Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Povolební vývoj bude zkouška, věřím, že ji ustojíme, říká rektorka Nerudová

  22:31
Její jméno se ve všech pádech skloňuje v souvislosti s kandidaturou na prezidentku. Rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová však zůstává neoblomná a o aspiraci ne nejvyšší ústavní funkci nemluví. Zároveň ale neobhajuje post rektorky. „Neobávám se, že by beze mne univerzita neobstála,“ říká o svém končícím mandátu v rozhovoru pro iDNES.cz.
Danuše Nerudová.

Danuše Nerudová. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Uvedla jste, že nebudete obhajovat post rektorky Mendelovy univerzity (MENDELU) a že na vás čekají nové výzvy. Jaké to konkrétně budou?
V tuto chvíli nemohu být konkrétní. To ukáže čas. Do konce ledna jsem rektorkou a budu se soustředit na hladké předání univerzity novému vedení, aby mělo co nejlepší start do nové etapy.

Jak hodnotíte období, ve kterém jste univerzitu vedla? Odcházíte nyní s nostalgií, bude vám tato funkce chybět?
V tuto chvíli (v pondělí 18. října, pozn. red.) volíme nového rektora. Já nekandiduji, což považuji za správnou volbu. Podařilo se splnit všechny cíle, které jsem si na ty čtyři roky předsevzala. Odcházet se mi nebude snadno, ale v lednu 2022 to bude s čistým svědomím a dobrým pocitem, že po sobě zanechávám kus odvedené práce.

Z MENDELU se podařilo udělat otevřenou univerzitu 21. století. Vystoupila ze stínu brněnských univerzit. Zařadila se do mezinárodních žebříčků a dnes má zvuk, když se řekne, že studujete nebo vyučujete na Mendelově univerzitě. 

Jednou se stěžejních věcí, kterých se podařilo dosáhnout, bylo ocenění HR Award, které jsme získali jako první česká univerzita. Ukázalo se, že máme na víc, než co se od nás čekalo. A s touto myšlenkou, že můžeme být něčím víc, se postavím i dalším výzvám.

Stereotypy nejde bořit silou, snažím se být ženám inspirací, říká Nerudová

Říkáte, že jste na toto ocenění hrdá. V rozhovoru pro seriál iDNES.cz Inspirativní ženy jste uvedla, že to mimo jiné znamená, že vytváříte rovné příležitosti pro muže a pro ženy. Nebojíte se, že se podmínky s vaším odchodem z funkce mohou pro ženy třeba zhoršit?
Pevně věřím, že se v tomto ohledu podařilo změnit atmosféru. Tento certifikát navíc nezískáte jednorázově – každé dva roky procházíte hodnocením znovu. 

Nástupce rektorky Danuše Nerudové

Akademický senát Mendelovy univerzity v Brně v pondělí vpodvečer zvolil novým rektorem dosavadního prorektora pro tvůrčí činnost Vojtěcha Adama. Ten od února 2022 v čele univerzity nahradí ekonomku Danuši Nerudovou. O funkci v pořadí 34. rektora se ucházeli celkem čtyři kandidáti. Nerudová post neobhajovala.  

Takže se nebojím, že by Mendlova univerzita beze mne neobstála. Rovné příležitosti se přehodnocují a jedná se o nekončící proces. Myslím si, že mí kolegové, ze kterých se rekrutují kandidáti na nového rektora, si toto uvědomují a určitě to budou podporovat.

Nový rektor tedy bude následovat vaše kroky?
Oba hlavní kandidáti se celé čtyři roky se mnou podíleli na vedení univerzity. Myslím, že máme velmi podobné vize, kam univerzitu směřovat, a že si vytyčí odvážné cíle a určitě se jim je bude dařit naplňovat. Jsou to velmi pracovití lidé.

