Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Za neomluvené hodiny zkrácení dávek. Jurečka chce propojit školy a úřad práce

  15:28
Už více než půl roku platí novela známá jako „Třikrát a dost“, která umožňuje odebírat nebo krátit sociální dávky v návaznosti na školní absenci nebo neplacení pokut. V praxi se ale využívá jen málo. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky je na vině fakt, že vše záleží na individuálním rozhodování úředníků. Proces by proto chtěl zautomatizovat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Neplatíte pokuty za přestupky? Přijdete o dávky. Neposíláte dítě do školy? Přijdete o dávky. I tak by se dalo popsat fungování zákonu, kterému se přezdívá „třikrát a dost“. Ten v České republice platí od letošního roku a je díky němu možné strhnout peníze z příspěvků na živobytí a doplatku na bydlení lidem, kteří spáchali třikrát za sebou přestupek, ale pokutu za něj nezaplatili, nebo právě v případě neomluvené absence dětí ve škole.

„Vždyť mi seberou děti.“ O dávky si Češi neříkají, zatěžuje je stigma

A přestože si někteří zákonodárci od legislativy slibovali velké výsledky, v praxi celý systém moc nefunguje. To dokazují i čísla Úřadu práce ČR. Za květen a červen eviduje v rámci celé republiky 199 informací o neuhrazených pokutách po datu splatnosti.

„Nejčastěji se jedná o zanedbávání péče o povinnou školní docházku dítěte. V těchto případech rozhodl nebo rozhoduje ÚP ČR o srážce z poskytované dávky s ohledem na individuální situaci daného klienta a společně posuzovaných lidí,“ popsala mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

Je automatické krácení dávek na základě neomluvených hodin ve škole dobrý nápad?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 28. července 2022. Anketa je uzavřena.

I v případě, že se informace na úřad práce dostane, k odebrání dávky mnohdy nedojde. Přesná čísla úřad neuvedl, podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky však ani ta nesplňují představy.

„Ačkoliv systém odebírání nebo krácení sociálních dávek umožňuje, nikdo se do toho nepouští. Úřednice, která sedí na obci nebo na úřadu práce, s tím nezačne. Nestojí jí to za to, aby na ni někdo pokřikoval a podobně,“ popsal.

Řešení? Digitalizace

Řešením by podle něj bylo odstranit právě lidský faktor. „Dokážu si představit, že bychom v rámci digitalizace v budoucnu s úřady propojili školské systémy typu Bakaláři a další,“ navrhl ministr.

Škola by tak v systému, který slouží k zaznamenávání známek, úkolů nebo právě i absence, vyplnila údaj, že dítě do výuky nedochází a jde přitom o neomluvenou nepřítomnost. Informaci by automaticky obdržel i úřad práce a systém by dávku snížil bez aktivního zapojení zaměstnance.

„Úřednice pak tomu člověku může říct ‚Nekřičte na mě, to já vůbec neovlivním, prostě to je automaticky propsané do systému, vaše dítě do školy nepřišlo‘,“ dodal Jurečka.

Čekání na Ústavní soud

Novelu zákona o pomoc v hmotné nouzi, která má od ledna umožnit úřadu strhávat ze sociálních dávek nezaplacené pokuty za vybrané závažné přestupy, napadla u Ústavního soudu na konci minulého roku skupina senátorů.

Podle nich legislativa nepřípustně zasahuje do práva na pomoc člověku v hmotné nouzi. Zaváděná sankce je podle senátorů nepřiměřená a porušuje princip rovnosti. Kritizují také, že úprava se přesouvá od principu individuální odpovědnosti k principu kolektivní viny na základě příslušnosti k rodu. Na problematické části, které mohou být v rozporu s ústavním pořádkem, upozorňovalo i MPSV. Nyní se tak čeká na nález Ústavního soudu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že téma je ještě třeba probrat s odborníky nebo s resortem školství, kterého by se celá věc dotkla. „Neboť nyní je srážení pokut z opakujících se dávek pomoci v hmotné nouzi navázáno na pravomocný přestupek, ne pouze na neomluvené absence,“ uvedla mluvčí resortu Eva Davidová. Věc by navíc vyžadovala změnu zákona.

„Vhodné by bylo nyní vyčkat na případný nález Ústavního soudu, zda novela je v souladu s ústavním pořádkem, a na základě tohoto nálezu eventuelně připravit změny,“ doplnila s tím, že je nutná také odborná debata.

Lubomíra Černá z odboru komunikace ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy vysvětlila, že nyní pro školy žádný elektronický systém povinný není. Naprostá většina základních a středních škol jej ale má. „V ČR existovaly tři hlavní systémy: Bakaláři, Škola online a EduPage. Bakaláři a Škola online se před několika lety spojily a nyní tak společně jejich systémy používá přibližně 90 procent škol,“ popsala.

V současné době by tak propojení všechny žáky neobsáhlo. „Nicméně pokud zmiňované propojení umožní všechny systémy, školám by to určitě pomohlo,“ míní.

