Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. prosince 2021 Květoslava

Povolební vývoj bude zkouška, věřím, že ji ustojíme, říká rektorka Nerudová

  22:31
Její jméno se ve všech pádech skloňuje v souvislosti s kandidaturou na prezidentku. Rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová však zůstává neoblomná a o aspiraci ne nejvyšší ústavní funkci nemluví. Zároveň ale neobhajuje post rektorky. „Neobávám se, že by beze mne univerzita neobstála,“ říká o svém končícím mandátu v rozhovoru pro iDNES.cz.

Danuše Nerudová. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Uvedla jste, že nebudete obhajovat post rektorky Mendelovy univerzity (MENDELU) a že na vás čekají nové výzvy. Jaké to konkrétně budou?
V tuto chvíli nemohu být konkrétní. To ukáže čas. Do konce ledna jsem rektorkou a budu se soustředit na hladké předání univerzity novému vedení, aby mělo co nejlepší start do nové etapy.

Jak hodnotíte období, ve kterém jste univerzitu vedla? Odcházíte nyní s nostalgií, bude vám tato funkce chybět?
V tuto chvíli (v pondělí 18. října, pozn. red.) volíme nového rektora. Já nekandiduji, což považuji za správnou volbu. Podařilo se splnit všechny cíle, které jsem si na ty čtyři roky předsevzala. Odcházet se mi nebude snadno, ale v lednu 2022 to bude s čistým svědomím a dobrým pocitem, že po sobě zanechávám kus odvedené práce.

Z MENDELU se podařilo udělat otevřenou univerzitu 21. století. Vystoupila ze stínu brněnských univerzit. Zařadila se do mezinárodních žebříčků a dnes má zvuk, když se řekne, že studujete nebo vyučujete na Mendelově univerzitě. 

Jednou se stěžejních věcí, kterých se podařilo dosáhnout, bylo ocenění HR Award, které jsme získali jako první česká univerzita. Ukázalo se, že máme na víc, než co se od nás čekalo. A s touto myšlenkou, že můžeme být něčím víc, se postavím i dalším výzvám.

Stereotypy nejde bořit silou, snažím se být ženám inspirací, říká Nerudová

Říkáte, že jste na toto ocenění hrdá. V rozhovoru pro seriál iDNES.cz Inspirativní ženy jste uvedla, že to mimo jiné znamená, že vytváříte rovné příležitosti pro muže a pro ženy. Nebojíte se, že se podmínky s vaším odchodem z funkce mohou pro ženy třeba zhoršit?
Pevně věřím, že se v tomto ohledu podařilo změnit atmosféru. Tento certifikát navíc nezískáte jednorázově – každé dva roky procházíte hodnocením znovu. 

Nástupce rektorky Danuše Nerudové

Akademický senát Mendelovy univerzity v Brně v pondělí vpodvečer zvolil novým rektorem dosavadního prorektora pro tvůrčí činnost Vojtěcha Adama. Ten od února 2022 v čele univerzity nahradí ekonomku Danuši Nerudovou. O funkci v pořadí 34. rektora se ucházeli celkem čtyři kandidáti. Nerudová post neobhajovala.  

Takže se nebojím, že by Mendlova univerzita beze mne neobstála. Rovné příležitosti se přehodnocují a jedná se o nekončící proces. Myslím si, že mí kolegové, ze kterých se rekrutují kandidáti na nového rektora, si toto uvědomují a určitě to budou podporovat.

Nový rektor tedy bude následovat vaše kroky?
Oba hlavní kandidáti se celé čtyři roky se mnou podíleli na vedení univerzity. Myslím, že máme velmi podobné vize, kam univerzitu směřovat, a že si vytyčí odvážné cíle a určitě se jim je bude dařit naplňovat. Jsou to velmi pracovití lidé.

Dotazy na to, zda budete kandidovat na prezidentku, se množí. Můžete to v současnosti potvrdit či vyvrátit?
V tuto chvíli znovu opakuji, že do konce ledna 2022 jsem rektorkou univerzity. Připadá mi nepatřičné spekulovat o předčasných volbách, zejména v situaci, kdy je pan prezident v nemocnici. Po skončení rektorského mandátu se postavím výzvám, jak jsem řekla. Ale v tuto chvíli je nebudu žádným způsobem konkretizovat.

Zastoupení žen ve veřejných funkcích a ve veřejném prostoru je velmi nízká. Tato skutečnost Českou republiku velmi hendikepuje.

Danuše Nerudová rektorka Mendelovy univerzity

Po volbách se do Sněmovny dostal rekordní počet žen, i tak jich však není ani třetina. Jak tento výsledek hodnotíte? Myslíte, že spějeme k většímu zastoupení žen na vysokých postech?
Domnívám se, že se situace mění, ale velmi pomalu. Participace žen ve veřejných funkcích a ve veřejném prostoru je velmi nízká. Tato skutečnost Českou republiku velmi hendikepuje. 

Když se podíváte do mezinárodního srovnání, jsme na tom velmi špatně i co se týká inovací. Průměrný počet start-upů v EU je 185 a v České republice 95. Pramení to z toho, že kvůli nízké participaci žen máme také velmi nízkou diverzitu kolektivů. A diverzita vždy produkuje kreativitu. 

Pokud chceme být kreativní zemí a podporovat inovace, budeme muset vytvořit diverzitu, a ta se nevytvoří žádným jiným způsobem než tak, že budeme dbát na to a podporovat, aby se do kolektivů v daleko větší míře, než je tomu teď, zapojovaly ženy.

Do Sněmovny proniklo nejvíc žen v historii. Stále je to málo, říkají aktivistky

Uvedla jste, že demokracie je v Česku ohrožená. Jak se to konkrétně projevuje například v současné situaci po volbách?
Mysleli jsme si, že když nabudeme svobodu a demokracii, budeme ji mít navždy. Zapomněli jsme, že to jsou hodnoty, o které je třeba pečovat, křehké květiny, které musíme zalévat. 

Co se týká krize demokracie, poslední rok a půl covidu a volby zakryly, že naše společnost má krizi hodnot jako je svoboda a demokracie. Povolební vývoj bude zkouškou našich institucí, jestli situaci jsme schopni ustát. A já pevně věřím, že ano.

Může tam být nějaké „ale?“
Doposud vždy instituce, které jsou pojistkou demokracie, obstály. A věřím, že obstojí i v této zkoušce.

Autor:

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Část policistů tvrdí, že vakcína není dlouhodobě vyzkoušená, říká šéf odborů

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Pekarová jela na Malou Fatru. Lockdown jsem neporušila, hájí se šéfka Sněmovny

Při návštěvě hor na Slovensku, kde platí kvůli závažné koronavirové situaci plošný lockdown, neporušila Markéta...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Objevili jsme příčinu tvorby krevních sraženin po AstraZenece, hlásí vědci

Krevní sraženiny, které se u lidí vzácně objevily po očkování vakcínou společnosti AstraZeneca, vyvolaly velké...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

Česko pomůže Polsku ženijními specialisty. Bude to stát přes 80 milionů

Česko pošle na pomoc Polsku kvůli migrační krizi na hranicích s Běloruskem až 150 vojáků na 180 dnů, většinu by měli...

Lidé kradli označení zastávky U Prdlavky, dopravní podnik ho začal prodávat

Jen pár týdnů po odhalení nové zastávky U Prdlavky, pojmenované podle hlavního hrdiny z filmové komedie Vrchní,...

Tradice vánočních stromků. Dřevo mělo symbolizovat jesličky Ježíše Krista

Premium Bez vánočního stromečku si málokdo dokáže představit Štědrý den. Zvyk zdobit nejrůznější jehličnany ale není až tak...

Green Deal je příležitost, řekl kandidát do vlády. Nechce Česko jako montovnu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu za hnutí Starostové a nezávislí Jozef Síkela se po schůzce s prezidentem...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...