Kritizovaná delfíní show roste v Libuši. Nemá povolení, tvrdí radnice

  18:30aktualizováno  18:30
Pořadatel akce Delfíni v Praze se vypořádal s tím, že mu magistrát odmítl pronajmout pozemek pro stavbu bazénů a zázemí. Pronajal si soukromý pozemek na jihu Prahy v Libuši. Akci chce proti původním plánům prodloužit o dva měsíce. Radnice Prahy 12 ale tvrdí, že ke stavbě bazénů zatím nemá povolení.

Pořadatelé chtějí akci s delfíny přesunout na soukromý pozemek v pražské Libuši a prodloužit o dva měsíce. | foto: Miroslav Sieber

Delfíní představení se měla původně v Praze konat mezi 25. dubnem a 19. květnem. Pořadatelé ale narazili u magistrátu, který jim odmítl pronajmout pozemek na Rohanském ostrově. Situaci proto vyřešili pronájmem soukromého pozemku.

"Kvůli komplikacím se zajištěním části pozemku na parkování jsme se rozhodli pro jiné místo - ulici Novodvorskou, kde budou mít diváci k dispozici přes 250 parkovacích míst. Toto místo jsme volili i s ohledem na mimopražské návštěvníky, kteří nebudou muset zajíždět do centra," řekl  pořadatel Artur Kaiser.

Tvrdí, že na představení už prodali desítky tisíc vstupenek. Z toho důvodu chce akci prodloužit na tři měsíce. Trvat má od 20. června do 29. září. Lidé, kteří si již vstupenky zakoupili, si prý pouze změní datum konání od 13. dubna na webu www.delfinivpraze.cz.

Radnice Libuše a Prahy 12 v pondělí společně upozornily, že pořadatelé zatím nemají ke stavbě bazénů pro delfíny stavební povolení. "Podobný projekt nebyl schválen žádným z dotčených úřadů ani projednán se samosprávnými orgány uvedených městských částí. Pro realizaci takovéto stavby je nezbytné územní rozhodnutí a stavební povolení, neboť skupinu několika bazénů, byť by byly umístěny ve stanu, nelze považovat za cirkusový stan," píší ve společném prohlášení starostové Petr Prchal a Jiří Koubek. 

Podobná produkce prý navíc povede k nárůstu dopravy a nároků na parkování v obou městských částech. Dále se budou muset pořadatelé někde napojit na elektrickou energii, pitnou vodu a odpad. "Vzhledem k tomu odmítáme naprosté ignorování standardních postupů a zahájení černé stavby," uvedli dále starostové a doplnili, že už podali podnět k odboru výstavby Prahy 12, aby celou věc prošetřil a případně zahájil proti majitelům pozemku správní řízení.

S tím ale pořadatelé nesouhlasí. "Já nestavím bazén, ale vodní scénu. Vodní scéna samozřejmě nepodléhá stavebnímu zákonu, celý prostor jako takový mu nepodléhá," tvrdí Kaiser.

Zdůraznil také, že pozemek vyčistil od odpadků, injekčních stříkaček a náletových křovin. V lokalitě se podle jeho vyjádření dříve pohybovali bezdomovci, kteří se po zahájení terénních úprav stáhli pryč.

Protestovaly i zoologické zahrady

Představení by mělo zahrnovat dvě části - stominutové vystoupení delfínů a plavání s delfíny. Toho se může zúčastnit i veřejnost. Zájemci podle webu za sedmiminutové plavání zaplatí 1 700 korun.

Proti představení ale protestovali ředitelé pěti zoologických zahrad. Podle nich je samotná přeprava z Turecka do Prahy pro zvířata extrémně stresující. Navíc se domnívají, že to může být i protiprávní. Zákon na ochranu zvířat zakazuje provozovat mobilní zařízení typu pojízdných zvěřinců, exotárií, terárií a akvárií (více čtěte zde).

Proti této kritice se ohradili provozovatelé. Tvrdí, že zákon neporušují. Prý se zvířaty budou cestovat odborníci a lidé, na které jsou delfíni zvyklí. Vše je prý plánováno už několik let a pečlivě připraveno. "Naši delfíni se narodili již pod dohledem člověka. Jsou tak odmala zvyklí na péči lidí a jejich společnost," doplnil Kaiser (rozhovor s pořadatelem čtěte zde).

Podle Kaisera už organizátoři z Ukrajiny mají vývozní povolení CITES, v němž se dokazuje původ zvířat. Na české ministerstvo životního prostředí přišla žádost o dovozní povolení CITES minulý týden v pátek, potvrdil ČTK mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. "Teď poběží správní řízení, na které je zákonná lhůta 30 dní. Více informací poskytneme po završení řízení," dodal Vitík.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Po návratu do Iráku by mě zabili. V Česku jsem skončil omylem, říká migrant

Saeed byl nelegální uprchlíkem. Do České republiky přišel z Iráku. (4.7.2019)

Bylo mu teprve dvacet, když se rozhodl opustit rodnou zem a odejít z Iráku. Mosul tehdy ovládl Islámský stát a jemu...

Známí senátoři nepodali majetková přiznání, hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Ilustrační snímek

Některým senátorům hrozí pokuta, protože včas nedodali majetkové přiznání, což jsou ke konci června povinni všichni...

Najdete na iDNES.cz