nelze vést "v atmosféře emocí, vášní a protisocialistických vystoupení". Ladislav Adamec odešel z jednání předtím, než bylo prohlášení přijato.
- Václavské náměstí se odpoledne postupně zcela zaplnilo, kolem šestnácté hodiny tam bylo přes sto tisíc lidí. Na manifestaci promluvil Vasil Mohorita a podpořil požadavky stávkujících studentů.
- V Brně demonstrovalo asi čtyřicet tisíc lidí. Demonstrace se sešly i v Bratislavě, Ostravě, Olomouci a dalších městech.

Úterý 21. listopadu
- Stávkují už takřka všechny české vysoké školy.
- Ve 13 hodin se koná schůzka premiéra Adamce se zástupci veřejnosti. (Například herec Jiří Bartoška, Martin Ulčák za SSM a Michael Kocáb a Michal Horáček z iniciativy Most. Za OF je tu Jan Ruml, protože Adamec si vymínil, že nepřijde Václav Havel.) - "Střed Prahy, pražské vysoké školy a pražská divadla se staly místem, které se snaží zneužít k zadušení nastupujících politických reforem opoziční, protisocialistické kruhy," praví se v prohlášení městského výboru KSČ v Praze.
- Na plném Václavském náměstí se koná první manifestace Občanského fóra, z balkonu Melantrichu k dvěma stům tisícům lidí poprvé mluví Václav Havel.
- Milouš Jakeš v televizi řekl, že KSČ neustoupí od socialistické cesty rozvoje.

Středa 22. listopadu
- Lidové milice byly nejprve povolány do Prahy, v noci na středu je však vrchní velitel Milouš Jakeš odvolal. Přesto ráno přijely do Prahy asi čtyři tisíce milicionářů.
- Trvá nepřetržitá hlídka studentů u sochy svatého Václava.
- Miroslav Štěpán se na národním výboru sešel s Františkem kardinálem Tomáškem.
- Demonstrace OF na Václavském náměstí. V Bratislavě na náměstí Slovenského národního povstání hovořili ke statisícovému davu zástupci VPN Milan Kňažko a Ján Budaj.
- Televize oznámila, že ruší chystaný přenos zábavné revue "Pět přání" z Plzně.

Čtvrtek 23. listopadu
- Na další, dosud nejpočetnější demonstraci na Václavském náměstí dorazilo i několik tisíc dělníků z ČKD v čele s kovářem Petrem Millerem. Předtím v ČKD vypískali Miroslava Štěpána.

Pátek 24. listopadu
- Od rána zasedá v budově Vysoké školy politické ústřední výbor KSČ. V 19 hodin oznamuje Milouš Jakeš, že on i celé vedení ÚV KSČ dávají své funkce k dispozici. V centru Prahy i štábu Občanského fóra se začalo slavit. Ale brzy nato se ukázalo, že většina původních jmen v čele strany zůstala.
- Před půlnocí Občanské fórum změny v KSČ přivítalo "jako první a ne zcela jasný krok vedení KSČ".
- V půl páté ráno OF na zprávu o novém složení předsednictva a sekretariátu ÚV KSČ reagovalo "s hlubokým zneklidněním".

Sobota 25. listopadu
- Prezident Gustáv Husák zastavil trestní stíhání Jána Čarnogurského, Miroslava Kusého, Jiřího Rumla, Petra Uhla a Rudolfa Zemana.
- Ladislav Adamec rezignoval na členství v ÚV KSČ na protest proti pomalému postupu přestavby.
- V chrámu svatého Víta sloužil kardinál Tomášek mši na počest svatořečení Anežky České.
- Federální vláda poprvé vyšla vstříc požadavkům opozice. Mimo jiné se vyslovila o doplnění dosud čistě komunistického kabinetu o zástupce jiných stran a nestraníky.
- Tři příslušníci pohotovostního pluku SNB, kteří zasahovali na Národní třídě, požádali na Letné o odpuštění.
- Moderátor mítinku Václav Malý vzbudil rozruch sloganem "Podívej se, Gusto, jak je tady husto!". Studenti žádali jeho výměnu a Malý druhý den rezignoval.
- ÚV KSČ nahradil další staré tváře v předsednictvu, mimo jiné i Miroslava Štěpána.

