Další zpoždění Temelína

  22:13aktualizováno  22:13
Už definitivně je jasné, že klíčový termín, kdy měl Temelín začít komerčně vyrábět elektřinu, nebude dodržen. Podle smlouvy mezi firmou ČEZ a generálním dodavatelem Škodou Praha měl být první blok do 3. května schopen "nepřetržitého průkazného chodu" po dobu 144 hodin. "Je jasné, že termín dokončení energetického spouštění nebude splněn. Zpoždění činí zhruba dva měsíce," přiznal ředitel Škody Lubomír Kovařík.

Také směnový inženýr z Temelína Jiří Tyc soudí, že testy nemohou být do začátku května ani teoreticky ukončeny.

"Nestihne se to v žádném případě," řekl Tyc a odhadl, že Temelín bude uveden do provozu v srpnu nebo září. Technici od slavnostního spuštění elektrárny bojují se závadami. Temelín dosud vydržel nepřetržitě bez poruch jen přes dva dny a dosáhl výkon 55 procent.

Nyní se horečně jedná, jak odvrátit drastické pokuty v řádech stamilionů korun, které firmě Škoda Praha hrozí. Ředitel Škody Praha Kovařík připustil, že pokuta za nesplněný termín je pro jeho firmu závažná. "Jednáme s ČEZ, jak tuto situaci řešit," řekl. Pokud by totiž firma vysokou sankci dostala, znamenalo by to pro ni existenční potíže.

Šéf pražské Škody Kovařík nicméně jakékoliv podrobnější informace o výši či splatnosti pokuty odmítl sdělit s tím, že jsou součástí smlouvy, a tedy i obchodního tajemství. "Navíc zatím jsme sankci nedostali, takže dopad na firmu je spekulace," dodal.

Bližší informace odmítá i mluvčí Temelína Milan Nebesář. "Škodě Praha penále hrozí, ale upřesňovat nic nebudu. Jsou to záležitosti mezi námi," řekl Nebesář.
Kovařík pouze upozornil, že pokud na placení sankce skutečně dojde, bude k ní přistupovat "v rámci plné ochrany společnosti".

"Budeme zvažovat, jaký podíl má na zpoždění termínu naše firma a jaký podíl mají jednotliví finální dodavatelé, a podle toho pak vůči nim budeme postupovat. Budeme se chovat tržně," zdůraznil ředitel.

Mezi ČEZ a Škodou Praha také podle něho existuje garanční fond, na kterém jsou vklady, jejichž výši nechtěl upřesnit a jež mají sloužit jako určitá záruka při neplnění termínů.

Škoda Praha má uzavřeny smlouvy na dílčí dodávky pro Temelín s celkem jedenácti dodavateli. Ti pak mají další dohody s řádově desítkami až stovkami menších firem.

K hlavním dodavatelům pražské Škody patří například její plzeňská jmenovkyně Škoda holding, firma EZ Praha, Modřanská potrubní, ZVVZ Milevsko či Vítkovice. "Nikdo s námi o žádném podílu na sankcích nejednal," upozornil mluvčí plzeňské Škody Karel Samec.

Podle zdrojů blízkých generálnímu dodavateli elektrárny nicméně jednání s ČEZ povedou k tomu, aby se pokuta co nejvíce snížila. Škoda Praha se základním jměním přes pět set milionů korun a loňskou ztrátou přes 330 milionů korun totiž stejně není schopna případnou pokutu zaplatit.

Navíc obě firmy mají jako majoritního vlastníka stát, který zdůvodňoval držení podílu ve Škodě Praha právě jako záruku za bezproblémové dokončení Temelína. Se souhlasem státu jakožto hlavního majitele také loni nakoupil ČEZ zhruba čtvrtinu akcií Škody Praha, takže je jejím druhým největším majitelem a nemá zájem na poškození své dcery.

Za zpožděním prvního bloku Temelína jsou opakované potíže s nepřípustnými vibracemi turbíny a potrubí. Plzeňská Škoda Energo dokonce musí nechat vyrobit nové ventily, které vymění za současné, vyrobené ještě podle ruského projektu.

"Pokud bude výměna ventilů úspěšná, věřím, že další zkoušky už půjdou hladce," řekl směnový mistr z Temelína Tyc. Ventily se mají měnit v červnu.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Zaměstnání sebevrahů. Veterináři si sáhnou na život třikrát častěji

ilustrační snímek

Co se na začátku mohlo zdát jako snové povolání, stává se časem noční můrou a vysněná kariéra veterináře končí...

Z parkování v modrých zónách teče Brnu méně peněz, než odhadovalo

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Příliv peněz z rezidentního parkování a z pokut od motoristů, který měl pokrýt další rozvoj modrých zón v Brně, vázne....

Premiér a ministr životního prostředí vypustili do přírody chráněné sysly

Premiér Andrej Babiš společně s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem...

Premiér Andrej Babiš při své cestě po Ústeckém kraji společně s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem...

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.

Najdete na iDNES.cz