David Rath žaluje svého bratra. Vadí mu výroky, že krade a podvádí

  20:01aktualizováno  20:01
Pravomocně odsouzený bývalý hejtman David Rath podal žalobu na svého bratra Michala. Od sourozence žádá omluvu za výroky, že lže, krade, podvádí a v dědickém řízení chtěl legalizovat výnosy z trestné činnosti. Michal Rath odmítá, že bratra poškodil, jeho vyjádření má prý pravdivý základ.

Základem sporu je červnový článek publikovaný na webu tn.cz a nazvaný „Michal Rath: David se při touze po majetku nezastaví před ničím!“.

Bývalého středočeského hejtmana, který minulý týden nastoupil do vězení k výkonu sedmiletého trestu, rozzlobily v článku dva bratrovy výroky.

Tím prvním je tato věta: „Zločinec bratr se stále cítí politikem, navíc obžalovaným, a tedy ‚legitimně‘ nadále lže, krade a podvádí,“ napsal redakci tn.cz Michal Rath.

Druhá žalovaná pasáž se týká sporu o dědictví po otci. Michal Rath tvrdí, že jeho bratr David chce majetek získat pro sebe a zahrnul do něj údajně i podezřelé zahraniční účty, na nichž mají být stamiliony korun.

Spornou se nyní stala tato konkrétní část článku: Podle Michala Ratha se jeho slova potvrdila i později, kdy do majetku dědictví měl jeho bratr David uvést i výnos z trestné činnosti tak, „aby ho elegantně vypral a legalizoval“.

Advokát Davida Ratha Adam Černý argumentuje tím, že jeho klient byl pravomocně odsouzen pouze za jeden trestný čin – poškozování zájmů Evropské unie. Jako důkaz žádá čtení rozsudku Vrchního soudu v Praze.

V jednací síni Okresního soudu Praha-západ se snažil Michala Ratha při účastnické výpovědi takzvaně grilovat.

„Máte za to, že byl (David Rath) odsouzen za krádež?“ ptal se advokát. „Můj názor je, že jakékoliv neoprávněné získání majetku je krádež,“ odpověděl Michal Rath. „Uvedl jste, že podvádí. Na základě čeho?“ pokračoval Černý. „Proběhlo to v médiích. Třeba to divadlo, které předváděl u soudu. Jak spadl z kola,“ nedal se žalovaný. Soudkyně musela Černého upozornit, že vyslýchaný muž je právní laik.

Michal Rath také trvá na tom, že bratr do dědictví zahrnul možné nelegální příjmy. Svůj názor opírá o dosavadní průběh dědického řízení, výsledek domovní prohlídky, kterou policie u jeho bratra Davida provedla, nebo o mediální vyjádření státního zástupce Petra Jiráta, který odhadl, že trestně stíhaný exhejtman má v zahraničí ukryté stovky milionů korun.

„Ochranu osobnosti před důsledky bratrova chování a činů bych potřeboval spíš já a celá naše rodina,“ řekl Michal Rath před soudem. U úterního veřejného zasedání nešetřil ostrými slovy. „Mého otce nezabil soudce Pacovský, jak vyhlašoval bratr, ale utrápil se v důsledku bratrových činů. Vždy zbaběle hledá vinu u všech druhých, jen aby ji smyl ze sebe,“ prohlásil o Davidu Rathovi.

Bratrovi se omlouvat nehodlá, jednu omluvu však Michal Rath v jednací síni přesto vyřkl. „Za jeho chování se za celou naši rodinu omlouvám a to všem, na které mělo nebo má dopad.“

Bratři Rathové se soudí také o dědictví po otci (prosinec 2018):

David Rath, který minulé pondělí nastoupil do teplické věznice, se jednání soudu nezúčastnil. Jeho advokát uvedl, že nepočítá s výslechem klienta ani pomocí telekonference z vězení. Navrhl předvolat vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou či bývalého žalobce Petra Jiráta, aby se vyjádřili k údajné legalizaci výnosů z trestné činnosti v dědickém řízení.

Důkazní břemeno leží na straně žalovaného Michala Ratha. Musí prokázat, že výroky o jeho bratrovi mají pravdivý základ. Samosoudkyně Simona Kačerová odročila jednání na začátek prosince, kdy by již mohla ve sporu rozhodnout.

Autor:

  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Visegrádské státy spojí síly s výbavou policie, hlavně z vlastních zdrojů

Země visegrádské skupiny (V4), tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, chtějí spolupracovat při nákupu vybavení pro...

Dalíka pracujícího během trestu v penzionu řešil GIBS, vězení nepochybilo

Generální inspekce bezpečnostních složek (GIBS) loni řešila podnět v souvislosti s průběhem trestu Marka Dalíka....

Premium

Můj soused zabiják. Brutalita narůstá, vraždí i do té doby spořádaní lidé

Běžné sousedské spory stále častěji skončí brutálním násilím a smrtí. V Česku dokonce sousedské spory představují...

Lékařka Protopopová se stala tajemnicí rady pro duševní zdraví

Dita Protopopová se stala tajemnicí národní vládní rady pro duševní zdraví. Psychiatrička, která na ministerstvu...

Najdete na iDNES.cz