Jirát se podle Ratha dopustil excesu v rozhovoru pro Lidové noviny z roku 2015. Žalobce v něm například prohlásil, že exhejtman, toho času nepravomocně odsouzený, má někde schované miliony korun nebo že v případě pravomocného rozsudku uteče do zahraničí.
Rath kvůli tomu podal na státního zástupce žalobu. „Žádný zákon neopravňuje státního zástupce, aby v médiích uváděl nepravdivé informace, citové výlevy, svá subjektivní hodnocení, ničím nepodložené spekulace a vyloženě lživé informace,“ argumentoval u Obvodního soudu pro Prahu 1 Rathův advokát Adam Černý.
Jenže soud dospěl k závěru, že žalovat nelze konkrétního státního zástupce, ale stát. Jirát podle soudu vystupoval z titulu své funkce a nemohl být žalován jako soukromá osoba.
„Za jednání zaměstnance odpovídá zaměstnavatel“
Ve čtvrtek tento verdikt potvrdil odvolací městský soud. „Obecně platí, že za jednání svého zaměstnance odpovídá zaměstnavatel. Výjimkou je, pokud se dopustí excesu,“ řekl člen senátu soudce Tomáš Novosad.
„My jsme stejně jako soud prvního stupně došli k závěru, že se nedopustil excesivního jednání,“ vysvětlil. Podle senátu Jirát pouze informoval o činnosti svého zaměstnavatele a trestním řízení, v němž padl nepravomocný verdikt.
Obžalovaný expolitik žaloval za výroky v médiích i pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Soudy však žalobu rovněž zamítly.
V korupční kauze, v níž čelí Rath obžalobě, se očekává u Krajského soudu v Praze prvoinstanční rozsudek na konci června. Nyní se pouze čeká, jak vrchní soud rozhodne o stížnosti obžalovaných, kteří požadují, aby případ řešil jiný než krajský soud. V pondělí zaznamenal bývalý poslanec částečný úspěch s žalobou na nemajetkovou újmu, která mu měla vzniknout vedením v poutech v době, kdy byl nezákonně ve vazbě (více v článku: Soud přiznal Rathovi za „vláčení v poutech“ odškodnění dvanáct tisíc).