Političky podpořily zálohové výživné, kvóty pro ženy je rozdělily

  20:51aktualizováno  20:51
Pokud by to bylo jen na ženách političkách, které kandidují do Poslanecké sněmovny, zálohové výživné pro samoživitele, které se v tomto volebním období nepodařilo prosadit ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové z ČSSD, by po volbách mohlo projít. Naopak bez šance by byl projekt kvót nařizujících zastoupení žen na kandidátkách.

Exministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD a Miloslava Vostrá z KSČM při veřejné debatě kandidátek do Sněmovny | foto:  Petr Topič, MAFRA

Tak alespoň vyzněla debata žen, kterou uspořádalo nevládní občanské sdružení Fórum 50 %, které usiluje o to, aby žen bylo v politice víc.

„Zálohované výživné rozhodně ano. Neznamená, že bychom měli rezignovat na to, že se závazek vůči dětem má plnit,“ uvedla exministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD, dvojka na kandidátce v Libereckém kraji.

„Je nám moc líto, že ten návrh neprošel,“ uvedla komunistka Miloslava Vostrá kandidující ve středních Čechách. „Vidím to jako návrh, který slabé ženy potřebují,“ podpořila zálohové výživné jednoznačně i Daniela Rázková z KDU-ČSL, která je na kandidátce v Praze.

„Hasíme problém, který máme jinde,“ namítala místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová, která se pokusí obhájit poslanecký mandát také v hlavním městě. Zdrženlivě se vyjádřila Monika Červíčková z ANO, která v debatě lobbovala hlavně za větší pomoc lidem nad padesát let.

Fotogalerie

Výrazná neshoda byla na zavedení kvót pro povinné zastoupení žen na kandidátkách, což prosazuje právě organizace Fórum 50 %. Pro byly jen Valachová, ale jen jako dočasné opatření, a Rázková. 

„Piráti jsou proti kvótám,“ řekla Dana Balcarová, kterou do debaty vyslali Piráti. „Když jde někdo do politiky, víme, že to není selanka,“ odmítla zvýhodňování žen Vostrá. Pro Adamovou z TOP 09 i Červíčkovou z ANO je víc důležité, aby na kandidátkách byli hlavně kvalitní lidé.

Vnitrostranickou kvótu po své kandidátky nyní uplatňují ČSSD a Zelení, které Fórum 50 % vyhodnotilo jako ty strany, jež jsou k ženám nejvstřícnější. Nevládní organizace ale není s celkovým zastoupením žen spokojena, a tak představila vlastní, lehce provokativní kampaň, která to má změnit (více zde).

V čem si ženy napříč stranami přitakaly, bylo to, že je třeba, aby se srovnalo odměňování za stejnou práci pro muže a ženy. „Nerovnoměrné odměňovaní, to mě běsní,“ ulevila si Valachová. Řekla, že stejnou odměnu jako muži měla, jen když byla ministryní.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Další možná pochybení v Národní galerii. Netýkají se pouze Fajta

Veletržní palác je nádhernou ukázkou smysluplného využití budovy historické...

Organizace Transparency International ČR zaslala ministerstvu kultury svá zjištění o údajných porušeních zákona v...

Účastníka klimakempu legitimovali policisté nezákonně, rozhodl soud

Aktivisté vnikli do dolu Bílina na Mostecku (24.6.2017)

Policisté zasahující během klimakempu na Mostecku v roce 2017 pochybili, když vyzvali k prokázání totožnosti jednoho z...

Vraha soudí za další smrtelný útok. S mrtvolou žil pět týdnů v bytě

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, v němž je obžalovaný...

Najdete na iDNES.cz