Středa 23. září 2020, svátek má Berta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 23. září 2020 Berta

Nemocnicím dochází krev. Pacientka v Brně potřebovala 531 transfuzí

  11:48
Poloprázdné lednice s krevními zásobami trápí část nemocnic v Česku. Problém umocňují letní dovolené i světová pandemie. Dárci krve chybí. Nemocnice je denně obvolávají a vyzývají k odběru. „S krevními zásobami jsme na dolním limitu obvyklého stavu. Bez dárců bychom řádově za několik dní neměli transfuzní přípravky k léčbě pacientů," říká Iva Piskalová z Fakultní nemocnice Ostrava.

Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

S nedostatkem krve se potýkají hlavně nemocnice ve třech největších městech Česka - v Praze, Brně a Ostravě. Dárce krve vyzývá například pražský Motol nebo Fakultní nemocnice Brno. Dlouhodobě a pravidelně je v republice problém s dárcovství krve v letních měsících. Pravidelní i potenciální noví dárci jsou na dovolených, takže jich do transfúzních center chodí méně. Letos je ještě problémem koronavirová pandemie, která odběry komplikuje. 

„Od dubna pociťujeme nedostatek transfuzních přípravků celorepublikově, proto teď opakovaně kontaktujeme naše pravidelné dárce, aby přišli darovat krev. Operativa i další léčba s podporou transfuzní terapie běží v naší nemocnici zatím standardně, ale za cenu velkého úsilí ze strany Krevního centra,“ říká za Fakultní nemocnici Ostrava Iva Piskalová. 

Motolská nemocnice v Praze má o desítky procent nižší zásoby, než je v této době obvyklé. Jelikož nemá svojí vlastní transfúzní stanici, 100 procent zásob nakupuje, převážně v Česku. „Ze zahraničí objednáváme velmi výjimečně, například krev se vzácnými znaky. Zatím jsme ale žádné operace kvůli nedostatku krve odkládat nemuseli,“ říká mluvčí nemocnice Pavlína Danková.

S odkladem operací je to různé podle oddělení v nemocnicích. Každý výkon je navíc individuální a i když transfúzní centra počítají zásoby na některé zákroky z průměrů, nejde jednoznačně říct, kolik transfúzí je potřeba například pro operaci srdce či pro jiné větší zákroky. 

„Každému dárci i dárkyni se odebírá 450 ml krve. Vak s odebranou krví se zcentrifuguje, krev se rozdělí na červené krvinky, plazmu a část obsahující krevní destičky a bílé krvinky (tzv. buffy-coat). Z jednoho odběru krve se tedy připraví jedna léčebná dávka červených krvinek, jedna léčebná dávka plazmy a následně se ze 4-6 buffy-coatů připraví jedna léčebná dávka krevních destiček,“ vysvětluje primář Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové Vít Řeháček, co znamená pro dárce i potenciální pacienty jeden odběr.

Rekordních 531 transfúzí pro jednu pacientku

Největší spotřeba transfúzí na pacienta je v traumatologii, například po autohaváriích, velkých úrazech při sportu nebo onkologických diagnózách. 

Případy brněnské nemocnice

 • Dva řidiči po autonehodě spotřebovali 83 transfuzních jednotek červených krvinek, osm jednotek plazmy a 21 jednotek krevních destiček. 
 • Onkologicky nemocná dvouletá holčička potřebovala v posledních dvou měsících 70 jednotek krevních destiček a 12 jednotek červených krvinek. 
 • Mladík po rozsáhlých popáleninách potřeboval 105 transfuzních jednotek červených krvinek, 10 jednotek plazmy a pět jednotek krevních destiček.

Ve Fakultní nemocnici Brno potřebovali pro léčbu pacientky s onemocněním krve rekordních 531 dávek krevního derivátu vyráběného z dárcovské plazmy. Tedy přes 500 dárců krve. 

V brněnské nemocnici je ale nyní situace až kritická. Zásobují ji totiž také odběrná místa v Jihlavě a Třebíči, ta ale byla dva týdny zavřená. Nemocnice tak získávala krev jen z transfuzního centra v Brně, což je problém. 

Zmíněná pandemie je pak problém především proto, že se spousta dárců pohybovala a pohybuje v ohrožených lokalitách u nás i v Evropě, a proto musí s dárcovstvím počkat 28 dní. Fakultní nemocnice Brno je podle mluvčího Pavla Žáry v tuto chvíli na hraně soběstačnosti v zásobách krve.

„Naše nemocnice má velice specifické a těžké případy onemocnění. Jsou tu onkologičtí pacienti, dále je velká spotřeba krve na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíně, na traumacentrum, kdy se k nám převážejí nejtěžší pacienti z havárek a úrazů. Na straně druhé je naše transfuzní a tkáňové oddělení zásobárnou krve pro ostatní špitály v zemi. Když dochází krev i nám, je to špatné i pro ostatní,“ vyjmenovává Žára. 

Složitou situace ale podle mluvčího nemocnice zatím zvládají i díky tomu, že se brněnští dárci snaží maximálně pomoci a po oslovení chodí darovat. 

Krev potřebuje nyní o 300 procent více pacientů

Spotřeba krve je podle údajů Fakultní nemocnice Brno, která dodává krev i dalším nemocnicím, v těchto prázdninových měsících až o 300 procent vyšší než je obvyklé v tomto období. Po koronavirových opatřeních se operace v zemi odsunovaly a nemocnice dohánějí operační skluz z března až června. 

„Jako jedna z centrálních odběrových stanic jsme takový zájem o krev nezažili. O to více může být kritická situace v dalších týdnech,“ dodává Žára.

VIDEO: Primářka brněnského Transfuzního a tkáňového oddělení FN Brno děkuje dárcům a upozorňuje, že krize se zásobami krve nekončí. 

Zásobování ostatních nemocnic

Brněnská nemocnice není jediná, kdo distribuuje krev do dalších zařízení, která svoje vlastní odběrová místa nemají. Lednice na polovině má i pražská Thomayerova nemocnice, kde mají problémy hlavně se skupinami A-, A+ a 0-, podstav ale mají u všech krevních typů. Zásoby se jim hodně tenčí. 

„Jak dlouho se zásobami vydržíme, závisí na konkrétní skupině, ale například u A- je to u nás vyloženě ze dne na den. Zatím to zvládáme a nemuseli jsme odložit operace. Snažíme se získat krev z jiných nemocnic, ale nedostatek je všeobecný. Situace je opravdu nezvykle špatná. U nás je to tím, že IKEM má vysokou spotřebu, kde se nedostavil obvyklý prázdninový pokles,“ říká primář Transfúzního oddělení Thomayerovy nemocnice Petr Turek. 

Situace se zásobami se liší podle kraje i vytížení nemocnic. Problémy s nedostatkem krve má i Krajská zdravotní v Ústí nad Labem. Oproti tomu Fakultní nemocnice v Hradci Králové je bez větších potíží a Fakultní nemocnice Plzeň je schopná v případě potřeby dát krev do jiných pracovišť a rezervy má.

„Pokud jiné zdravotnické zařízení nemá dostatek krevních prostředků, pomáháme. V rámci kraje i celé republiky, například s dodávkami krevních destiček. Problémy s krví u nás nyní nemáme a zásoby doplňujeme každý den, abychom udrželi potřebné množství. Dárce denně zveme a jsme velmi rádi, že přichází i noví,“ říká mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Plzeňská nemocnice má teď dostačující zásoby a během letošního července získala krev od 1 865 dárců. To je dokonce o 400 více než v červenci 2019. 

Jak se stát dárcem krve

Problém s krví je umocněný omezeními kvůli šíření koronaviru. Kvůli tomu je z možnosti darovat krev vyloučen ten, kdo: 

 • měl v posledním měsíci příznaky onemocnění dýchacích cest (kašel, dušnost nebo teplota),
 • byl v posledních 28 dnech v některé evropské či jiné zemi s výskytem koronaviru 
 • byl v kontaktu s osobou, která v posledních 28 dnech byla v takové zemi nebo měla či má projevy onemocnění dýchacích cest.

Darovat krev je možné nejdříve 28 dní po vyléčení nebo kontaktu s rizikovou osobou nebo po návratu s rizikové země. Transfúzní stanici je nutní nahlásit jakékoli respirační onemocnění, které jste měli za 14 dní poté, co už jste po odběru. Současně je potřeba se na konkrétní stanici zeptat, jestli nemá ještě svá omezení k darování krve.

Další standardní podmínky pro dárcovství krve má vypsané na svých oficiálních stránkách například Český červený kříž. Základem je dobrý zdravotní stav, věk od 18 do 65 lety a váha nad 50 kilogramů. 

Mezi vybraná omezení, proč lidé nemohou darovat krev patří například prodělaná tuberkulóza, pohlavní nemoc typu kapavky, či syfilisu, HIV-pozitivita, alkoholismus, psychické onemocnění, nebo zařazení do takzvaných rizikových skupin, kam patří promiskuitní způsob života, nitrožilní narkomani, nebo muži, kteří měli v posledním roce pohlavní styk s jiným mužem. 

Darovali jste někdy krev?

celkem hlasů: 2998

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 14. srpna 2020. Anketa je uzavřena.

Ano1788
Ne681
Ne, ale zvažuji to529

30. května 2020

Václav Krása v Rozstřelu: Klaus mladší se vrací k původní ODS, to mě oslovilo

 • Nejčtenější

Vojtěch od pátku zakázal vnitřní akce na stání pro více než deset lidí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že situace není dobrá a počet nakažených koronavirem bude narůstat, což...

V Česku podlehl covidu první lékař, nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Prymula hrozí omezením rizikových akcí, zavřením barů od 22 hodin i škol

Uzavření středních škol a druhého stupně těch základních, posun zavírací doby barů a restaurací na 22 hodin místo...

Ministr zdravotnictví Vojtěch odstoupil z funkce. Nahradí ho Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odstupuje ze své ministerské funkce. Řekl to v pondělí na tiskové konferenci....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stav nouze je namístě, říká Prymula. Očekává až 8 tisíc nakažených denně

„Denně bude přibývat šest až osm tisíc potvrzených nákaz covidem-19, pokud nepřijmeme další opatření. Je na místě...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

 • Další z rubriky

Když dojdou zdravotníci, s pacienty pomohou obyčejní lidé, nastínil Prymula

Při případném nedostatku zdravotnického personálu má nový ministr zdravotnictví připravené tři scénáře. Mezi...

O vztazích s čínským velvyslancem i aktualitách. Mynář vystoupí v Rozstřelu

Rozstřel Hostem čtvrtečního Rozstřelu v 11:00 bude vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. V diskuzi zazní...

Semafor přestane blikat podle regionů. Bude jedna barva, řekl Prymula

Semafor hodnotící regiony podle rizika nákazy covidem bude podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly do dvou týdnů...

S koronavirem se setkala čtyři procenta nemocničního personálu, tvrdí studie

Kolik lékařů a dalších zaměstnanců nemocnic se setkalo s koronavirem a má tak na něj protilátky? Na tuto otázku se...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...

Je to jen blbá chřipka, která se dá přežít, popisuje Bílá nákazu covid-19

Lucie Bílá (54) se počátkem září fanouškům na sociálních sítích svěřila, že kvůli koronaviru musí být v povinné...