Debata ODS se protáhla, po řeči rebelů dostaly přednost restaurace

  15:32aktualizováno  23:00
Sobotní odpoledne a nakonec i večer patřily na kongresu ODS politické diskusi. Začala po 15. hodině a přihlásilo se do ní přes šedesát řečníků, kteří často mluvili k poloprázdnému sálu. Znovu ho zaplnili až rebelové Tlustý a Schwippel. Po jejich řeči ve 20 hodin většina delegátů odešla do restaurací a salonků. Debata však pokračovala ještě téměř další dvě hodiny.

Během debaty na kongresu ODS se někteří delegáti přesunuli do salonků. (6. prosince 2008) | foto: ČTK

V příspěvcích řečníků se často objevovalo slovo změna, ovšem málokdy přesně pojmenovaná. A také podpora, nebo kritika předsedy Mirka Topolánka před jeho nedělním soubojem s Pavlem Bémem, dosud prvním místopředsedou. Projevy vyzněly spíš ve prospěch dnešního šéfa občanských demokratů, alternativní jména kandidátů na předsedu nepadla.

Mnozí delegáti byli dlouhou debatou roztrpčeni a opustili sál. "Je to dokonale zabitý čas," postěžovali si reportérovi iDNES.cz ti, kteří tu musí čekat na nedělní hlasování, i když doma mají spoustu práce.

on-line reportáž

dění na kongresu ODS jsme sledovali minutu po minutě

Navíc musel každý delegát uhradit tisícikorunový poplatek, zatímco novináři mají přístup na kongres zdarma. "Ušetřil jsem," řekl jeden z občanských demokratů, který raději využil možnost přijít jako novinář, protože jinak by se na kongres nedostal.

O oživení se postaral senátor Jaroslav Kubera, který se do svého - delegáty velmi očekávaného - vystoupení pustil s lehkostí a vtipem. "Umřel nám pes, byl stejně starý jako ODS, 18 let mu bylo. Vzali jsme si z útulku štěně, aby byla zachována kontinuita, dali jsme mu stejné jméno, je ale jiný než ten první pes. Vykousal nám kus modrého koberce a objevila se oranžová podložka," okomentoval politickou situaci.

čtěte komentář Martina Komárka

Topolánek má budoucnost (téměř) jistou. Budoucnost ODS je temná

Už vážněji se ale Mirka Topolánka zastal konstatováním, že těžko někdo bude věřit ve vyřešení problémů ODS po prohraných volbách pouhou výměnou předsedy.

Ostřejší k Topolánkovi byl poražený hejtman Moravskoslezkého kraje Evžen Tošenovský. "Jestliže po volbách zaznělo, že ODS facku potřebovala, tak říkám, že ty jsi, Mirku, potřeboval už několikrát pěkně povalašsku mokrým řemenem a na holou," komentoval předsedův povolební výrok.

Dodal, že si je vědom následné změny Topolánkova slovníku čtvrté cenové skupiny, ale už je pozdě.

čtěte souhrn dopoledního dění

Topolánek se na kongresu kál, Klaus se od ODS odstřihl

Slovo dostali také ministři za ODS sedící v Topolánkově vládě. Šéf zdravotnictví Tomáš Julínek hájil reformy, které se podle části ODS i veřejnosti výrazně podílely na prohře vládní koalice v krajských a senátních volbách. Část stranických kolegů obvinil ze sabotování změn ve zdravotnictví.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil hovořil o změnách v justici, zmiňoval klady současné vlády a lobboval za schválení nového trestního zákoníku.

Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř zavtipkoval o průhledných "čtečkách", na kterých řečníci mohou sledovat svůj text, pokud si ho předem připraví. "Kdysi jsem je považoval za neprůstřelná sklíčka, aby nebylo možné napadnout řečníka. Doufám, že se to tady nestane," řekl. Varoval také před sebezničující depresí po prohraných volbách.

"ODS je jedinou stranou, která je schopna zabránit pod dvaceti letech návrat bolševiků do vlády a to je největší zodpovědnost, kterou máme. Nenechme si vnutit blbou náladu (...) s Mirkem to zvládneme," zakončil.

Fotoreportáž blogera iDNES.cz z kongresu

další příspěvky blogerů iDNES.cz čtěte zde

Petr Skokan, bývalý hejtman Liberecka, kritizoval včerejší vystoupení Mirka Topolánka ve stylu 'komu se to nelíbí, ať jde'. - čtěte Kdo chce jít jinudy, ať jde, řekl Topolánek na úvod kongresu ODS

"Mirku, ty jsi vyměnil své podporovatele nejprve za Dalíky, poté za Bursíky a dnes voláš po jednotě. Chceš říct voličům také 'jděte' jako nám? Oni nám ale v posledních volbách řekli, ať odejdeš ty a tvůj politický styl, který je štve."

Okolo dvacáté hodiny se ke slovu dostal rebelující poslanec Vlastimil Tlustý. "O co by tu mělo jít? O zachování dominantní pravicové ODS. A je mi to líto, ale bohužel dnes je evidentní, že s Mirkem Topolánkem v čele nebude ODS ani dominantní, ani pravicová. Mirek Topolánek úspěšně proměňuje ODS, která byla pravicovou stranu, ve středovou Unii svobody. Mirek nám sliboval soutěsku smrti a byl úspěšný, už jsme v ní. Teď nás vede do údolí duchů," posteskl si.

Tlustý vyzval delegáty, aby zítra vhodili do volební urny bílý hlasovací lístek. S jeho podporou tedy v neděli nemůže počítat ani Bém.

Soutěsku smrti zmínil i druhý rebel Jan Schwippel. "Mirek Topolánek toho hodně dokázal pro ODS, ale už u toho není tělem a duší, a proto ho nebudu následovat do soutěsky smrti. Mirku, možná tam půjdu před tebou, ale nepůjdu tam s tebou," prohlásil na závěr svého projevu.

Senátor Jiří Oberfalzer přišel s návrhem, aby kongres v neděli přijal usnesení, které by poslance i senátory ODS zavazovalo k hlasování proti Lisabonské smlouvě. Podobné usnesení požadovala i pražská ODS. Při pátečním hlasování o změnách stanov ale vyšlo najevo, že Praha nemá dostatečnou sílu, aby mohla své návrhy prosadit.

Nekončící proslovy se protáhly téměř do 23. hodiny

Posledním přihlášeným řečníkem měl být europoslanec Jan Zahradil, který dříve oznámil svou možnou kandidaturu na šéfa ODS. Mluvilo se o něm též jako o dočasném předsedovi strany. - čtěte Dočasným předsedou ODS by mohl být europoslanec Zahradil

Připomněl, že na kongresu zazněla jen jedna klíčová věc, a to závazek, že ODS založí vlastní pravicovou frakci. "ODS nemá spojence pro evropskou politiku doma ani v zahraničí. "Proto na evropském poli prohráváme jednu bitvu za druhou," rozohnil se Zahradil a připomněl i Lisabonskou smlouvu.

"Aby ale ODS mohla frakci vytvořit, musíme vyhrát v příštím roce v eurovolbách," připomněl europoslanec s výzvou, aby se všichni přítomní zapojili do předvolební kampaně.

Dnešní dlouhý den zakončil proslov tří přihlášených hostů, mezi nimi i Miroslav Ševčík z Liberálního institutu, který přirovnal Lisabonskou smlouvu k plíživé mnichovské dohodě.

Debata se protáhla až do 22:45. Předběžný program přitom hovořil o 21. hodině druhého dne kongresu jako o konečné. Řečníci ale už příliš posluchačů neměli, sál byl poloprázdný. Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř debatu uzavřel a pozval vytrvalce, kteří seděli v sále až do konce, na společenský večer. Právě dnešní noc může rozhodnout, jak zítřejší volba předsedy občanských demokratů dopadne.

Souhlasíte s prezidentem Klausem, že ODS se stává spíš středovou než pravicovou stranou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. prosince 2008. Anketa je uzavřena.

Ano 6671

Ne 2760

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

ČSSD podpoří rozpočet, slíbila Maláčová. Dostane o 5,9 miliardy více

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Sociální demokracie podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové podpoří ve vládě státní rozpočet pro příští...

Plaga obrací v povinné maturitě z matematiky, připravena bude za 10 let

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Ministr školství chce zrušit povinnou maturitu z matematiky. Podle Plagova vyjádření pro regionální Deník totiž žáci...

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz