Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Další transportéry čekají v kasárnách

  20:49aktualizováno  20:49
Praha - Do Prahy přijely v pátek před půlnocí další obrněné transportéry a zaparkovaly v dejvických kasárnách. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík po zasedání krizového štábu potvrdil, že transportéry by měly hlídat nejen budovu Rádia Svobodná Evropa, ale i velvyslanectví USA. K tomu je však třeba povolení od městské části pro Prahu 1.

Aby se transportéry mohly postavit před budovu americké ambasády, musel by však úřad městské části pro Prahu 1 vydat povolení ke zvláštnímu užívání komunikace. "Nevím o tom, že by o to někdo požádal a že by nedostal rozhodnutí," řekl TVD zástupce starosty Pavel Vlach.

O rozmístění transportérů musí rozhodnout i meziresortní krizový štáb, ale ten to podle dostupných informací ještě neudělal.

"Nová technika je na základně v Praze a čeká na to, až budeme vyzváni, aby byla nasazena. Zatím je to jako záloha," řekl mluvčí ministerstva obrany Milan Řepka. Podle něj jde o tři obrněné transportéry a dvě další vojenská vozidla.

Michaela Cvanová z generálního štábu uvedla, že připravena je méně než desítka obrněných transportérů. Armáda podrobnosti o rozmístění vozidel nechce zveřejnit, neboť by tím bezpečnostní opatření ztratila na účinnosti.

VŠECHNY SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A ON-LINE REPORTÁŽE

ZPRÁVY ON-LINE čtvrtek 27. září

ZPRÁVY ON-LINE
pátek 28. - neděle 30. září

Mimořádná opatření platí v Praze i nadále
I v sobotu platila v hlavním městě zvýšená bezpečnostní opatření u amerických objektů. Budovu Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda hlídají od čtvrtka obrněné transportéry. V okolí je omezena doprava.

"Přítomnost transportérů v centru města nepůsobila přes den dopravní komplikace," řekl Jan Holub z pražské policejní správy. Počítá se i s rozmístěním vojenských vozidel u amerického velvyslanectví, zatím se tak ale nestalo.

Zvláštní bezpečnostní opatření se dotýkají i návštěvníků Pražského hradu a také zámku v Lánech na Rakovnicku.

Svobodnou Evropu střeží transportéry
Obrněné transportéry s výsadkáři dorazily k sídlu RFE z Hodonína ve čtvrtek pozdě večer. Na cestě měly zdržení kvůli kolonám na dálnici D1 a technické závadě na těsnění spojkového válce jednoho ze čtyř vozidel.

Transportéry měly původně dorazit z Hodonína do metropole mezi 14. až 15. hodinou. Cestu ale zkomplikovala porucha jednoho vozidla, které muselo být odstaveno. Od motorestu Devět křížů na dálnici D1 byl převezen do opravny v Havlíčkově Brodě.

"Chtěli jsme reagovat rychle, a tak transportéry neprošly před cestou technickou kontrolou," přiznal vojenský zdroj.

Zbylá tři vozidla po příjezdu k rádiu omezila dopravu, protože jedno z nich zůstalo kvůli vybitým bateriím stát uprostřed frekventované křižovatky.

Mluvčí generálního štábu Vladimír Palán přitom tvrdil, že přesun obrněných vozů nijak neomezoval civilní dopravu. Na dotaz, proč jely transportéry do Prahy až z Hodonína, odmítl odpovědět.

"To jsou neveřejné informace, armáda se tak rozhodla, má to svou logiku a prostě odtamtud jedou," řekl odpoledne a dodal, že transportéry přesně dodržují stanovené časy.

Už ve čtvrtek odpoledne začali střežit budovu a její bezprostřední okolí příslušníci elitní brigády rychlého nasazení se samopaly.

Součástí bezpečnostních opatření jsou i dopravní omezení. Jeden jízdní pruh magistrály kolem rádia bude sloužit policistům k případnému odstavování a kontrole vozidel. (více níže)

Nasazení techniky do ulic Prahy je ojedinělé
Zatím největší pohotovost od roku 1989 měly české ozbrojené složky loni v září při násilnostech provázejících zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze.

K potlačení výtržností nasadila policie obrněné transportéry a vodní děla. Armáda poskytla jeřáby a vrtulníky.

