Trpí jí slavní umělci i Babišova dcera. Jak se projevuje bipolární porucha?

  18:48aktualizováno  18:48
Smutek, ztráta zájmů, poruchy spánku, nechutenství, únava, snížené sebevědomí, pocity viny, poruchy soustředění nebo myšlenky na smrt. To jsou příznaky, kterými trpí lidé s bipolární afektivní poruchou. V průběhu vývoje kauzy Čapího hnízda vyšlo v úterý najevo, že touto duševní nemocí údajně trpí také dcera premiéra Babiše Adriana Bobeková.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

„Netušil jsem, že jednou budu komentovat zdraví mých dětí v takovéto situaci. Zpochybňovat zdravotní stav mých dětí mohou jen bezcitní fanatici. Kdo neví o jakou nemoc jde, ať si vzpomene na Karla Svobodu,“ uvedl Andrej Babiš (ANO) na improvizované tiskové konferenci v Palermu, když se rozhodl reagovat na reportáž Seznam Zpráv týkající se jeho dětí.  

Premiér v úterý promluvil o zdravotním stavu svého syna Andreje Babiše mladšího a dcery Adriana Bobekové. Informoval, že jeho dcera trpí dvacet let bipolární poruchou. Stejnou nemocí trpěl zpěvák Petr Muk, spisovatel Ota Pavel nebo herec Miloš Kopecký. Na sklonku života nemocí trpěl podle historiků i císař Rudolf II. 

Bipolární afektivní porucha, dříve označovaná jako maniodepresivní psychóza, je vážné duševní onemocnění, které postihuje asi 0,5 až 1,5 procenta populace. Postihuje ženy i muže bez ohledu na rasu, vzdělání či sociální statut. Onemocnění začíná kolem 20. roku, k jeho rozpoznání a léčbě však mnohdy dochází o několik let později.

Bipolární afektivní porucha je charakterizovaná poruchami nálad a jejich střídáním: depresemi, mániemi či smíšenými stavy. Období, kdy je nálada normální, se nazývá remise.

„Řada našich pacientů s bipolární poruchou stráví větší část svého života v těch depresivních epizodách, než v těch, kdy se cítí nadměrně dobře, mániích. Onemocnění je vcelku kompenzovatelné medikací. U některých pacientů mohou tyto epizody během života zmizet. A pak se zase objevit, třeba kvůli stresu,“ vyjádřil se pro iDNES.cz psychiatr Martin Anders, předseda České psychiatrické společnosti.

Lidé s bipolární poruchou jsou často kreativní. V době nadnesené nálady si však mohou uškodit tím, že udělají něco zbrklého a nedomyslí následky. Člověk s touto poruchou by podle Andrese měl mít pravidelný biorytmus (pravidelně chodit spát, pravidelně vstávat), stranit se alkoholu a drogám. 

Poruchy soustředění nebo myšlenky na smrt

K hlavním příznakům deprese patří patologicky smutná nálada, skleslost, snížení životního elánu, ztráta zájmů, poruchy spánku, změny chuti k jídlu, zvýšená únava, snížené sebehodnocení a sebevědomí, pocity viny, poruchy soustředění nebo myšlenky na smrt, které mohou vést k sebepoškozování či sebevražednému jednání.

Manická epizoda je charakterizovaná zvýšenou, euforickou a nepřiměřeně veselou náladou, ale i podrážděností, mrzutostí, vyvoláváním konfliktů, vztahovačností, zrychleným myšlením, zrychlenou řečí a zrychlenými aktivity.

Kauza Čapí hnízdo

Podle odborníků je bipolární porucha způsobena kombinací genetických vlastností a chováním či vlivem prostředí. Mezi biologické faktory například patří změny endokrinního systému, změny biorytmů (narušení spánku a pravidelných aktivit) a změny ročních období (podzimní deprese). 

Dále je známo, že například nepříznivé životní události, užívání drog a alkoholu, nedostatek spánku, mohou spustit onemocnění i přesto, že taková zátěž u jiného jednice poruchu nezpůsobuje.

Zásadní podmínkou dobrého průběhu této duševní nemoci a minimalizace jejích dopadů na nemocného a jeho rodinu a okolí je dlouhodobá a pravidelná léčba. Hlavnímu léčebnými postupy je užívání léků a psychoterapie. Posledním druhem léčby je elektrokonvulzivní (ECT, EKT, „elektrošoky“) terapie.

Mohou vést i velké společnosti

Na dotaz redaktora iDNES.cz, zda-li může člověk s bipolární poruchou působit ve vedení velké společnosti, jako tomu bylo u dcery Andreje Babiše, odpověděl psychiatr Martin Anders kladně: „Ano. Mám řadu pacientů, kteří trpí bipolární poruchou a nikdy byste to na nich nepoznal. Jsou dobrými manažery a zvládají ty povinnosti dobře. Když umějí práci rozdělit a delegovat, mají někoho dobrého pod sebou, kdo to za ně zařídí, tak mohou dobře prosperovat.“ 

Dodává, že bipolární porucha není nemoc, která by měla člověka vyřadit z běžného života. „Člověk s touto nemocí není nesvéprávný. To se zvažuje až v situacích, kdy třeba v mánii rozprodá svůj majetek a koupí nějaké zboží, ohrozí své sociální jistoty,“ uzavírá Anders.

Autoři: , ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

  • Další z rubriky

Spacáková stávka skončila. Protestující studenti opustili vestibul Karolina

Dvacítka studentů, která od středy okupovala Karolinum, se po tříhodinovém jednání s vedením domluvila na okamžitém...

Když udělá chybu řidič autobusu, má na krku pět paragrafů, říká instruktor

Minulý týden v krátké době havarovalo několik autobusů, při nehodě nedaleko slovenské Nitry přišlo o život dvanáct...

Babiš je s byznysmeny na Ukrajině. Podpořil její integritu, včetně Krymu

Na Ukrajinu v pondělí večer přiletěl premiér a šéf ANO Andrej Babiš. „My určitě chceme naše ukrajinské partnery...

Pancíře proti Praze. Sametovou revoluci mohlo utopit v krvi 94 tanků

Ještě týden po brutálním zásahu bezpečnostních složek na Národní třídě v listopadu 1989 patřil ministr národní obrany...

Najdete na iDNES.cz