Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chybí krev. Novými dárci mohou být od července i gayové, kteří mají sex

  10:33
V Česku chybí nejméně 70 tisíc dárců krve. Jen Všeobecná fakultní nemocnice v Praze by potřebovala až deset tisíc nových. Přesto zatím žádná transfuzní stanice nesmí brát krev od sexuálně aktivních homosexuálů. To se změní 1. července. Ministerstvo zdravotnictví upravilo podmínky. Krev budou moci nově darovat i gayové, kteří mají pohlavní styk, ale vyvarují se rizikových praktik.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zatím platí pravidla, která kvůli obavám ze šíření HIV znemožňují darovat krev sexuálně aktivním homosexuálům včetně těch, kteří jsou v dlouholetém monogamním vztahu. Ministerstvo zdravotnictví však ve shodě se Společností pro transfuzní lékařství přichystalo zásadní změnu.

Z podmínek pro dárce vypustilo zákaz dárcovství mužů, kteří měli pohlavní styk s muži v posledních šesti měsících. Stopka bude od 1. července platit pro všechny lidi, včetně gayů, kteří provozují rizikové sexuální praktiky.

Krve je málo, přesto gayové nemohou darovat. Je to správně, tvrdí lékaři

„Změny odpovídají přístupu většiny států Evropské unie. Nově budou z dárcovství krve vyřazeny na čtyři měsíce ty osoby, které měly chráněný nebo nechráněný anální pohlavní styk s novým sexuálním partnerem či s více partnery, nebo poskytly sex za peníze, drogy či jinou protihodnotu v posledních čtyřech měsících. Týká se to všech, bez ohledu na pohlaví či sexuální orientaci,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Ačkoli sexuální orientace nebyla ani dříve přímým kritériem, vedla k vyloučení gayů kvůli šestiměsíčnímu zákazu darování po pohlavním styku.

Společnost pro transfuzní lékařství nyní podle metodiky upravuje svá doporučení, kterými se řídí všechny transfuzní stanice. „Zavést ji do praxe představuje pro jednotlivá zařízení administrativní i faktickou zátěž. Nevím, zda se to všem podaří stihnout do 1. července, ale předpokládám, že se o to budou snažit,“ uvedl lékař a předseda společnosti Petr Turek.

Doplnil, že dotazník dárce v současnosti neobsahuje otázky na sexuální chování nebo na sexuální orientaci, informace o jednotlivých rizicích jsou ale obsaženy v Poučení dárce. Právě to má být upraveno.

Chodíte darovat krev?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 21. června 2024. Anketa je uzavřena.

Modernější testování krve

Kromě této novinky se od 1. července podle vyhlášky ministerstva mění také testování krve na virová onemocnění. „Do algoritmu vyšetřování infekčních markerů u dárců krve a krevních složek přibude vyšetření nukleových kyselin virů HIV a žloutenek (hepatitid) typu B a C. To zaručí o něco časnější průkaz infekce u případně čerstvě nakažených dárců,“ vysvětlil Turek.

Zároveň podle něj přibude test na protilátky proti jádrovému antigenu hepatitidy B, který se drží v těle nejdéle a potvrzuje probíhající nebo již dříve prodělané onemocnění. „Tím se zvýší pravděpodobnost záchytu případných nosičů viru hepatitidy B,“ upřesnil Turek.

Francie zvažuje, že gayům povolí darovat krev. Pro je i prezident

Poslankyně Klárka Kocmanová (Piráti) patří mezi politiky, kteří se o darování krve homosexuály zasazovali. „Rizikové sexuální chování je něco, čeho se dopouštějí nejen muži mající sex s muži, ale často i heterosexuálové a další, takže nám ta podmínka přišla jako diskriminační. Proto jsme se zmocněnkyní pro lidská práva Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou oslovily Společnost pro transfuzní lékařství a hledaly způsob řešení,“ vysvětlila poslankyně.

„V tuhle chvíli platí, že muži, co žijí s mužem, nemohou darovat krev. Přitom to není rizikové sexuální chování, když jste s někým ve vztahu dlouhodobě,“ upozornila Kocmanová. A dodal, že zná několik lidí, kteří by rádi darovali krev, ale nyní nemohou. I když mají vzácné krevní skupiny, po kterých je poptávka.

Bez cizí krve by dívka nepřežila

Podle Českého červeného kříže dostane během života každý člověk průměrně čtyřikrát transfuzi a dvanáctkrát preparát vyrobený z krve. Mnozí lidé po úrazech, operacích, transplantacích či léčbě otrav by bez cizí krve nepřežili. Tak jako Berenika ze Vsetínska, která se narodila předčasně loni v květnu.

„Jsem šťastná, že dcerka mohla své první narozeniny oslavit doma. Když se narodila, vešla se mi do dlaně. Vážila 650 gramů. Nedokázala sama dýchat. Bojovala o život. V nemocnicích žila půl roku. Bez transfuzí, které dostala ve Zlíně a pak i v Brně, by to nezvládla,“ líčí Bereničina maminka, která dřív také darovala krev a dárcům je vděčná.

Chybí sto tisíc dárců krve. Může za to stárnutí populace i plazmacentra

Nemocnicím cenná tekutina často chybí, hlavně v létě, kdy je nejvíce zraněných. I to je důvod, proč Světový den dárců krve, který se každý rok slaví 14. června, využila krevní centra a transfuzní stanice i letos k poděkování pravidelným dárcům a zároveň k lákání nových.

V Brně pořádají festival, akce jsou i jinde

Například brněnská fakultní nemocnice a jihomoravští záchranáři v pátek pořádají první ročník festivalu Daruj krev, Brno!, který nabízí zábavu i drobné odměny každému, kdo přijde bezplatně darovat krev.

„Z orloje na náměstí Svobody bude od 11 do 23 hodin padat speciální edice skleněných kuliček s kapkou krve a logem Fakultní nemocnice Brno,“ říká mluvčí této nemocnice Martin Drozd.

Na oslavy, rozhovory s odborníky či drobné odměny se mohou těšit také bezplatní dárci, kteří přijdou na odběry do krevních center nebo transfuzních stanic v Praze, Ostravě i jinde.

V Plzni vyjdou do ulic slečny Hrdosti. Zájemce informují o Světovém dni dárců krve, budou rozdávat letáčky i drobné dárky.

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

Nahotu v seriálu beru jako poctu, reaguje Žilková na rozhořčení herečky Mórové

Veroniku Žilkovou (62) překvapilo vyjádření slovenské herečky Diany Mórové (54). Ta si postěžovala na to, že televize odvysílala v seriálu Jedna rodina scénu, ve které se objevila zcela nahá. Žilková...

24. července 2024

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

Premium

Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích, v praxi se někdy může stát, že se zdánlivě výhodný nákup velice rychle promění v noční můru. Na co si...

24. července 2024

Počet státních zaměstnanců neklesá a výdaje na ně rostou. Odnášejí to firmy

Český stát momentálně platí 484 tisíc lidí. Státní zaměstnanci v roce 2023 tvořili 10 procent pracovní síly a výdaje na jejich platy přesáhly hranici 258 miliard korun. Počet těchto lidí se přitom...

24. července 2024

Poláci už Čechy dohnali ve mzdách. Díky rostoucí ekonomice mají i lepší vyhlídky

Premium

Rozdíl mezi průměrnou mzdou Čechů a Poláků se už prakticky setřel, Češi tak přicházejí o své prvenství v rámci zemí V4. Polská mzda v soukromém sektoru aktuálně dosahuje částky 1 795 eur, v přepočtu...

24. července 2024

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - OLOMOUC (A12493)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...