Jirát se nemusí omlouvat Rathovi za výroky v médiích, rozhodl soud

  10:12aktualizováno  10:12
David Rath neuspěl s žalobou na státního zástupce Petra Jiráta ze své korupční kauzy. Bývalý poslanec a hejtman napadl žalobce kvůli jeho výrokům v médiích. Rath požadoval, aby se Jirát zdržel šíření údajně nepravdivých tvrzení, dále omluvu a 88 tisíc korun. Rozhodnutí je nepravomocné.

Bývalý středočeský hejtman David Rath před čtvrtečním jednáním krajského soudu v Praze, který znovu projednává korupční kauzu. (26. října 2017) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Rathovi vadil konkrétně Jirátův rozhovor pro Lidové noviny. Státní zástupce v něm například prohlásil, že exhejtman, toho času nepravomocně odsouzený, má někde schované miliony korun nebo že v případě pravomocného rozsudku uteče do zahraničí.

Rath to považuje za lež a na Jiráta podal žalobu k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. „Žádný zákon neopravňuje státního zástupce, aby v médiích uváděl nepravdivé informace, citové výlevy, svá subjektivní hodnocení, ničím nepodložené spekulace a vyloženě lživé informace,“ řekl soudu advokát Ratha Adam Černý.

Státní zástupce Petr Jirát před začátkem jednání Krajského soudu v Praze. (13....

Státní zástupce Petr Jirát před začátkem jednání Krajského soudu v Praze. (13. května 2015)

„Překročil svá oprávnění, která mu dává trestní řád, aby informoval o probíhajícím řízení,“ dodal s právník. Podle něj šlo o exces a Jirát se chtěl zviditelnit. Tvrdil, že justice s ním kárné řízení nespustila pouze z kolegiality.

Jirátův právní zástupce, jeho syn Petr, navrhoval žalobu odmítnout s odkazem na předchozí rozhodnutí v podobných případech. Rath takto žaloval i vrchní státní zástupkyni v Praze Lenku Bradáčovou. Omluvu za její výroky v televizi už odmítl Nejvyšší soud. Justice došla k závěru, že Bradáčová vystupovala z titulu své funkce a nemůže tedy být žalována jako soukromá osoba.

Černý nicméně argumentoval, že tato praxe je nespravedlivá. Žalobce přirovnal k lékaři, který má také svoji osobní zodpovědnost. Podle něj se pochybení konkrétního člověka přenáší na stát. Naopak Jirátův právník nabídl jinou paralelu s šachistou. Ten také nemůže hrát mimo šachovnici, zhodnotil snahu žalovat osobu státního zástupce a nikoli instituci. Rath proto už dříve podal žalobu i na Českou republiku.

Exces to nebyl, uvedla soudkyně

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Jana Jurečková právě kvůli tomu Rathovu žalobu zamítla. „Soud se nezabýval tvrzeními, jejich pravdivostí či nepravdivostí. Lze se domáhat pouze po České republice jako státu,“ uvedla Jurečková s tím, že o exces podle ní nešlo.

Bývalý politik v souvislosti se svojí kauzou podal několik žalob na instituce a lidi, kteří se případem zabývají. Jedna z nich mířila i na soudce Roberta Pacovského, od něhož požadoval omluvu. Svoji žalobu pak Rath používal jako jeden z argumentů, když napadal podjatost soudce.

Opakované hlavní líčení v Rathově případu je nyní odročené, dokud se nerozhodne o námitkách na podjatost soudce Pacovského a jeho senátu (více v článku Soud odmítl v Rathově kauze opakovat důkazy).

Spor také vede s advokátem Michalem Pacovským, strýcem zmíněného soudce. Odškodnění Rath požaduje i po ministerstvu spravedlnosti. Odvolací senát rozhodl, že se jeho nárokem za „vláčení“ v poutech musí prvostupňový soud zabývat znovu. K soudu se dostal i spor mezi bratry Rathovými o dědictví po otci.

Takto Petr Jirát komentoval rozuzsudek nad Davidem Rathem (24. 7. 2015):


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Hamáčka podpořili poslanci, ČSSD nebude blokovat jednání o žalobě na Zemana

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání ČSSD o setrvání ve vládě. (15.07.2019)

Poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu šéfovi strany Janu Hamáčkovi. „Po jednání mám jistotu, že je nás...

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

Advantage Consulting, s.r.o.
MARKETINGOVÝ PRACOVNÍK – JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz