Zeman se omlouval, v duelu se Schwarzenbergem řešili Kalouska i Šloufa

  17:17aktualizováno  19:18
"Prosím, abyste přijal mou omluvu," řekl Miloš Zeman svému soupeři v boji o Hrad Karlu Schwarzenbergovi při prezidentské debatě MF DNES a iDNES.cz v Národní technické knihovně. Zeman se ministrovi zahraničí omluvil kvůli nepravdivému útoku na jeho rakouskou manželku Theresu.

Co dříve Zeman Schwarzenbergovi vytýkal? "Cíleně zamlčel, že i jeho rodiče měli kolem sebe samé nacisty, a že dokonce v rodovém sídle, kde pobývá jeho žena Theresa, dosud visí obrazy s hákovými kříži a hajlujícími lidmi," vpálil Zeman soupeři. V úterý ale přiznal, že přestřelil. Hrad Hardegg totiž rodině Schwarzenbergovy manželky už bezmála tři sta let nepatří. Zeman nejprve řekl, že to byla chyba jeho štábu, ale pak se omluvil i osobně.

Fotogalerie

Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Schwarzenberg označil v debatě za největší problém české společnosti narůstající nevraživost mezi různými politickými tábory. "Přechází do projevů nenávisti. Malý národ, který jsme, si nemůže dovolit, aby byl tak rozpolcený," řekl Schwarzenberg.

Zeman na to opáčil, že je mu líto, že například herec Martin Dejdar je téměř vylučován ze své práce. Schwarzenberg na to uvedl, že neupírá Dejdarovi, který v kampani podporuje Zemana, právo na vlastní názor.  Herec si stěžoval, že po vyjádření sympatii k Zemanovi, s ním tvůrci seriálu Zdivočelá země odmítli dál spolupracovat. Scénárista seriálu Jiří Stránský vzal později svá slova zpět (více o sporu najdete zde).

Proč útočíte na jeho otce? Byl loajální k ČSR, ptala se Illnerová

"Chápu, že herec, který celý život hrál náčelníka Apačů, by zklamal příznivce, kdyby se z něj vyklubal příznivec Komančů," rozesmál předseda TOP 09 publikum. 

Bývalá šéfka Akademie věd Helena Illnerová, kterou si s sebou do debaty přivedl Schwarzenberg, se Zemana ptala, proč vytýká svému protikandidátovi jeho otce, který patřil k těm potomkům české šlechty, která zůstala i za války loajální k Československu. "Historií si nikdo nesmí vyplachovat ústa," vytkla Illnerová Zemanovi útoky na Schwarzenbergovu rodinu.

"My všichni, jak tu sedíme, musíme vycházet ze zákonů Republiky československé. V roce 1947, tedy v době relativní demokracie před komunistickým pučem, toto Národní shromáždění přijalo zákon, kterému se říká lex Schwarzenberg," opáčil Zeman. Ten konfiskoval část majetku jedné větve rodu Schwarzenbergů. Podle Zemana byl pro to jistě dobrý důvod.

Hodnocení

Josef Kopecký, reportér iDNES.cz
55 : 45 vítěz debaty Schwarzenberg
V debatě, která byla vedena mírněji než některé předchozí, se Zeman omlouval za předchozí nepravdivý útok na ženu Karla Schwarzenberga. Ten soupeře přistihl při lži, když mu Zeman vytýkal slova o údajné genocidě vůči sudetským Němcům. Zeman byl také v defenzívě kvůli tomu, jak byl konfrontován s telefonátem poradce Miroslava Šloufa s mužem podsvětí Františkem Mrázkem.

Václav Dolejší, redaktor MF DNES
55 : 45 vítěz debaty Schwarzenberg
Oba soupeři už jsou patrně unaveni sérií vzájemných duelů, tentokrát se ani Zeman nenechal vyprovokovat k tvrdému útoku, neboť správně tuší, že agresivní styl mu začíná škodit. Miloš Zeman konfrontován s "řáděním" svého Šloufa poprvé působil zaskočený a v defenzivě.

Schwarzenberg nachytal při debatě svého soupeře při lži. "Pan ministr svůj výrok o genocidě sudetských Němců přednesl před několika dny. To je něco jiného, než když jsem to já řekl před 23 lety," řekl Zeman. "Nikdy nemluvím o válečných zločinech Edvarda Beneše ani genocidě sudetských Němců. Na tom trvám. Dneska jsou takové činy, co se stalo po válce, odsuzovány. To je něco jiného," řekl Schwarzenberg.

Vladimír Kruliš, člen volebního štábu Miloše Zemana, se ho ptal, zda měla jeho rodina někdy něco společného s táborem pro Romy v Letech u Písku. Schwarzenberg opáčil, že jen to, že tábor sousedil s pozemky, které patřily jeho rodině. "Vím o knize, která tvrdila, že jsme s tím měli co do činění, prozkoumalo to několik historiků a zjistili, že to byla pustá pomluva," řekl předseda TOP 09 a ministr zahraničí.

Zeman působil zaskočeně, když mu moderátoři debaty pustili záznam telefonického rozhovoru jeho bývalého šéfporadce Miroslava Šloufa s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem, který u něj v roce 2000 lobboval kvůli obchodu s Komerční bankou. Mrázek byl o šest let později za nevyjasněných okolností zastřelen. Zeman se bránil, že nahrávce není moc rozumět a že Šloufa si s sebou na Hrad rozhodně nebere.

Přiznali chyby: nedokončené vzdělání a výběr nástupce v ČSSD

Oba prezidentští kandidáti se v debatě přiznali některé nedostatky, když dostali otázku, co by ve svém životě rádi změnili, kdyby mohli. "Asi bych dokončil studium. To jsem nedokonal, protože jsem převzal podnik. Dneska vím, že to byla chyba. Taky si vyčítám, že jsem zapomněl svoji ruštinu, kterou mě učil otec. A měl jsem se více zabývat francouzštinou," připustil Schwarzenberg.

"Já bych nic neměnil, až na jednu věc. A sice nesnažil bych se, když jsem odcházel z politiky, už v roce 2001, o jakési monarchistické gesto, kdy jsem navrhl svého nástupce a ten byl také přijat," řekl Zeman. Narážel tím na to, že jako na svého nástupce ukázal na Vladimíra Špidlu. Ten se pak odstřihl od opoziční smlouvy, kterou uzavřeli Miloš Zeman s Václavem Klausem a zasloužil se významně i o to, že nebyl Zeman zvolen prezidentem při parlamentní volbě v roce 2003. Část ČSSD ho pak v tajné volbě nevolila.

Zeman je pro povinné volby, Schwarzenberg se zastal Kalouska

V reakci na to, že k prvnímu kolu prezidentské volby nepřišlo téměř 40 procent voličů, vyslovil se Zeman pro zavedení pro povinnou účast voličů ve volbách, jako je to třeba v Belgii. A kdo by nepřišel, tomu by hrozila pokuta pět tisíc korun.

Schwarzenberg, který byl tentokrát na Zemana dobře připravený a v argumentačních přestřelkách ho jeho soupeř nedokázal přetlačit, podpořil v debatě zavedení školného na vysokých školách s tím, že by studentům, kteří by měli problém, mohl pomoci stát dlouhodobou půjčkou.

Hájil také svého stranického kolegu, ministra financí Miroslava Kalouska, které považuje Zeman za Schwarzenbergovo slabé místo. "Považuji ho za nejpomlouvanějšího politika České republiky. Já bych rád jednou konečně viděl, že by byl aspoň obžalován nebo mu bylo něco dokázáno. Prozatím to jsou jenom kecy a na ty neberu ohled," prohlásil předseda TOP 09 Schwarzenberg.

Debatu moderovali šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský a jeho zástupce Jiří Kubík. Duel navázal na debatu MF DNES a iDNES.cz, při níž se v úterý 8. ledna před prvním kolem voleb vůbec poprvé střelo v diskusi všech devět uchazečů o Hrad.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Lávku v Obřím dole rychle spravili, cesta na Sněžku je zase otevřena

Opravená lávka v Rudné rokli (23. 5. 2019)

Cesta po modré turistické značce Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je po opravě mostku znovu otevřena. Jakmile se...

Nejvíc v EU. Klíšťová encefalitida postihla loni v Česku 712 lidí

klíště

Česko s 712 nakaženými klíšťovou encefalitidou v rámci Evropské unie obhájilo loni smutné prvenství, na druhé místo se...

Najdete na iDNES.cz