Děčínsko zasáhla blesková povodeň, evakuovat pomáhal vrtulník

  9:50aktualizováno  22:44
O více než metr a půl stoupla v sobotu během dvaceti minut hladina řeky Kamenice na Děčínsku. Bouřky a přívalový déšť rozvodnily i Ploučnici. Velká voda zaplavila několik obcí, které u toků leží. V Habarticích musel pomáhat s evakuací vrtulník. Zatopené byly silnice i desítky sklepů.

Takzvaná blesková povodeň zasáhla odpoledne povodní řek Kamenice a Ploučnice na Děčínsku. Na Kamenici platil nejvyšší povodňový stupeň ohrožení, její hladina stoupla během 20 minut o 170 centimetrů.

Záhy ale začaly hladiny obou řek klesat. Na obou už platil kolem ve 20:00 jen první stupeň stupeň - bdělost.

"Nejvíce zasaženy jsou obce Srbská Kamenice, Jánská, Markvartice a Horní a Dolní Habartice, kde s evakuací pomáhal vrtulník," řekli hasiči redaktorovi MF DNES.

Velká voda v Markvarticích na Děčínsku (4. července 2009)

V Markvarticích se říčka Bystrá rozlila až do šíře sta metrů. Desítky rodin tak musely být evakuovány. Ještě složitější situace byla po proudu Bystré v Habarticích. Vrtulník zde evakuoval pět dětí ze zahrady jednoho z domů.

"Hasiči evakuovali obyvatele některých domů v Horních a Dolních Habarticích, Benešově nad Ploučnicí a Markvarticích na Děčínsku. Celkem už zaznamenali přes dvě stě zásahů," uvedl mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan.

Velká voda v Děčíně (4. července 2009)

V nedalekém Huníkově hrozí protržení hráze rybníka. "Je silně popraskaná, ale podle posledních zpráv zatím drží. Další déšť by ale jistě nepřežila," řekl po osmnácté hodině iDNES.cz mluvčí děčínské policie Ladislav Cvik.

Na Děčínsku kvůli dešti musela být uzavřena zatopená silnice I/13 v České Kamenici. Voda zaplavila také ulici Vítězství přímo v Děčíně nebo silnice nižších tříd u Srbské Kamenice a obce Janská i řadu dalších míst.

Bouřky vyplavily i Liberecko 

Zasaženo bylo také Českolipsko a Semilsko. V některých místech se rozvodnily místní potoky a říčky, zaplavily zahrady a také sklepy několika domů, řekl operační důstojník libereckých hasičů.

Na Semilsku byly největší problémy na Novoborsku v okolí Kamenického Šenova a Nového Oldřichova. Na některých místech se vyskytlo krupobití, hasiči odčerpávali vodu ze sklepů.

V Novém Oldřichově museli hasiči evakuovat rodinu s malým dítětem. Ještě večer se ale všichni mohli vrátit domů. Pod vodou byla asi polovina vesnice.

"Máme roztrhanou silnici, stržené mosty, zničené přípojky," popsala katastrofu starostka Marcela Novotná. Škody jsou podle ní velké, žádný z domů ale zřejmě nebude nutné strhnout.

Rozvodněný potok v Novém Oldřichově na Českolipsku

Podle velitele tamních dobrovolných hasičů Miroslava Jonáše takovou situaci nikdo nečekal. "Potok má protipovodňové úpravy a měl by odolat stoleté vodě, tahle ale byla zřejmě dvěstěletá," poznamenal.

Na Litoměřicku udeřil blesk do zříceniny hradu Házmburk. K jednomu z návštěvníků poté museli pomoc záchranáři. Podle hasičů ale nebyl přímo zasažen bleskem.

U Mostu zase bahno zaplavilo silnici směrem na Litoměřice mezi SKršínem a obcí Chrámce. Hasiči se jí snaží uvolnit.

Děti musely opustit tábor na Prachaticku

První stupeň povodňové aktivity - bdělost - platila od sobotního rána na několika místech jižních Čech. Na Vltavě od Lipenské přehrady až do Českých Budějovic, na celém úseku střední a dolní Lužnice a také na dolní Blanici platí první stupeň povodňové aktivity.

Prachatickem se ale odpoledne přehnala další průtrž mračen. Osmadvacet dětí a 12 dospělých z dětského tábora u Soumarského mostu nastěhovalo do základní školy do Volar. "Je to preventivní opatření kvůli možnému příchodu dalších srážek," řekla jihočeská policejní mluvčí Anna Drdová.

Aktuální mapa srážek

Přívalové deště se objevily i na dalším místech v kraji. V Temešváru na Písecku hydrologové naměřili přes 44 milimetrů srážek za hodinu. Na některých místech podle radarových záznamů mohlo spadnout až 70 milimetrů srážek. Lokální přívalové deště s mohutnými srážkami se objevily také na Strakonicku.

Hasiči v kraji evidovali desítky žádostí o čerpání vody ze zatopených sklepů a nejrůznějších objektů. "Musíme počkat, až příval srážek úplně ustane a začneme s odčerpáváním," řekl odpoledne operační důstojník krajských hasičů.

Na Vysočině platí pohotovost

Na řece Oslavě pod přehradou Mostiště na Žďársku platil druhý povodňový stupeň. Přítok do nádrže však kledal, pohyboval se kolem šesti kubických metrů za vteřinu. Vodohospodáři z přehrady odpouštěli přibližně 20 kubických metrů kvůli preventivnímu uvolnění prostor v nádrži.

"Hladina je asi 40 centimetrů pod kótou přelivu, plánujeme ji snížit o dalších asi 60 centimetrů. Oslava pod přehradou proto bude mít zatím konstantní průtok kolem 20 kubických metrů," řekla v sobotu dispečerka Povodí Moravy Jana Pagáčová.

V povodí řeky Jihlavy panoval normální stav, nevyskytly se žádné enormní srážky jako v minulých dnech, které by zvedly hladinu toků. "Stále však platí výstraha vydaná Českým hydrometeorologickým ústavem, až do neděle je nutná pohotovost pro případ možných přívalových srážek," upozornila Pagáčová.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Autoři: , , , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Bez vstupu do NATO by byl z naší armády skanzen, řekl generál Šedivý

Ukázka z pořadu Rozstřel - Jiří Šedivý a Otakar Foltýn

Severoatlantická aliance je pro českou armádu zásadní. Tak to vidí v souvislosti s 20. výročím vstupu ČR do NATO...

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz