Stát utratí dalších 20 milionů za právníky kvůli kauze Diag Human

  15:42aktualizováno  16:28
Ministerstvo zdravotnictví prodlouží spolupráci se soukromou advokátní kanceláří kvůli sporu s Diag Human. Bude ho to stát dalších 20 milionů korun. Soukromí advokáti pomáhají úřadu v zahraničních sporech, protože není v silách právního oddělení ministerstva tak rozsáhlý spor vést.
Z původního záměru obchodovat s krevní plazmou sešlo a firma Diag Human začala žádat miliardy korun. Ilustrační foto

Z původního záměru obchodovat s krevní plazmou sešlo a firma Diag Human začala žádat miliardy korun. Ilustrační foto | foto: AP

"Ministr na jednání ponese informaci, že se pokračuje ve spolupráci s advokátní kanceláří Bělina & Partners," řekla iDNES.cz v předstihu mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. Obě strany proto uzavřou dodatek smlouvy.

S advokátní kanceláří spolupracuje ministerstvo na základě výběrového řízení od poloviny června roku 2011. "Spolupráce byla zahájena bezprostředně poté, co společnost Diag Human napadla náš majetek v Rakousku a Francii," doplnila Plívová.

Ve smlouvě se píše, že advokátní kancelář ministerstvu poskytuje odbornou právní pomoc včetně zastupování u zahraničních soudů. V takových případech Bělina & Partners využívá služeb zahraničních advokátů, s nimiž spolupracuje.

Dosud za její služby ministerstvo zaplatilo 32 milionů korun. Prodloužení spolupráce vyjde na dalších 20 milionů. Podle ministerstva dostane advokátní kancelář 1 800 korun za hodinu práce.

"Není v možnostech našeho právního oddělení, aby si takto rozsáhlý spor vedený v několika zemích zajišťovalo samo," doplnila Plívová. Na to, jak je kauza složitá, je podle úřadu hodinová sazba kanceláře ještě nízká.

Právní podporu ve sporech státu zajišťuje také Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle úřadu i ministerstva ale zákon úřadu neumožňuje aktivně zastupovat stát v zahraničních sporech. "Můžeme vystupovat pouze jako poradci," řekl iDNES.cz Robert Hurt z oddělení komunikace úřadu.

Podáváme žalobu na ministerstvo kultury, tvrdí firma

Kauza Diag Human se vleče už léta a její název je odvozen od společnosti, která chtěla obchodovat s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu však sešlo. Firma se cítila poškozena a se státem vyvolala arbitráž. Česko jí proto muselo zaplatit 327 milionů korun.

Diag Human se však soudí dál. Miliardy chce také za údajně ušlý zisk. Rozhodci mu v roce 2008 přiznali náhradu škody přes osm miliard korun. Podle dřívějšího vyjádření právního zástupce společnosti Kalvody pak přesáhla částka s úroky již deset miliard. Strany se však doposud přou o to, zda bylo toto rozhodnutí pravomocné. Podle ministerstva zdravotnictví i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových arbitráž stále pokračuje, podle Diag Human je skončená. Firma proto podala návrhy na exekuci majetku českého státu v několika zahraničních zemích. V Rakousku a Francii soudy napoprvé její nároky odmítly (více čtěte zde).

Proč žaloba

Výrok, kvůli kterému chce Diag Human žalovat ministerstvo kultury:

"Poté, co byla po dlouhých jednáních českému státu vrácena, tak firma se proti tady tomu odvolala. Takže vlastně pořád ještě běží odvolací řízení."

Výrok uvedla mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková, pochází z textu na webu Českého rozhlasu. Ten informuje o tom, že Česko do Polska nezapůjčí 30 uměleckých děl, protože nevěří záruce firmy a polské strany.

Ve středu firma ohlásila, že do konce tohoto týdne podá trestní oznámení na ministerstvo kultury. To bylo do kauzy zataženo, protože spor vedl k obstavení několika uměleckých děl vyvezených na výstavu do Rakouska. Nyní už jsou díla zpět v Česku (více čtěte zde).

Diag Human vadí jedno z vyjádření mluvčí tohoto úřadu, v němž vysvětlovala, proč ministerstvo kultury nezapůjčí konkrétní dílo do zahraničí. Podle firmy mluvčí uvedla nepravdivé informace.

"Právní zástupce firmy Diag Human Jan Kalvoda jistě žalobu podat může, na to má pochopitelně právo. Zdůrazňuji ale, že extrémní opatrnost ministerstva kultury byla v případech povolování vývozu uměleckých předmětů v majetku státu zcela na místě a tuto opatrnost jsme museli jako státní orgán zcela přesně zdůvodnit, neboť jinak by byly zákazy vývozu uměleckých artefaktů považovány za nepřípustnou svévoli," reagovala na informaci mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Pálenice spustily kotle, slivovice však po rekordní sezoně poteče méně

Roman Rajský z pěstitelské pálenice v Ostravě-Plesné při destilaci třešňového...

Konec hojných časů. Poté, co loni na podzim a letos na jaře pěstitelské pálenice doslova zavalily ovocné kvasy,...

Další problém Čapího hnízda. Policie farmu vyšetřuje pro možné krácení daně

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo, a to pro podezření z trestného...

Měsíc se před půlnocí částečně ponoří do stínu. Vidět budou i dvě planety

Na fotografii k úplnému zatmění, které způsobuje, že Měsíc vypadá červeně, se...

Půl hodiny před půlnocí z úterý na středu bude možné pozorovat hlavní fázi částečného zatmění Měsíce. Ten bude v tu...

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 37 000 Kč

Najdete na iDNES.cz