„Opravdu jsem přesvědčený o tom, že naší vládě se podaří do konce volebního období s tím něco udělat,“ sdělil ministr v rozhovoru pro Radiožurnál. Podrobnosti plánovaného řešení však nastínit nechtěl.
Herman se v úterý spolu s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou zúčastní pietní akce, při níž si v Letech připomenou romský holokaust.
„Devadesát procent Romů, kteří pocházeli z Čech a Moravy, nepřežilo druhou světovou válku. Je to velmi smutná historie a důležitý kámen v celkové mozaice kultury připomínání,“ vysvětlil ministr důvod návštěvy.
Památný den připadá na výročí hromadného vyvraždění Romů v plynových komorách vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka v Polsku, jež se odehrálo v noci z 2. na 3. srpna 1944.
„Musíme se umět vyrovnat s vlastní minulostí tak, jako to dokázalo například Německo,“ řekl Herman a poukázal na skutečnost, že tábor v Letech, kde zemřely stovky lidí, řídili čeští dozorci a četníci. „Velitelem byl Josef Janovský, který proslul krutostí,“ dodal Herman.
Tábor v LetechV „cikánském táboře“ u Písku bylo od srpna roku 1942 do května 1943 internováno celkem 1 309 lidí, z nichž více než čtvrtina internaci nepřežila. Další čtvrtina vězňů byla propuštěna nebo utekla. Ostatní Romové byli transportováni do koncentračního tábora Osvětimi. Portál Holocaust.cz uvádí, že z českých zemí bylo do Osvětimi dohromady deportováno více 5 500 Romů. Poválečná romská populace v Čechách a na Moravě se následkem nacistického „řešení cikánské otázky“ snížila na asi 800 lidí. |
Vedle vepřína stojí od devadesátých let památník, u nějž si lidé připomínají masakry Romů. V květnu se zde zúčastnil pietní akce také ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Prohlásil tehdy, že v nejbližší době se v otázce vepřína nic nezmění.
„Setkal jsem se s majiteli vepřína, jednání byla korektní, ale nepřinesla žádný konkrétní posun,“ řekl při té příležitosti (více čtěte zde).
Podle Jana Čecha, místopředsedy představenstva společnosti Agpi Písek, která vepřín v Letech vlastní, je problém hlavně v tom, že firmě nikdo nenabízí nic konkrétního.
Herman ale věří, že se brzy podaří spojit pietní místo s areálem bývalého tábora do jednoho celku.
„Ztratil jsem řadu blízkých příbuzných, včetně dědečka, v Mauthausenu. A kdybych si představil, že se na místě, kde můj dědeček zemřel, válí vepři, tak by se mi to také nelíbilo,“ dodal.