Do té doby se obrněná technika objevovala kromě vojenských cvičení jen při krizových situacích u některých zastupitelských úřadů a institucí a pomáhala také při záplavách.

Nejvíce vojenské techniky bylo v době komunismu možné vidět v srpnu 1969. Do ulic tehdy vyjelo 310 tanků a 200 obrněných transportérů československé
armády.

Transportéry se používají jen k výcviku řidičů
Transportéry sice provází servisní vozidlo, ale podle Jany Jelínkové z tiskového odboru generálního štábu byla závada jednoho z nich vážnější.

Vozy, které jedou střežit budovu Svobodné Evropy, se k bojovým cvičením nevyužívají. "Vozidla OT-64 se na útvaru v Hodoníně používají k výcviku řidičů," řekla iDNES Jelínková.

Proč byly použity zrovna tyto transportéry, Jelínková neřekla. "Je to z rozkazu velitelů, více vám neřeknu," dodala.

Transportéry OT-64 se vyřazují
Podle oficiální internetové stránky Armády ČR se transportéry OT-64  začínají vyřazovat. "V současné době dochází k postupnému snižování počtů a vyřazování z výzbroje AČR," informuje armáda.
Více informací o transportérech OT-64 na armádním webu

První výsadkáři byli u budovy už odpoledne
Pět výsadkářů z brigády rychlého nasazení, ozbrojených samopaly, dorazilo k rozhlasové budově před 14:30. Nejdříve hovořili s policisty, kteří dosud Svobodou Evropu hlídali, poté si prohlédli okolí budovy.

Policisté občas některým kolemjdoucím i přítomným novinářům zkontrolovali doklady. Průchod kolem budovy i provoz automobilů zůstal ale celé odpoledne stejný jako v ostatní dny.

Jak budou vypadat opatření v okolí Svobodné Evropy

Objekt Rádia Svobodná Evropa budou hlídat čtyři obrněné transportéry OT-64 s lehkou výzbrojí. Vojáci s přesunem obrněných vozů počkají zřejmě na setmění.

Šéf jednotky výsadkářů z Chrudimi odmítl z bezpečnostních důvodů sdělit, kolik jeho mužů bude budovu střežit.

Dopravní omezení v obou směrech severojižní magistrály v okolí budovy Rádia Svobodná Evropa začnou platit v noci. Omezen bude provoz v levých jízdních pruzích. Omezení bude platit také na Václavském náměstí a v části Vinohradské ulice.

V úseku mezi náměstím I.P.Pavlova a křižovatkou Bulhar nebudou smět jezdit vozidla s hmotností přesahující 3,5 tuny.  V souvislosti s opatřeními bude omezen provoz v ulici Wilsonova, Legerova, v úseku Vinohradské ulice mezi oběma větvemi severojižní magistrály.

Policie žádá motoristy, aby nejezdili do centra
U Svobodné Evropy bude posílena také policie. Česko tak zesiluje na žádost USA bezpečnostní opatření amerických objektů. Na přilehlé magistrále bude podle policejního prezidenta Jiřího Koláře kvůli bezpečnosti omezena doprava.

V úseku mezi náměstím I.P.Pavlova a křižovatkou Bulhar nebudou smět jezdit vozidla s hmotností přesahující 3,5 tuny.  V souvislosti s opatřeními bude omezen provoz v ulici Wilsonova, Legerova, v úseku Vinohradské ulice mezi oběma větvemi severojižní magistrály.

O zesílení bezpečnostních opatření před Svobodnou Evropou rozhodl krizový štáb, který ve čtvrtek dopoledne zasedal na ministerstvu vnitra.

"Opatření začnou platit během dnešního dne. Nelze podcenit riziko možného teroristického útoku na budovu Svobodné Evropy v Praze," odůvodnil ve čtvrtek opatření, které už ve středu schválila vláda, ministr vnitra Stanislav Gross.

Pražská policie dokonce vyzvala řidiče, aby pokud možno nejezdili do centra Prahy. "V souvislosti s tímto opatřením žádáme všechny řidiče, aby - pokud nutně nemusí - do této oblasti nevjížděli," uvedla Eva Miklíková z pražské policejní správy.

Kolář: Opatření budou razantnější
Policejní prezident Jiří Kolář tvrdí, že bezpečnostní opatření budou razantnější a intenzivnější. "Jejich cílem je zabránit případným teroristickým aktivitám u objektu Svobodné Evropy," vysvětlil.

Vojáci a transportéry mají podle něj zabraňovat příjezdu vozidel k budově. Při případné explozi automobilu by tak nedošlo k poškození budovy. 

Tvrdík: O ochranu rádia nás požádaly USA
Ministr obrany Jaroslav Tvrdík v Českém rozhlasu uvedl, že Česká republika zesiluje opatření na základě určitých informací ze zahraničí a požadavků oficiálních představitelů USA.

Před sídlem Rádia Svobodná Evropa (budova bývalého Federálního shromáždění)  byl ale po poledni klid. Objekt hlídala jen ochranka a policisté v neprůstřelných vestách, kteří tam byli povoláni už po útocích na USA. Auta parkovala na chodníku, několik metrů od budovy.

Policisté střeží i velvyslanectví USA
Několik policistů se samopaly hlídalo také americké velvyslanectví. Jejich kolegové kontrolovali auta, která přijížděla po silnici k velvyslanectví. Řidiči museli policistům ukázat zavazadlový prostor, policisté se dívali i pod kapotu motorů a zrcadlem zjišťovali, zda není něco na podvozku.

Skupina se zaměří na podezřelé peníze
Na jednání meziresortního krizového štábu byla vytvořena speciální skupina, která bude monitorovat a analyzovat podezřelé finanční toky a lidi, kteří by mohli být napojeni na teroristické skupiny.

Ve skupině budou podle ministra vnitra Stanislava Grosse zástupci policie, ministerstva financí, Generálního ředitelství cel, České národní banky a zpravodajských služeb.

"Mělo by dojít k zamezení jakýmkoli finančním toků těmto lidem či skupinám," řekl Gross.

Ministr již ve středu řekl, že zatím neexistují informace o žádném bankovním účtu v ČR, který by mohl být s terorismem spojován.

Bezpečnost ví o Čechovi, jenž měl podezřelé styky v Afghánistánu
Ministr vnitra Stanislav Gross tvrdí, že bezpečnostní složky vědí zatím o jednom Čechovi, který v minulosti měl kontakty na podezřelé afghánské kruhy. Nyní se v Česku nezdržuje.

"Není to člověk, který by se v prostředí afghánských výcvikových táborů pohyboval v posledních týdnech," řekl Gross.

Reagoval tak informace, že Rada bezpečnosti OSN obdržela ruský materiál, podle něhož na základnách saúdskoarabského radikála Usámy bin Ládina pracovalo několik Čechů.

Tvrdík médiím: Neprověřujte nás
Ministr obrany Jaroslav Tvrdík poprosil média, aby pochopily posilování bezpečnosti. "Situace je pro bezpečnostní složky vyčerpávající. Jsme napjatí a zároveň unavení," řekl Tvrdík.

Vyzval média, aby z bezpečnostních důvodů "přestala zkoušet", jak jsou různé objekty chráněny. "Chci vás poprosit, abyste přestali prověřovat účinnost našich opatření, protože to nepomůže ani nám ani vám. Vojáci mají zbraně nabité ostrými náboji. Byl bych nerad, aby v takové situaci nastal nějaký zbytečný bezpečnostní konflikt," dodal ministr.

Bezpečnostní opatření v České republice

Armáda je v pohotovosti stupně alfa, což znamená základní stupeň. V pohotovosti jsou rota chemické ochrany a jednotka rychlého nasazení, které by byly schopny nabídnout své síly do několika hodin na žádost NATO.

V pohotovosti je i policie. "Posílili jsme ochranu všech amerických objektů v Praze," řekla po útocích Radiu iDNES mluvčí policie Ivana Zelenáková.
Ministerstvo dopravy zakázalo neplánované lety nad územím ČR. To se týká zejména soukromých letadel, strojů aeroklubů nebo rogal. Charterové lety a pravidelné linky poletí.
Byl posílen dohled nad vzdušným prostorem země. Ochranu mimořádně posílily dvě letadla MiG-21. Vzdušný prostor tak nyní monitorují celkem čtyři stroje.
Zajištěny byly jaderné elektrárny.

Byla posílena ochrana strategických průmyslových budov, mostů a zdrojů pitné vody.

Česko uzavřelo některé konzulární úřady. "Jde o to, že se tam pohybuje spousta lidí, kteří žádají česká víza," řekl náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček.

Běžný monitoring nebezpečných skupin z arabského světa pohybujících se na českém území je podle ministra vnitra Stanislava Grosse od úterka aktivnější.

Na hranicích a mezinárodních letištích byla zavedena přísnější kontrola cizinců.

Porouchaný vojenský transportér u motorestu Devět křížů na brněnské dálnici. (27. září 2001)

Porouchaný vojenský transportér u motorestu Devět křížů na brněnské dálnici. (27. září 2001)

Porouchaný vojenský transportér u motorestu Devět křížů na brněnské dálnici. (27. září 2001)

Pět výsadkářů z brigády rychlého nasazení, ozbrojených samopaly, dorazilo k rozhlasové budově před 14:30. Nejdříve hovořili s policisty, kteří dosud Svobodou Evropu hlídali, poté si prohlédli okolí budovy (27. září 2001).

Pět výsadkářů z brigády rychlého nasazení, ozbrojených samopaly, dorazilo k rozhlasové budově před 14:30. Nejdříve hovořili s policisty, kteří dosud Svobodou Evropu hlídali, poté si prohlédli okolí budovy (27. září 2001).

Pět výsadkářů z brigády rychlého nasazení, ozbrojených samopaly, dorazilo k rozhlasové budově před 14:30. Nejdříve hovořili s policisty, kteří dosud Svobodou Evropu hlídali, poté si prohlédli okolí budovy (27. září 2001).

Pět výsadkářů z brigády rychlého nasazení, ozbrojených samopaly, dorazilo k rozhlasové budově před 14:30. Nejdříve hovořili s policisty, kteří dosud Svobodou Evropu hlídali, poté si prohlédli okolí budovy (27. září 2001).

Pět výsadkářů z brigády rychlého nasazení, ozbrojených samopaly, dorazilo k rozhlasové budově před 14:30. Nejdříve hovořili s policisty, kteří dosud Svobodou Evropu hlídali, poté si prohlédli okolí budovy (27. září 2001).

Pět výsadkářů z brigády rychlého nasazení, ozbrojených samopaly, dorazilo k rozhlasové budově před 14:30. Nejdříve hovořili s policisty, kteří dosud Svobodou Evropu hlídali, poté si prohlédli okolí budovy (27. září 2001).

Pět výsadkářů z brigády rychlého nasazení, ozbrojených samopaly, před budovou RFE/RS. (27. září 2001).

Obrněné transportéry dorazily ve čtvrtek večer k budově Rádia Svobodná Evropa v Praze, kde byla zpřísněna bezpečnostní opatření po sérii teroristických útoků v USA.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

Stres a zkoušky v KFC. Studentům VŠE dochází trpělivost s anonymem

Alarm, hlášení a všichni ven. Na Vysoké škole ekonomické v Praze jde o častý doplněk zkoušek a státnic. Anonym se škole...

Roztržka potvrzena. Prezident Zeman v pořadu u Soukupa definitivně skončil

Pořad Týden s prezidentem na TV Barrandov již vyčerpal svůj potenciál a nemůže přinést nové impulsy. Tak hradní mluvčí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Zoubek u mě masku Palacha schovával. Stále ji mám na stole, vzpomíná Třeštíková

Před 51 lety zemřel v nemocnici student Filozofické fakulty Jan Palach, který se tři dny před smrtí zapálil na...

Více skal i pátrání v lavině. Extrémní závod bude techničtější

Více lezení ve skalách nebo hledání zavaleného v lavině. Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky bude...

Kdy se za ochranou životního prostředí skrývá ekobyznys, zazní v Rozstřelu

Hosty pondělního Rozstřelu budou ekologický aktivista nevládní environmentální organizace Greenpeace Jan Rovenský a...

Premium

KOMENTÁŘ: Boj ODS s trudnomyslností

Občanští demokraté si ze svého volebního kongresu udělali nejprve drama, pak grotesku. Petr Fiala zjistil, že svoji...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz