Rath prodává podíl v roudnické hospodě manželce. Účelový převod, říká bratr

  17:01aktualizováno  17:01
Nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath převádí svůj podíl v hospodě v Roudnici nad Labem na firmu své ženy. Jeho bratr, se kterým se pře o dědictví, to považuje za účelový krok. Soud v Rathově korupční kauze už podíl za statisíce nemůže zabavit.

David Rath na snímku z 30. července 2018 | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

David Rath ve své senátní kampani rád vypráví o vztahu k Litoměřicku, kde kandiduje. Jeho rodina vlastní hospodu v Roudnici nad Labem a on tam podle svých slov trávil dětství.

MF DNES zjistila, že paradoxně právě v těchto dnech se Rath svého třetinového podílu v hospodě zbavuje. Převádí ho na firmu své manželky Czech Clinic. To je důležité i pro jeho kauzu. Pokud už nebude dům spoluvlastnit, nebude jednoduché mu ho zabavit a použít na uhrazení škody. Nejde zdaleka o první Rathův podobný převod.

Hospoda Na Růžku je vyhlášenou pivnicí. Rath ji vlastní formálně společně se svým zesnulým otcem (dědictví nebylo ještě vypořádáno) a bratrem Michalem.
V těchto dnech se ale objevila v katastru nemovitostí listina, podle které Rath svou třetinu nemovitosti převádí na Czech Clinic.

Fotogalerie

Řízení na katastru bylo zahájeno 29. srpna a ještě neskončilo. Rath vysvětluje převod tak, že sám by neměl peníze na opravu domu. „Ta firma má kromě zdravotnictví aktivity i v oblasti realit. Vydělává nějaké finanční prostředky a je schopná řešit opravy domu i přes úvěr, zatímco já nemám peníze. V situaci, kdy mi hrozí až osm let ve vězení, by ten dům mohl spadnout,“ uvedl s tím, že třetinu domu prodal řádově za statisíce korun. Přesnou částku uvést nechtěl. 

„Na zabavení majetku měli žalobci sedm let, ale tento podíl nestál nikomu za to, aby se jím zabýval. Kdybych to odkláněl kvůli soudu, udělal jsem to už dávno,“ doplnil Rath. 

Sám dodal, že jinak už prakticky žádné nemovitosti nevlastní. Teoreticky může zdědit ještě otcovu třetinu domu. „Dál mám už jenom zlomkový podíl v rodinné chalupě na Českolipsku,“ uvedl Rath.

Spor o dědictví pokračuje u soudu v prosinci

Exhejtman byl u středočeského soudu v červnu už podruhé odsouzen za korupci na osm a půl roku do vězení. Nepravomocný verdikt ukládá Rathovi také uhradit škodu 21 milionů korun, což je tak veliká částka, že by kvůli trestu mohl exhejtman přijít o dům v Roudnici, kdyby ho stále vlastnil. 

Spoluvlastník roudnické hospody Michal Rath se o prodeji dozvěděl až od redakce. „Myslím, že jde o účelový převod a není to poprvé. Bratr se domnívá, že poté už mu majetek nikdo nezabaví,“ odpověděl Michal Rath, který se s Davidem o dědictví soudí.

Do vězení David Rath ale hned tak nepůjde, protože odvolací řízení ještě nezačalo. „Odvolání se spisem zatím vrchnímu soudu nebylo předloženo,“ sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Další soudní stání ve sporu o dědictví se koná v prosinci. 

Rath už v roce 2015 firmě Czech Clinic své ženy prodal za pouhý milion korun byt na pražských Petřinách. Tři vlastnické podíly na domech v Hostivici mu zajistila policie na začátku kauzy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Další z rubriky

Senátor Láska podal trestní oznámení na Mynáře kvůli nátlaku na soudce

Václav Láska, SZ, KDU-ČSL, Piráti

Kancléř Vratislav Mynář páchá trestnou činnost a hrdě se k tomu hlásí, napsal senátor Václav Láska (SENÁTOR 21) na...

Černošice rozhodly v kauze střetu zájmů Babiše, ten se chce odvolat

Premiér A. Babiš nastínil plány vlády v novém roce

Městský úřad Černošice rozhodl v kauze střetu zájmů Andreje Babiše. Stanovisko nesdělil. Premiér se ovšem plánuje proti...

Vláda může odvolat státní tajemníky. Nemohou být víc než ministři, říká Babiš

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Sněmovna potvrdila, že vláda bude moci odvolávat státní tajemníky. Schválila i napodruhé novelu služebního zákona a...

Najdete na iDNES.cz