Dekrety nejsou problém, říká Blair

  • 11
Zatímco část britského parlamentu se na svého premiéra zlobí kvůli jeho výrokům o útocích na Irák, Tony Blair rozdává úsměvy v Praze. Britský ministerský předseda se setkal se šéfy horní i dolní komory českého parlamentu. Oba ujistil, že vstupu České republiky nic nebrání. "Nevidím vůbec žádné překážky," odpověděl Blair Petru Pithartovi na dotaz, zda by ještě něco mohlo zkomplikovat rozšíření unie o ČR.

Někteří němečtí a rakouští politici přitom před vstupem České republiky do Evropské unie žádají zrušení Benešových dekretů.

"Nevidím vůbec žádné překážky," odpověděl Blair podle šéfa Senátu Petra Pitharta na jeho dotaz, zda by něco mohlo ještě na poslední chvíli zkomplikovat rozšíření unie o Českou republiku. Přímo o dekretech spolu Pithart a Blair nehovořili.

"Tím jsme to téma jasně sprovodili ze světa a já nepotřebuji jeho další ujišťování," podotkl Pithart, podle něhož jsou dekrety problémem české zahraniční politiky a bilaterálních vztahů.

Tony Blair poděkoval České republice za účast českých lékařů v mezinárodní misi ISAF v Afghánistánu. "Operace polní nemocnice bude velmi důležitá pro stabilizaci té země i jako pomoc mezinárodní koalici proti terorismu," řekl Blair.

Je to téma pro historiky, shodli se Blair a Klaus
S britským premiérem hovořil o poválečných dekretech předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus. Politici se podle Klause shodují i v tom, že není možné, aby tato historie byla měněna.

"Myslím, že jeho hlavní věta je, že historie má zůstat historikům. Řekli jsme si, že se o ní mají točit filmy nebo psát romány, ale že není žádná šance, aby ta historie byla měněna," řekl po setkání s Blairem Klaus.

Britský premiér nechtěl s odkazem na odpolední tiskovou konferenci podrobněji téma rozhovorů komentovat. 
 
Se Zemanem o bezpečnosti
S premiérem Milošem Zemanem podrobně hovořil i o bezpečnostní situaci. Na mnoho otázek mají obě země podobný pohled, uvedl britský ministerský předseda.

V Afghánistánu, pravděpodobně právě na základně v Bagramu, mají působit dvě stovky českých lékařů a dalších pracovníků vojenské nemocnice společně s vojáky, kteří je mají chránit.

V současnosti je na místě pětičlenný tým. O financování mise bude jednat český parlament. Velká Británie patří mezi klíčové země ve válce s terorismem, její vojáci se podíleli na operacích vedených USA proti bojovníkům Talibanu.

Británie je také první zemí, která velela mezinárodním mírovým silám ISAF v Kábulu a okolí. Britové rovněž Českou republiku o vyslání polní nemocnice požádali. 

Blair podpořil nákup Gripenů
Britský premiér také podpořil zamýšlený nákup nadzvukových stíhaček Gripen od britsko-švédského konsorcia BAe Systems/Saab pro českou armádu. Evropa podle něj musí stát, co se týče vyzbrojování, na vlastních nohou.

Blair už v prosinci 1999, tedy ještě před uzavřením výběrového řízení na nové stíhačky, doporučoval v dopise svému českému protějšku Miloši Zemanovi nákup strojů Jas-39 Gripen.

Fakt, že ve výběrovém řízení nakonec zůstal pouze britsko-švédský výrobce těchto stíhaček, vzbudil pochybnosti o transparentnosti tendru i ze strany představitelů USA.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld loni v červnu doporučoval, aby se česká armáda zřekla nákupu nadzvukových letounů, pokud by to mělo finančně ohrozit reformu ozbrojených sil.

Británie chce být mezi třemi největšími investory
Podle Miloše Zemana se chce Británie zařadit mezi tři největší investory do České republiky.

Český premiér to řekl na tiskové konferenci v souvislosti s připravovaným nákupem 24 nadzvukových stíhaček Jas-39 Gripen britsko-švédského konsorcia BAe-Systems/SAAB a s tím spojenými investičními programy.

Ty mají tvořit 150 procent ceny letadel, tedy přibližně 77 miliard korun. Zeman připomněl, že Velká Británie je na třetím místě, pokud jde o vzájemnou obchodní výměnu, je však až sedmým největším investorem v Česku.

Vzájemná obchodní výměna podle Blaira dosahuje dvou miliard liber (100 miliard korun). "Obchodní výměna jen v minulém roce vzrostla o 25 až 26 procent," poznamenal britský ministerský předseda. Podle něj je to velmi důležité, protože to znamená vznik nových pracovních míst.

Premiér Miloš Zeman sleduje britského ministerského předsedu Tonyho Blaira na tiskové konferenci, která se konala po společném jednání v Praze (8. dubna 2002).

Předseda britské vlády Tony Blair s manželka při občerstvení v Poslanecké sněmovně. (8. dubna 2002)

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus diskutuje s britským premiérem Tonym Blairem. (8. dubna 2002)