Dekrety jsou minulostí, uznal Verheugen

  10:26aktualizováno  10:26
Komisař pro rozšíření EU Günter Verheugen řekl českým politikům, co chtěli slyšet. Při návštěvě Prahy ujistil, že Benešovy dekrety nezmaří cestu Česka do unie. Je to minulost, právní účinek už nemají, řekl komisař. Potvrdil tak dřívější stanovisko Evropské komise, že dekrety nejsou součástí jednání o přistoupení k Evropské unii a žádným způsobem je neovlivní.

Ve společném prohlášení s premiérem Milošem Zemanem Verheugen uvedl, že poválečné prezidentské dekrety o zbavení občanství a majetku sudetských Němců už nemají právní účinky.

Zároveň spolu se Zemanem komisař řekl, že nejzazším datem pro majetkové restituce v Česku zůstává 25. únor 1948. "Majetkové restituce nejsou věcí Evropské unie, ale České republiky. Nikdy jsme toto téma nenastolili a nehodláme to udělat," prohlásil.

Zaorálek neunesl, že se Klaus
setkal s Verheugenem sám

Kvůli způsobu přijetí Güntera Verheugena ve sněmovně se navzájem ostře napadli předseda sněmovny Václav Klaus s šéfem zahraničního výboru Lubomírem Zaorálkem (ČSSD).

Zaorálek odešel ze schůzky kvůli tomu, že Klaus před setkáním obou delegací hovořil s Verheugenem mezi čtyřma očima. Se separátním jednáním politiků ale počítal oficiální protokol ministerstva zahraničí.

"To je neslýchané. Klausovi nikdo nedal mandát k tomu, aby jednal s Verheugenem za zavřenými dveřmi," prohlásil Zaorálek krátce po zahájení schůzky obou politiků.

Delegace EU, stejně jako zástupci českých parlamentních stran, zatím čekali v předsálí. Oba politici spolu mluvili asi 15 minut. Zaorálek ale mezitím odešel.

"Jsem velmi popuzen chováním pana poslance Zaorálka, který odešel z tohoto jednání. Myslím, že se chová šíleným způsobem," řekl Klaus.

Dekrety patří minulosti, shodli se politici
Prohlášení obou politiků uznává, že některé z Benešových dekretů neodpovídají současným měřítkům práva a spravedlnosti, zdůrazňuje ale, že patří minulosti.

Zeman zároveň ocenil, že se v Evropském parlamentu jedná o vyškrtnutí části o Benešových dekretech ze zprávy o České republice. Zpráva, která věnuje dekretům pět ze 13 odstavců, totiž spekuluje o jejich diskriminačním charakteru.

"Vyzývám všechny zúčastněné, aby přispěli k vytváření politiky zakládající dobré sousedské vztahy ve střední Evropě, která plně přijímá ducha evropské integrace usilujícího o překonání rozdílů z minulosti a lepší budoucnost," prohlásil Verheugen.

Slova o tom, že evropská integrace má překonat minulé rozdíly, zopakoval několikrát. Verheugen sám řekl, že chce přispět ke zmírnění bouřlivé debaty o dekretech, jejich diskriminačním charakteru a případných nynějších právních účincích, která se nyní vede nejen v Česku, ale i v Německu, Rakousku či Evropském parlamentu.

Němečtí konzervativci Verheugena kritizují
Německá konzervativní opozice CDU/CSU a Svaz vyhnanců kritizují komisaře Evropské unie pro rozšíření Güntera Verheugena, že takzvané Benešovy
dekrety neodmítli jako neslučitelné s právem EU.

Rozhodnutí Organizace spojených národů odporují Verheugenovým tvrzením, že dekrety už dnes nemají žádnou účinnost, uvádí mluvčí vysídlenců v CDU/CSU Hartmut Koschyk.

Poukazuje na to, že Výbor pro lidská práva v minulých měsících kritizoval Českou republiku za případy, v nichž se čeští občané marně domáhají majetku konfiskovaného na základě poválečných prezidentských dekretů.

Verheugen navíc podle Koschyka "nezodpovědně" zasahuje do práv Evropského parlamentu, který se několikrát dotazoval na trvající účinky dekretů, jež tvořily základ vyvlastnění a vysídlení Němců.

Poslanci si debatu o dekretech nenechají ujít
O Benešových dekretech bude s největší pravděpodobností jednat na nadcházející schůzi Poslanecká sněmovna. Diskutovat o nich bude navzdory Verheugenově prohlášení.

Předseda sněmovny Václav Klaus podotkl, že poslanci by měli přijmout jen velmi krátké konstatování. "Já myslím, že máme shodný názor na to, že je třeba deeskalovat tuto otázku. Já jsem velmi pro, aby debata, která o tom proběhne v českém parlamentu, byla debatou velmi střízlivou," řekl novinářům Klaus po setkání s Verheugenem.

Myslí si, že sněmovna by neměla přijímat složité rezoluce, jak podle něj navrhuje české ministerstvo zahraničí, ale třeba jen konstatovat, že parlament je znepokojen otvíráním problému poválečného uspořádání.

Předseda vlády Miloš Zeman (vlevo) se setkal v Praze s členen Evropské komise zodpovědným za rozšíření Evropské unie Günterem Verheugenem. Hlavním tématem jednání byly poválečné Benešovy dekrety (11. dubna 2002).

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Obří medvěd se přesunul z Prahy do Českého Krumlova. I tam ho zakázali

Radní v Českém Krumlově v pondělí ve vyhlášce o pouličním umění nově zakázali vystoupení ve zvířecích kostýmech a...

Demonstranti podpořili Kurdy, petice žádá o ekonomické sankce vůči Turecku

Uvalení ekonomických sankcí vůči Turecku kvůli jeho agresi v Sýrii namířené proti tamním Kurdům požaduje od české vlády...

Mariánskolázeňský dům Mercur nemá vlastní kuchyň, nejspíš skončí

Ministerstvo vnitra chce závěrem letošního roku ukončit provoz lázeňského domu Mercur na dohled od kolonády v...

O událostech roku 89 promluví v Rozstřelu studentský vůdce Šimon Pánek

Šimon Pánek byl roce 1989 jedním z výrazných studentských vůdců Sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz