Darováním kostní dřeně zachránil dívce život. Poznali se po pěti letech

  11:02aktualizováno  11:02
Šestiletá Bára onemocněla v roce 2004 leukémií. Náročná chemoterapie nezabírala a jako nejlepší se proto zdála transplantace kostní dřeně. Svého dárce našla v policistovi Martinu Voseckém. Poprvé se s ním setkala téměř pět let po zákroku, na slavnostním večeru dárců kostní dřeně.

"Jsem ráda, že jsem tady. A přála bych si, aby takových lidí, kteří darují život, bylo o hodně více," řekla dnes už jedenáctiletá slečna při představení s Martinem Voseckým.

Slavnostní poděkování

Vždy jednou ročně děkuje Nadace pro transplantaci kostní dřeně svým dárcům. Za loňský rok jich bylo 44. Slavnostního večera v Obecním domě se zúčastnili také patronky nadace - první dáma Livie Klausová, herečka Jiřina Jirásková - a kardinál Miroslav Vlk.

Na večer se nijak speciálně nepřipravovala, nebylo totiž stoprocentně jisté, že se se svým zachráncem opravdu setká. "Měla jsem strach, že nebudu vědět, co říct. Neměla jsem nic připravené předem," sdělila s úsměvem.

"Byla jsem šťastná," popsala první setkání. Podobné pocity měla i její maminka Libuše Novotná. "Cítila jsem vděčnost a radost, bylo to pro nás dlouhé čekání."

S dárcem se chtěli setkat už dlouho, podle přísných pravidel je to ale možné až několik let po transplantaci, když je opravdu jisté, že se dřeň ujala. "Člověk pořád přemýšlí, kdo je na té druhé straně, kdo nám daroval to nejcennější, co pro nás znamenalo další start a další život," uvedla Libuše Novotná.

Martina Voseckého také zajímalo, komu dřeň daroval. "A byl jsem hrozně šťastný, že vidím zdravou holčinu," prozradil. O své "chráněnkyni" se dozvěděl zpočátku jen to, že to je holčička.

"Chtěl jsem vědět, komu jsem dřeň dal. Navíc já sám mám tři dcery, tím víc mě to zajímalo," dodal. Před večerem byl prý neklidný. "Jako vždy, když se jedná o nějakou důležitou věc."

Proč je mezi dárci více mužů?

Transplantace se provádí v Česku od roku 1993, český registr má nyní téměř 34 tisíc potenciálních dárců. I když je poměr mužů a žen v registru podobný, počet dárců mezi ženami je výrazně nižší. - více si přečtěte zde 

Bára s rodiči a Martinem Voseckým si ale mají ještě hodně co říct, během slavnostního večera totiž stihli pouze zdvořilostní fráze.

"Určitě si v soukromí popovídáme víc, zatím je to formální, bariéry se za chvíli prolomí," řekla krátce po skončení večera Novotná. "Samozřejmě hlavní je vděčnost a velké díky," zdůraznila mladá žena.

"Že bychom se mohli potkat, víme asi dva měsíce. Toužila jsem po tom a jsem ráda, že jsme to dotáhli takhle do konce a hleděli jsme si do očí," dodala maminka.

A jak všichni vzpomínají na dobu před transplantací? "Bezmoc, beznaděj, člověk by dal všechno na světě, aby mohl ten osud změnit," zavzpomínala na těžké chvíle Novotná.

Barunka si pamatuje, jak odjížděla na sál před samotnou transplantací, a Martin Vosecký zase cítil jako obrovskou šanci, že může někomu pomoct.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Politická šaráda posledních měsíců pokračuje. Politici reagují na Zemana

Miloš Zeman, Týden s prezidentem

Miloš Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov řekl, že by v případě obnovení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše využil...

Plat až 45 tisíc, vláda plní slib učitelům. Lepší vzdělání to nezaručí

ilustrační snímek

Pedagogové budou v roce 2021 brát 45 tisíc hrubého, slíbil před volbami Andrej Babiš. Nyní to vypadá, že vláda je na...

KOMENTÁŘ: Jak se stal bývalý disident Vondra agentem Putina

Nově zvolený europoslanec za ODS Alexandr Vondra na snímku z května 2019

Europoslanec ODS Alexandr Vondra poskytl rozhovor časopisu Respekt. Následně se na Facebooku kriticky vyjádřil o dnešní...

Soud potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Staníkovi podmínku za nenávistné výroky

Soud neprojevil žádnou statečnost, prohlásil Staník po zamítnutí odvolání

Odvolací pražský městský soud potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Jaroslavu Staníkovi roční podmíněný trest kvůli...

Najdete na iDNES.cz