Finální superdebata v České televizi. (24. října 2013) | foto: ČTK

Poslední televizní debata: Žákovi se smáli, Babiš by se obětoval

  • 2385
Lídři devíti stran se naposledy před volbami utkali před kamerami. Kromě jiného dostali za úkol jmenovat své kandidáty na klíčová ministerstva. Andrej Babiš prohlásil, že by se obětoval a vzal post ministra financí. Zdeněk Žák z SPOZ opěvoval jako největšího národohospodáře Miloše Zemana. Vysloužil si za to smích publika.

"Pokud se jedná o finance, tak bych se obětoval," řekl v hlavní volební debatě České televize lídr hnutí ANO Andrej Babiš.

Následoval hlasitý smích publika. Ten ale sklidil i jeden z lídrů SPOZ, ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák.

Koho by poslali do vlády

Návrhy tak, jak padly v debatě ČT:

SPOZ
Martin Pecina
Marie Benešová
František Koníček

ČSSD
Jan Mládek
Jiří Dienstbier
Roman Sklenák

SZ
Jiří Čáslavka
Eliška Wagnerová
Jitka Seitlová

TOP 09
Miroslav Kalousek
Stanislav Polčák
Helena Langšádlová

KSČM
Jiří Dolejš/Miroslava Vostrá
Zuzka Rujbrová/Stanislav Grospič
Miroslav Opálka

ODS
Zbyněk Stanjura
Jiří Pospíšil
Lenka Kohoutová

ANO
Andrej Babiš
Helena Válková
Jaroslava Jermanová

KDU-ČSL
Jan Švějnar/Tomáš Sedláček
Ondřej Závodský/Pavel Svoboda
Jan Bartošek/Václav Krása

Úsvit
do vlády nevstoupí

"Naprosto nejlepším, osvědčeným ministrem práce je František Koníček, naprosto nejlepším národohospodářem hned po Miloši Zemanovi... Proč se smějete? (...) Mně to trošku vadí, nezlobte se... Na ministerstvu spravedlnosti bychom velmi rádi Marii Benešovou. Ministerstvo financí naprosto univerzálně, jednoznačně náš velmi populární, sice nečlen, Martin Pecina."

Žák ostatně publikum bavil už na začátku, kdy do prostých pozdravů "dobrý večer" zahalasil "ahóóój".

Babiš publikum popudil ve chvíli, kdy se ho moderátor ptal na důchodovou reformu. Lídr ANO agitoval, že pokud by správa země byla pořádná, tak by druhý důchodový pilíř nebyl potřeba. Jeho hnutí ho však má ve volebním programu.

"Bude povinný na začátku," řekl Babiš a část publika se začala smát. "Nevím, co je na tom směšného. Asi tady všichni vedete velké firmy, že tomu rozumíte," řekl Babiš a z publika se ozval smích a pískání (Andrej Babiš je majitelem vydavatelství Mafra, k němuž patří i iDNES.cz).

Možná jsem řekl nějakou hloupost

Nejrušnější byla druhá a třetí část debaty, do které vstoupily strany, které v končícím volebním období nebyly zastoupené ve Sněmovně.

"Chceme zvyšovat hranici odchodu do důchodu na maximálně 65 let," řekl šéf Strany zelených Ondřej Liška. Reakce publika ho ale upozornila, že tato hranice už byla prolomena. "Pravděpodobně jste se přeřekl," uvedl moderátor Václav Moravec. "Co jsem řekl? Já se omlouvám. Neslyšel jsem se, možná jsem řekl nějakou hloupost, každopádně odchod do důchodu v 64 letech," dodal Liška.

Žák zase vysvětloval, proč šéf jeho kabinetu rozeslal politickou agitaci pěti ministrů, kteří kandidují za SPOZ. "Je podstatný rozdíl, zda je to pětice ministrů, kteří něco dokázali, nebo těch, kteří tady napáchali škody," řekl.

Lídr hnutí Úsvit Tomio Okamura si raději svlažil rty před odpovědí na to, proč za první rok své funkce v Senátu chyběl u třetiny hlasování. "Jsem nejaktivnějším novým senátorem vůbec," tvrdil. Po chvíli však rétoriku pod tlakem argumentů moderátora zmírnil.

"V prosinci jsem byl například nemocný, proto jsem se řádně omluvil. Já se omlouvám, že jsem tam nebyl, protože jsem byl třeba nemocný, ale jsem vysoce nadprůměrný co se týče průměru v Senátu," hájil se Okamura.

Lídři v závěru debatovali o povolebních rizicích. ČSSD, ODS, TOP 09 jej vidí v roztříštěnosti politických sil, zelení se obávají, že nebude s kým jednat o protikorupčních zákonech.

KSČM vidí riziko ve stranách na "jedno použití", Babiš si je jistý, že strany, které už ve Sněmovně byly, se opět dohodnou na neoficiální spolupráci. Okamura se děsí politické nestability a přeběhlíků. Lidovec Bělobrádek by se chtěl vyhnout dalším předčasným volbám a SPOZ se obávají toho, že se opět vrátí lidé z vlády Petra Nečase.

Online reportáž

14:00
Milé čtenářky, milí čtenáři, s koncem debaty na Radiožurnálu končí i předvolební on-line reportáž iDNES.cz. Zároveň spouštíme novou on-line reportáž přímo z voleb. Najdete ji zde. Děkujeme za pozornost a těšíme se, že nám zachováte přízeň i nadále.
13:57
Debata na Radiožurnálu končí.
13:56
"To, oč bojujeme, je skutečně charakter naší demokracie.Může dojít ke změnám, jsou tu strany, které chtějí změnu systému. Ale změna může být i k horšímu. Nezáleží jen na systému, ale i na lidech," řekl Pavel Bělobrádek...

Malým stranám se nelíbí, že je ČT nepozvala

ČT do debaty pozvala devět lídrů. To se nelíbilo některým nepozvaným a členové Pirátské strany, Strany svobodných a hnutí Hlavu vzhůru vyrazili protestovat před pražské Kongresové centrum, kde diskuze ve 20:00 začala.

Na konec jich podle ČTK dorazilo několik desítek. Někteří měli transparenty s nápisy "Stop mediokracii" a "Nás neumlčí". Členové volebního bloku Hlavu vzhůru je pak doplnili ústy přelepenými páskou s logem ČT. Někteří účastníci happeningu se fotili s přicházejícími účastníky debaty.

Kolem 19. hodiny se snažili dostat do budovy za skandování "Pusťte nás dovnitř". Ochranka je ale vytlačila zpět. Na akci dohlíželo 40 policistů, ale nemuseli zasahovat.

Jak televize vybírala hosty

ČT podle ředitelky komunikace televize Daniely Němcové zvala do superdebaty zástupce devíti politických stran, které se kvalifikovaly v jednotlivých krajích. Tedy stran, které patřily nejméně ve dvou krajích k osmi politických stranám s nejvyšším volebním potenciálem.

Aktuální volební potenciál ukazuje, kolik procent hlasů by mohla strana v době provádění výzkumu hypoteticky získat, pokud by se k ní přiklonili všichni lidé, kteří její volbu reálně zvažují a zároveň nevylučují účast u voleb.

Podle volebního bloku Hlavu vzhůru ČT porušuje ústavu. Blok si již formou dopisu stěžoval u generálního ředitele ČT Petra Dvořáka na diskriminační přístup veřejnoprávních medií k některým politickým stranám. 

Podle ČT byla kritériem výběru opakovaná účast v předchozích čtrnácti předvolebních debatách.

"Předvolební superdebata je vyvrcholením série krajských speciálů. Potkají se v ní proto předsedové či volební lídři těch uskupení, která se v nich objevila více než jedenkrát," uvedl před odvysíláním pořadu ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal.

ČT si do hlavní debaty pozvala Bohuslava Sobotku (ČSSD), Karla Schwarzenberga (TOP 09), Miroslavu Němcovou (ODS), Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), Zdenka Žáka (SPOZ), Tomia Okamuru (Úsvit), Andreje Babiše (ANO), Vojtěcha Filipa (KSČM) a Ondřeje Lišku (SZ).

Kdo byl podle vás v poslední televizní debatě nejpřesvědčivější?

celkem hlasů: 9321

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 27. října 2013. Anketa je uzavřena.

Karel Schwarzenberg (TOP 09) 2211
Ondřej Liška (SZ) 1679
Andrej Babiš (ANO) 1229
Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) 1215
Miroslava Němcová (ODS) 1102
Bohuslav Sobotka (ČSSD) 863
Tomio Okamura (Úsvit) 611
Vojtěch Filip (KSČM) 279
Zdeněk Žák (SPOZ) 132