Pondělí 27. listopadu
- Od dvanácti do čtrnácti hodin proběhla na celém území generální stávka. Mottem bylo heslo "Konec vlády jedné strany". Podle průzkumu ÚVVM se do stávky zapojily tři čtvrtiny občanů.
- Občanské fórum navrhlo ukončit stávkové hnutí, protože požadavky OF se začínají plnit, a doporučilo přejít na stávkovou pohotovost.
- Na mítinku v Bratislavě vystoupili z Vídně se navracející emigranti Pavel Landovský a Pavel Kohout.
- Michail Gorbačov blahopřál Karlu Urbánkovi ke zvolení generálním tajemníkem KSČ.

Úterý 28. listopadu
- Druhé kolo jednání vlády a Občanského fóra. OF žádá mimo jiné demisi kabinetu, zrušení článku ústavy o vedoucí roli KSČ a odstoupení prezidenta. Ladislav Adamec slíbil, že do 3. prosince připraví zásadní rekonstrukci vlády.
- Předsedou Československé strany lidové se stal Josef Bartončík.
- Komunisté na celostátním aktivu KSČ v Paláci kultury odmítli rozpuštění Lidových milicí.

Středa 29. listopadu
- Federální shromáždění, v němž sedělo i téměř celé předsednictvo ÚV KSČ a kde vládlo oslovení "soudruhu", jednomyslně zrušilo vedoucí úlohu KSČ.
- Parlament zřídil Komisi pro dohled nad vyšetřováním událostí 17. listopadu, ve které byli i zástupci studentů.
- Pražský sekretariát Mezinárodního svazu studentstva udělil zlatou medaili 17. listopadu československému lidu a studentskému hnutí. Stejné vyznamenání dostal před dvěma týdny za přínos k pokrokovým změnám v Československu Milouš Jakeš.

Čtvrtek 30. listopadu
- Ministerstvo školství zrušilo výuku marxismu-leninismu na českých vysokých školách.
- Vláda rozhodla o odstranění takzvaných ženijně-technických zařízeních na hranicích s Rakouskem.
- Na stanici Hvězda Československého rozhlasu začalo pravidelné vysílání Občanského fóra, půl hodiny ráno a hodinu večer.
- Ministerstvo zahraničí vyjádřilo údiv a znepokojení nad tím, že se východní a západní Německo vyslovily pro sjednocení.

Pátek 1. prosince
- V Paláci kultury začal XI. sjezd JZD. Delegace OF - Regina Rázlová, Petr Čepek a Miroslav Tyl - byla vypískána, večer se za to zástupce sjezdu v televizi omluvil.
- Mise OF jednala s Františkem Pitrou o rekonstrukci české vlády. Pitra druhou stranu zaskočil tím, že její návrhy hned přijal a žádal rovnou jména nových členů vlády.
- Po 21 letech obnovilo činnost Sdružení přátel dětských vesniček.

Sobota 2. prosince
- Václav Havel poskytl rozhovor Rudému právu.
- "Ani cukr, ani bič", to byl titulek celostránkového článku ekonomů z Prognostického ústavu v Mladé frontě. "Účet za reformu by se neměl předložit širokým vrstvám dělného lidu, a teprve ne rodinám s dětmi a penzistům; účet za reformu musí platit podniky a stát," psali Valtr Komárek, Vladimír Dlouhý, Václav Klaus a Josef Kreuter.

Neděle 3. prosince
- Ladislav Adamec představil rekonstruovanou vládu, která vzápětí získala přezdívku "vláda 15:5", protože v ní bylo 15 členů KSČ, tři nestraníci, jeden lidovec a jeden socialista.
Jedenáct z dvaceti členů kabinetu zasedalo i ve vládě minulé.
- Vládu podpořila KSČ, lidovci, socialisté i SSM.
- Občanské fórum a Veřejnost proti násilí vládu odmítly.
"KSČ musí vyvodit všechny důsledky z toho, že ztratila důvěru veřejnosti a že již nemá v této zemi žádnou vedoucí úlohu. Složení vlády s nadpoloviční většinou komunistů vůbec neodpovídá," prohlásilo OF.
- "Jestliže současná moc nepochopí volání této chvíle, vyzveme k další manifestační generální stávce v pondělí 11. prosince," varovaly OF a VPN.
- Ladislav Adamec odletěl do Moskvy na schůzku členských států Varšavské smlouvy. Intervence ze srpna 1968 tam byla označena za protiprávní a neopodstatněnou.

Pondělí 4. prosince
- V Praze, Bratislavě a dalších městech se konaly manifestace na protest proti složení federální vlády.
- Štáb Občanského fóra se odstěhoval z podzemí divadla Laterna magika do budovy Špalíčku na druhém konci Jungmannova náměstí, kterou OF přidělily úřady.
- Herci a studenti pokračují ve stávce.
- Poprvé od 17. listopadu v televizi veřejně promluvil prezident Husák.
- Neviditelná poklička inverze stále přikrývá Prahu a další česká města.

Úterý 5. prosince
- Nová česká vláda byla složena z osmi komunistů, dvou socialistů, dvou lidovců a pěti nestraníků.
- Vyslanci Občanského fóra na další schůzce navrhli Ladislavu Adamcovi své adepty do federální vlády; Adamec byl proti a pohrozil, že podá demisi. Vzápětí ministerský předseda hovořil s Václavem Havlem mezi čtyřma očima a jeho poradci zbytku delegace OF navrhli podpořit Adamcovu kandidaturu na prezidenta.
- Vedení OF se v noci předběžně dohodlo, že kandidátem na prezidenta bude Václav Havel. Havel to na poradě komentoval slovy: "Já samozřejmě prezidentem být nechci. Ale pakliže se situace vyhrotí tak, že v zájmu vlasti bude, abych jím na krátkou chvíli byl, jsem schopen jím být. Protože jsem zájmy vlasti vždy nadřazoval nad zájmy své osobní, jinak bych býval nebýval ve vězení a tak dále..."

Středa 6. prosince
- Další schůzka OF s Ladislavem Adamcem trvala jen 13 minut. Adamec řekl, že si prostuduje nové návrhy na složení federální vlády. OF a VPN do vlády nominovaly Vladimíra Dlouhého, Jána Čarnogurského, Miroslava Kusého, Václava Klause, Petra Millera a Gyulu Popeleye. Adamcovi také sdělily, že nepodpoří jeho případnou kandidaturu na prezidenta.
- Ladislav Adamec večer v televizi varoval před hospodářským rozvratem a anarchií a žádal o čas a důvěru. "Pokud tyto základní podmínky vláda nemá, nemohu nést odpovědnost za další vývoj situace," uvedl.

Čtvrtek 7. prosince - Premiér Adamec dopoledne předal prezidentovi svou demisi a doporučil mu pověřit sestavením nové vlády svého prvního místopředsedu Mariána Čalfu.
- OF o Čalfovi mluvilo s despektem, ale vyslovilo ochotu s ním v zájmu uklidnění situace spolupracovat, pokud on přijme jeho návrhy na složení kabinetu a pokud prvním místopředsedou vlády bude Ján Čarnogurský.
- Předsednictvo ÚV KSČ vyloučilo ze strany Milouše Jakeše a Miroslava Štěpána "za hrubé politické chyby při řešení celospolečenského napětí, zejména událostí 17. listopadu 1989".

Pátek 8. prosince
- Občanské fórum se definitivně rozhodlo kandidovat Václava Havla na prezidenta.
Pro bylo 37 členů rozšířeného krizového štábu, šest se zdrželo hlasování.
- Na jednání hlavních politických organizací "u kulatého stolu" se dohodlo, že vládu sestaví Čalfa, vláda bude fungovat jako prozatímní do předčasných voleb a její složení má odrážet rozložení politických sil v zemi. Bez větších připomínek ostatní přijali návrhy Občanského fóra.
- OF chce posílit svou účast ve vládě a přesvědčuje Valtra Komárka, aby přijal funkci místopředsedy vlády pro ekonomiku. Komárek se ovšem zdráhá spolupracovat s Čalfou.
Nakonec ustupuje, když VPN podmínila svou účast ve vládě tím, že v ní bude i Komárek.
Gustáv Husák udělil amnestii politickým vězňům. V jejím odůvodnění stálo, že "v souvislosti s demokratizačním procesem v Československu se snížila společenská nebezpečnost mnoha trestných činů a přečinů".

Sobota 9. prosince
- Marián Čalfa vedl podle doporučení "kulatého stolu" jednání o nové vládě.
- V půl desáté večer Čalfa zástupcům "rozhodujících politických sil" sděluje složení nové vlády. Bude v ní 10 komunistů, 2 socialisté, 2 lidovci a 7 bezpartijních.
- Alexandr Vondra oznámil jména ministrů akční skupině Občanského fóra a dodal, že KSČ nevyvíjela při sestavování vlády žádnou zvláštní aktivitu: "Já si dokážu docela dobře představit, že kdybychom přišli s vlastními doporučeními na řadu dalších ministerstev, tak by to bylo akceptováno, asi." - Nedůvěra OF v Mariána Čalfu začíná zvolna ustupovat. "Překvapil mě zdatností a rychlostí úsudku," řekl Radim Palouš.
- Mladá fronta odpověděla "ano" na čtenářský dotaz "vymění mi v bance stokorunu, ať je pod Gottwaldem připsáno cokoli?".

Neděle 10. prosince
- Ve 13 hodin jmenoval prezident Husák "vládu národního porozumění" a vzápětí abdikoval.
- Na demonstraci na Václavském náměstí oznámil Jiří Bartoška kandidaturu Václava Havla na prezidentský úřad.

Hlavní prameny: Archivy ČTK a MF DNES, Jiří Suk: Občanské fórum, 1. a 2. díl, vydal Ústav pro soudobé dějiny AV a nakladatelství Doplněk, 1997.

Titulní strana deníku Mladá fronta 17.listopadu 1989

Ukázka titulní strany deníku Mladá fronta 18.listopadu 1989

Ukázka titulní strany deníku Mladá fronta 20.listopadu 1989

Ukázka titulní strany deníku Mladá fronta 21.listopadu 1989

Ukázka titulní strany deníku Mladá fronta 22.listopadu 1989

Ukázka titulní strany deníku Mladá fronta 23.listopadu 1989

Ukázka titulní strany deníku Mladá fronta 24.listopadu 1989

Ukázka titulní strany deníku Mladá fronta 25.listopadu 1989

Ukázka titulní strany mimořádného vydání deníku Mladá fronta v neděli 26.listopadu 1989

Ukázka titulní strany deníku Mladá fronta 27.listopadu 1989

Články na titulní straně deníku Mladá fronta 22.listopadu 1989

Dělníci, jdeme za vámi, psalo se na titulní straně Mladé fronty 23.listopadu 1989

24.listopadu 1989 psala Mladá fronta o setkání horníků s tehdejším generálním tajemníkem ÚV KSČ Milošem Jakešem

O mimořádném zasedání ÚV KSČ informovala Mladá fronta 25.listopadu 1989

O demonstracích v Praze na Letné se psalo v Mladé frontě 27.listopadu 1989

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Značky STOP PROTISMĚR se na jaře objeví na dálnicích. Kvůli častým nehodám

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Dvě nehody na českých silnicích ve dvou dnech způsobené auty jedoucími v protisměru přiměly oddělení Ministerstva...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Najdete na iDNES.cz