Trpí jí slavní umělci i Babišova dcera. Jak se projevuje bipolární porucha?

  18:48aktualizováno  18:48
Smutek, ztráta zájmů, poruchy spánku, nechutenství, únava, snížené sebevědomí, pocity viny, poruchy soustředění nebo myšlenky na smrt. To jsou příznaky, kterými trpí lidé s bipolární afektivní poruchou. V průběhu vývoje kauzy Čapího hnízda vyšlo v úterý najevo, že touto duševní nemocí údajně trpí také dcera premiéra Babiše Adriana Bobeková.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

„Netušil jsem, že jednou budu komentovat zdraví mých dětí v takovéto situaci. Zpochybňovat zdravotní stav mých dětí mohou jen bezcitní fanatici. Kdo neví o jakou nemoc jde, ať si vzpomene na Karla Svobodu,“ uvedl Andrej Babiš (ANO) na improvizované tiskové konferenci v Palermu, když se rozhodl reagovat na reportáž Seznam Zpráv týkající se jeho dětí.  

Premiér v úterý promluvil o zdravotním stavu svého syna Andreje Babiše mladšího a dcery Adriana Bobekové. Informoval, že jeho dcera trpí dvacet let bipolární poruchou. Stejnou nemocí trpěl zpěvák Petr Muk, spisovatel Ota Pavel nebo herec Miloš Kopecký. Na sklonku života nemocí trpěl podle historiků i císař Rudolf II. 

Bipolární afektivní porucha, dříve označovaná jako maniodepresivní psychóza, je vážné duševní onemocnění, které postihuje asi 0,5 až 1,5 procenta populace. Postihuje ženy i muže bez ohledu na rasu, vzdělání či sociální statut. Onemocnění začíná kolem 20. roku, k jeho rozpoznání a léčbě však mnohdy dochází o několik let později.

Bipolární afektivní porucha je charakterizovaná poruchami nálad a jejich střídáním: depresemi, mániemi či smíšenými stavy. Období, kdy je nálada normální, se nazývá remise.

„Řada našich pacientů s bipolární poruchou stráví větší část svého života v těch depresivních epizodách, než v těch, kdy se cítí nadměrně dobře, mániích. Onemocnění je vcelku kompenzovatelné medikací. U některých pacientů mohou tyto epizody během života zmizet. A pak se zase objevit, třeba kvůli stresu,“ vyjádřil se pro iDNES.cz psychiatr Martin Anders, předseda České psychiatrické společnosti.

Lidé s bipolární poruchou jsou často kreativní. V době nadnesené nálady si však mohou uškodit tím, že udělají něco zbrklého a nedomyslí následky. Člověk s touto poruchou by podle Andrese měl mít pravidelný biorytmus (pravidelně chodit spát, pravidelně vstávat), stranit se alkoholu a drogám. 

Poruchy soustředění nebo myšlenky na smrt

K hlavním příznakům deprese patří patologicky smutná nálada, skleslost, snížení životního elánu, ztráta zájmů, poruchy spánku, změny chuti k jídlu, zvýšená únava, snížené sebehodnocení a sebevědomí, pocity viny, poruchy soustředění nebo myšlenky na smrt, které mohou vést k sebepoškozování či sebevražednému jednání.

Manická epizoda je charakterizovaná zvýšenou, euforickou a nepřiměřeně veselou náladou, ale i podrážděností, mrzutostí, vyvoláváním konfliktů, vztahovačností, zrychleným myšlením, zrychlenou řečí a zrychlenými aktivity.

Kauza Čapí hnízdo

Podle odborníků je bipolární porucha způsobena kombinací genetických vlastností a chováním či vlivem prostředí. Mezi biologické faktory například patří změny endokrinního systému, změny biorytmů (narušení spánku a pravidelných aktivit) a změny ročních období (podzimní deprese). 

Dále je známo, že například nepříznivé životní události, užívání drog a alkoholu, nedostatek spánku, mohou spustit onemocnění i přesto, že taková zátěž u jiného jednice poruchu nezpůsobuje.

Zásadní podmínkou dobrého průběhu této duševní nemoci a minimalizace jejích dopadů na nemocného a jeho rodinu a okolí je dlouhodobá a pravidelná léčba. Hlavnímu léčebnými postupy je užívání léků a psychoterapie. Posledním druhem léčby je elektrokonvulzivní (ECT, EKT, „elektrošoky“) terapie.

Mohou vést i velké společnosti

Na dotaz redaktora iDNES.cz, zda-li může člověk s bipolární poruchou působit ve vedení velké společnosti, jako tomu bylo u dcery Andreje Babiše, odpověděl psychiatr Martin Anders kladně: „Ano. Mám řadu pacientů, kteří trpí bipolární poruchou a nikdy byste to na nich nepoznal. Jsou dobrými manažery a zvládají ty povinnosti dobře. Když umějí práci rozdělit a delegovat, mají někoho dobrého pod sebou, kdo to za ně zařídí, tak mohou dobře prosperovat.“ 

Dodává, že bipolární porucha není nemoc, která by měla člověka vyřadit z běžného života. „Člověk s touto nemocí není nesvéprávný. To se zvažuje až v situacích, kdy třeba v mánii rozprodá svůj majetek a koupí nějaké zboží, ohrozí své sociální jistoty,“ uzavírá Anders.

Autoři: , ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Pomoc Šmída dál vyvolává kritiku. Kéž by to byl standard, oponují Piráti

Zleva předseda bezpečnostního výboru Radek Koten, první náměstek ministra...

Vnitřní kontrola Národní centrály proti organizovanému zločinu stále prověřuje okolnosti spolupráce detektiva Jana...

Astroláb opraveného pražského orloje se musí domalovat, není vidět soumrak

Astronomická deska byla v minulosti zmodernizovaná a neodpovídala původní době...

Pražský magistrát opět nechá upravit podobu ciferníku orloje na Staroměstské radnici. Část zobrazující soumrak nebyla...

Hostem Rozstřelu bude Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL do eurovoleb

Lídr lidovců do eurovoleb Pavel Svoboda

Hostem středečního pořadu Rozstřel na iDNES.tv bude Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu. Z...

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

Najdete na iDNES.cz