Ne všechny děti mají to štěstí, že hned po porodu mají vlastní jméno. Ilustrační

Ne všechny děti mají to štěstí, že hned po porodu mají vlastní jméno. Ilustrační | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dcera má oficiální jméno „Nezjištěno“ kvůli nepružné domněnce otcovství

  • 292
Dvouměsíční dcera Zuzany Aidomoanové má v kolonce křestní jméno v rodném listě napsáno: Nezjištěno. I přesto, že se její rodiče shodli na jméně Sára. Otcem dívky je totiž matčin přítel, nikoli manžel, se kterým se žena snaží už šest let rozvést. Do rozvodu nesmí dítě pojmenovat sama.

Nejde o omyl. Je tu právní zádrhel: Zuzana Aidomoanová se už šest let marně snaží rozvést s manželem, který zmizel kamsi do Velké Británie. A přestože ho celou tu dobu neviděla, dítě, které se jí letos narodilo ze vztahu s jiným mužem, zastupuje podle zákona právě on.

Kvůli pojistce v zákoně, takzvané domněnce otcovství, smí jedině manžel rozhodnout, jaké bude křestní jméno novorozence, který se během trvajícího manželství narodil.

"Přítel se k dceři hlásí, žijeme jako normální rodina, na jméně dcery jsme se shodli a příteli nevadí ani to, že naše dcera má příjmení po mém manželovi. Ale že jí podle zákona nesmíme dát ani křestní jméno, to mi mozek nebere," kroutí hlavou šestatřicetiletá žena.

Matrikářka z Prahy 8, kde dítěti "jméno" Nezjištěno napsali do rodného listu, říká, že jinak postupovat nemohli. "Jméno dítěte teď musí určit soud, nestačí, že se k dítěti hlásí jeho biologický otec," vysvětluje Erika Průžová.

Zákon o rodině totiž chrání dítě před složitými spory o otcovství. Proto automaticky předpokládá, že jeho rodiči jsou oba manželé. Platí to dokonce i v případě, že žena porodí dítě během 300 dní po rozvodu.

Tuto domněnku mohou biologičtí rodiče dítěte vyvrátit jen zvláštní žalobou u soudu. Na ten Zuzana Aidomoanová teprve čeká. Do té doby se její dcera jmenuje Nezjištěno Aidomoanová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video