Dotazy na to, zda budete kandidovat na prezidentku, se množí. Můžete to v současnosti potvrdit či vyvrátit?
V tuto chvíli znovu opakuji, že do konce ledna 2022 jsem rektorkou univerzity. Připadá mi nepatřičné spekulovat o předčasných volbách, zejména v situaci, kdy je pan prezident v nemocnici. Po skončení rektorského mandátu se postavím výzvám, jak jsem řekla. Ale v tuto chvíli je nebudu žádným způsobem konkretizovat.

Zastoupení žen ve veřejných funkcích a ve veřejném prostoru je velmi nízká. Tato skutečnost Českou republiku velmi hendikepuje.

Danuše Nerudovárektorka Mendelovy univerzity

Po volbách se do Sněmovny dostal rekordní počet žen, i tak jich však není ani třetina. Jak tento výsledek hodnotíte? Myslíte, že spějeme k většímu zastoupení žen na vysokých postech?
Domnívám se, že se situace mění, ale velmi pomalu. Participace žen ve veřejných funkcích a ve veřejném prostoru je velmi nízká. Tato skutečnost Českou republiku velmi hendikepuje. 

Když se podíváte do mezinárodního srovnání, jsme na tom velmi špatně i co se týká inovací. Průměrný počet start-upů v EU je 185 a v České republice 95. Pramení to z toho, že kvůli nízké participaci žen máme také velmi nízkou diverzitu kolektivů. A diverzita vždy produkuje kreativitu. 

Pokud chceme být kreativní zemí a podporovat inovace, budeme muset vytvořit diverzitu, a ta se nevytvoří žádným jiným způsobem než tak, že budeme dbát na to a podporovat, aby se do kolektivů v daleko větší míře, než je tomu teď, zapojovaly ženy.

Do Sněmovny proniklo nejvíc žen v historii. Stále je to málo, říkají aktivistky

Uvedla jste, že demokracie je v Česku ohrožená. Jak se to konkrétně projevuje například v současné situaci po volbách?
Mysleli jsme si, že když nabudeme svobodu a demokracii, budeme ji mít navždy. Zapomněli jsme, že to jsou hodnoty, o které je třeba pečovat, křehké květiny, které musíme zalévat. 

Co se týká krize demokracie, poslední rok a půl covidu a volby zakryly, že naše společnost má krizi hodnot jako je svoboda a demokracie. Povolební vývoj bude zkouškou našich institucí, jestli situaci jsme schopni ustát. A já pevně věřím, že ano.

Může tam být nějaké „ale?“
Doposud vždy instituce, které jsou pojistkou demokracie, obstály. A věřím, že obstojí i v této zkoušce.

Autor:

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Poslední rozloučení s bývalým ministrem zahraničí a šlechticem Karlem Schwarzenbergem se koná v sobotu 9. prosince na Pražském hradě v katedrále svatého Víta.

Nejde o neznámý virus. Umíme ho léčit, říká k zápalům plic z Číny infektolog

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Bojovat za Ukrajinu vyrazila z Česka celá rota dobrovolníků, včetně jedné ženy

Premium Od prvního dne invaze Ruska na Ukrajinu v únoru 2022 se na pomoc napadené zemi vydaly stovky dobrovolníků z České...

Symbol demokracie i sametu. Lidé u projekce na Hradě vzpomínali na knížete

Kromě státníků a šlechticů přišli k chrámu svatého Víta na Pražském hradě na zesnulého Karla Schwarzenberga vzpomínat i...

KVÍZ: Schwarzenbergové, Kinští či Nosticové. Co víte o českých šlechticích?

V sobotu bude mít pohřeb kníže Karel Schwarzenberg. Potomci českých šlechtických rodů stále žijí nejen v Česku, ale i...

Elišku přivedlo do armády vyprávění babičky. U dělostřelců je řidičkou

Premium Svobodnice Eliška Racká slouží u 13. dělostřeleckého pluku v Jincích. Je řidičkou. Stejné profesi se dříve věnovala i v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...