Další sympatizant fašistů v ODS. Strana se chce bránit

  13:21aktualizováno  19:31
Případ svolavatele plzeňského pochodu neonacistů Václava Bureše, který byl navzdory extremistickým aktivitám členem ODS, není ojedinělý. iDNES.cz zjistil, že podobný "koníček" má i Martin Bacík z bohumínské organizace. ODS chystá opatření, která by ji měla před takovými lidmi ochránit.

Martin Bacík je mluvčím ultranacionalistů a pokladníkem ODS v Bohumíně. | foto: Antifašistická akce

Pokladník bohumínské místní organizace Martin Bacík je na scéně severomoravských pravicových extremistů jeden z nejpilnějších. Podobně jako Václav Bureš, svolavatel pochodu Plzní, je členem Občanské demokratické strany, která se ho nyní chce zbavit. - více zde

Třiadvacetiletý Bacík organizoval nebo spoluorganizoval několik demonstrací Národních korporativistů (NK) - například proti antifašismu loni v Otrokovicích nebo o pár měsíců dříve v Orlové. Národní korporativisté jsou spolu s Národním odporem považováni za nejaktivnější hnutí xenofobně smýšlejících lidí.

V ODS o Bacíkových aktivitách neměli ani ponětí. "Netušil jsem to. Nemáme žádnou tajnou policii, která by naše členy sledovala," řekl iDNES.cz předseda místní organizace David Maryška.

Bacík spojení s extremisty popírá. "Do Národního korporativismu jsem nikdy za život nevstoupil, nevstoupím a vstupovat nebudu. Nejsem člověk s vymytým mozkem," sdělil Bacík iDNES.cz.

Korporativistům prý jejich ideály naopak rozmlouval. "Snažil jsem do NK proniknout a místní přesvědčovat, že to, co dělají, je ve skutečnosti jen přetvářka, že si jen hrají na vlastence, ale ve skutečnosti mají plné hlavy Gajdy, bohužel i Hitlera, Mussoliniho," dodal.

Martin BacíkUsvědčují ho ale fotografie z akcí radikálů. Podle vyjádření jednoho ze členů Antifašistické akce se Bacík pravidelně účastní ultrapravicových demonstrací na Moravě po boku členů zakázané neonacistické organizace Národní odpor. Nejrůznější akce ultranacionalistických hnutí Národní sjednocení a Národní korporativismus dokonce sám pořádal.

Podle bohumínského starosty byl Bacílek navíc podmíněně odsouzen za falšování volební kandidátky. "Neviděl jsem žádný rozsudek, ale neoficiálně mám informace, že byl odsouzen k podmíněnému trestu," řekl ČTK starosta Petr Vícha.

Jedna z dívek, kterou Bacík bez jejího vědomí napsal na kandidátku, je prý podle Víchy dcera zaměstnankyně městského úřadu.

U občanských demokratů skončí
Místopředsedkyni ODS v severomoravském Bohumíně Jitku Kociánovou Bacíkovy aktivity překvapily. "Přišel k nám asi před rokem, je velice činný," popsala pokladníka. "Myslím, že jeho dny u nás jsou sečteny," podotkla k jeho extrémně pravicovému zaměření.

Předseda Maryška dodal, že se Bacík sám přihlásil, že se bude starat o nástěnku, vývěsku a internetové stránky místního sdružení.

Méně překvapeně reagoval mluvčí ODS Milan Bouška. "Už jsme komentovali pana Bureše a distancujeme se od něj. Nemůžeme o svých členech vědět všechno, ale chystáme do budoucna taková opatření, abychom tomu předcházeli," řekl iDNES.cz. Do podrobností nechtěl zabíhat, dokud se kauzou nebude zabývat příslušná rada.

Ve stanovách vládní strany, s nimiž se každý uchazeč o členství musí seznámit, stojí, že ODS se zavazuje "být stranou občanů respektujících právní řád, chránících svá práva a svobody a respektujících práva a svobody ostatních". To se ovšem s funkcí tiskového mluvčího Národních korporativistů neslučuje. Natož s pořádáním demonstrací.

Martin BacíkOd republikánů k modrému ptákovi
Bohumínští by neměli mít s prověřením Bacíkova profilu velký problém. Stačí prohledat internet, kde je třeba jeho oslavný článek o španělském fašistickém generálovi Francisco Francovi, který končí autorovým zvoláním: Čest jeho památce!

Bacík začínal ve straně Republikáni Miroslava Sládka, kde to dotáhl až na předsedu okresní organizace v Karviné. V roce 2005 od sládkovců odešel a vydal se do Národní strany, za kterou také neúspěšně kandidoval do bohumínského zastupitelstva.

O pár měsíců později opustil i ultranacionalisty a podal si přihlášku k občanským demokratům, kteří ho bez připomínek přijali. "Chtěli jsme dát příležitost mládí," říká Kociánová na obranu bohumínského sdružení ODS. Zároveň uznává: "Budeme muset nové členy více prověřovat."

Politolog Miroslav Mareš upozorňuje, že snaha extremistů zapojit se do chodu legitimní strany není nic neobvyklého. Podle něj může být jeden z důvodů, které je tam přivedou, fakt, že můžou své přesvědčení a myšlenky nenápadně vnucovat dalším členům, kteří coby zastupitelé například mají vliv na povolování demonstrací.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Jsou to lži a výmysly, řekl Rittig před soudem. Praní špinavých peněz popřel

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Lobbista Ivo Rittig u soudu uvedl, že obžaloba v kauze tunelování pražského dopravního podniku (DPP) je plná lží a...

Co s extrémním suchem? Odpoví rektor České zemědělské univerzity v Rozstřelu

Rektor ČZU Petr Sklenička

Ztráty ze sucha, které počítají každý rok zemědělci, strmě narůstají. Za škody v roce 2017 dostali finanční náhrady ve...

Čeští europoslanci jsou druhou nejvlivnější národní skupinou, tvrdí analýza

Jednací sál Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku

Čeští europoslanci se v právě končícím složení europarlamentu neztratili. Bruselský portál VoteWatch ve středu...

Najdete na iDNES.cz