Odborníci: Problémy řešme individuálně

Podle oslovených odborníků nicméně nápad na propojení systémů není tou správou cestou. „Je to úsměvné řešení. Jestliže dochází k záškoláctví, tak je třeba mít připravené jiné strategie, než propojení programu na záznam známek a úřadu práce,“ myslí si Kateřina Dosoudilová, vedoucí sociálních služeb Člověka v tísni.

„S rodinou záškoláka se dá pracovat v rámci sociálních služeb, škola má mít k dispozici psychologa, sociálního pedagoga, metodika prevence, je plno možností, jak záškoláctví řešit, než pracovat s hrozbou odejmutí dávek,“ vyjmenovala.

Společně s kolegyní si moc nedokážou představit žádnou případnou automatizaci s ohledem na strhávání či krácení dávek, a to zejména proto, že přiznání, pobírání a i odejmutí dávek se řídí správním řádem. Ten určuje jasné kroky v řízení, které musí proběhnout.

„Těžko si lze představit v praxi jakékoli automatické kroky vedoucí ke změně výše dávky, nebo jejím odejmutí v podstatě bez toho, aby o tom člověk na dávkách nebyl obeznámen,“ popsala Natálie Švecová z Člověka v tísni.

Ukončíme zneužívání dávek, hlásají strany. Podle expertů problém zveličují

S tím souhlasí i Alena Zieglerová z Institutu pro sociální inkluzi. „Je zcela na místě, že úřady práce u každého případu posuzují, jestli by se po provedení srážky z dávek pomoci v hmotné nouzi domácnost neocitla bez bydlení nebo v ohrožení nedostatkem jídla,“ říká o možnosti automatizace procesu.

Řešení problému s ohledem na dávky vidí odborníci v individuálním přístupu. „Represe v podobě snížení dávek za záškoláctví by vůbec nemělo být diskutované řešení. Pokud po odejmutí dávek v hmotné nouzi dojde ke zhoršení situace rodiny, v extrémním případě může dojít ke ztrátě bydlení a děti skončí v ústavní péči. Toto téma nemá systémové řešení, to leží v individuální sociální práci s rodinou,“ popsala z Člověka v tísni Ivana Frantová.

„Je iluzorní si myslet, že problém nepřihlášení dětí do školky nebo nezajištění řádné školní docházky spočívá v málo efektivním srážení pokut za tyto přestupky ze sociálních dávek,“ souhlasí Zieglerová.

Užitečnější než odebírat peníze nejchudším, což dětem nijak nepomůže, je podle ní podpořit spolupráci mateřských a základních škol se sociálními službami, které by tak mohly lépe podporovat děti ze sociálně slabších rodin. „Tyto děti by se do školek měly dostat co nejdříve, nejen na povinný předškolní rok. Také by měly mít možnost rozvíjet své talenty v kroužcích, které nebudou nad finanční možnosti jejich rodičů. Školy musí přijmout svou roli vyrovnávače šancí dětí, které nejsou rodiči dostatečně podporovány,“ míní.

Sociální dávky podle odbornic pomáhají zmírnit chudobu, proto je podle nich vhodné zjednodušit podávání žádostí či personálně posílit úřady práce. Jako dobrý příklad uvedly odbornice nedávné zjednodušení formuláře pro příspěvek na bydlení. I na to se podle Davidové MPSV chystá. „Připravujeme zjednodušení procesů u všech systémů nepojistných sociálních dávek, důraz je kladen na digitalizaci,“ dodala.

S Babišem se shodnu více než s Fialou, říká šéf odborů KOVO v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

V Paříži vjelo auto na terasu baru, jeden člověk zemřel

V Paříži najelo auto na terasu baru. Zřejmě podle agentury AFP s odvoláním na policii šlo o dopravní nehodu a ne úmyslný útok. Jeden člověk zemřel, tři jsou vážně ranění, třiadvacet jich je v šoku,...

17. července 2024  20:32,  aktualizováno  21:54

Ženy do ochranky nepatří, kritizuje americká pravice zákrok při atentátu

Americká Tajná služba čelí po víkendovém atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa kritice, že se dopustila vážného bezpečnostního selhání. Někteří pravicoví komentátoři a politici si ale berou na...

17. července 2024  21:10

V plaveckém bazénu v Olomouci zřejmě unikl chlor. Pět lidí skončilo v nemocnici

V areálu plaveckého bazénu v Olomouci ve středu v podvečer unikla chemická látka, zřejmě chlor. Záchranáři podle mluvčího Břetislava Bolarda ošetřili šest lidí, pět z nich převezli do nemocnice....

17. července 2024  19:44,  aktualizováno  20:46

Německá policie se před finále Eura obávala útoku islamistů, podnikla razii

Německá policie v neděli krátce před finále mistrovství Evropy ve fotbale v obavě z islamistického teroristického útoku zasáhla proti třem mužům. V úterý to napsala agentura DPA, podle níž speciální...

17. července 2024  20:05

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...