Další průzkum preferencí potvrdil pád ČSSD

  14:45aktualizováno  14:45
- Čerstvý průzkum volebních preferencí IVVM potvrdil pád ČSSD na čtvrté místo. Na třetí místo se však za ODS a KSČM narozdíl od úterního průzkumu Sofres-Factum nedostala Unie svobody, ale KDU-ČSL.
V úterním průzkumu agentury Sofres-Factum se ČSSD propadla na čtvrté místo poprvé. "Domnívám se, že pokles preferencí sociální demokracie odráží způsob jejího mediálního vystupování a mediální obraz, který ta strana má. Mnozí lidé spojení s vládní ČSSD jsou velmi nepopulární," komentoval to ředitel agentury Sofres-Factum Jan Herzmann.

V průzkumu IVVM jsou v čele ODS a KSČM s 22 procenty volebních preferencí. Na třetí místo se vyhoupla KDU-ČSL, která si polepšila o šest procent a nyní má podle IVVM podporu 18 procent voličů. Vládní ČSSD je čtvrtá se 14 procenty a Unii svobody preferovalo 11 procent voličů. Žádná z dalších stran podle agentury nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Průzkum Sofres-Factum
ČSSD se podle nejnovějšího průzkumu volebních preferencí agentury Sofres-Factum propadla na čtvrté místo za Unii svobody a dosáhla tak nejhoršího výsledku za posledních pět let. Sociální demokracii na konci listopadu podporovalo 9,8 procenta lidí, což je zhruba o dvacet procent méně, než strana získala ve volbách v červnu 1998. "Domnívám se, že pokles preferencí sociální demokracie odráží způsob jejího mediálního vystupování a mediální obraz, který ta strana má. Je velmi nepopulární," komentoval to ředitel agentury Sofres-Factum Jan Herzmann.

Vedoucí pozici si nadále udržuje ODS s 21,8 procenta. KSČM je na druhé příčce s 17,3 procenta a na třetí se vyhoupla Unie svobody s 10,1 procenta.

"Z pohledu statistického jsou preference ČSSD stejné jako Unie svobody. Rozdíl je tři desetiny procenta, což je samozřejmě statisticky nevýznamné. Ale opticky je to významný signál, že se to pořadí takto změnilo," uvedl Herzmann.

Do Poslanecké sněmovny by se dostala i KDU-ČSL s 8,6 procenta voličské podpory.

Ohlasy na propad preferencí ČSSD

Stanislav Gross, předseda poslanců ČSSD: Pokud k podobným závěrům dospějí i další agentury pro výzkum veřejného mínění, tak bychom se měli vážně zamyslet nad tím, jestli některé věci neděláme opravdu špatně. V každém případě to pro nás není příznivá informace.
Zdeněk Vojíř, předseda senátorů ČSSD: Výsledky odpovídají soustředěnému útoku, který je v současné době na sociální demokracii a její vládu uskutečňován. Veřejnosti je usilovně vnucována myšlenka, že sociální demokracie vládne špatně a že sociální demokracie sestavila špatnou vládu. Důkazy však mluví zcela opačně.

Komu by v případných volbách do Poslanecké sněmovny odevzdali svůj hlas není podle Sofres-Factum naprůměrně vysoké procento voličů - 19,5.

Kdo jednotlivé strany preferuje
ODS preferují nejčastěji lidé do 29 let, se středním vzděláním bez i s maturitou, ale i vysokoškoláci, zaměstnanci nedělnických profesí, podnikatelé a živnostníci a občané s příjmem domácnosti přes 25 tisíc korun. KSČM má zázemí především mezi muži staršími 45 let, ale nejvíce mezi lidmi nad 60 let a důchodci. Podporují ji lidé se základním vzděláním, vyučení i nevyučení, dělníci a lidé s příjmy domácnosti do 15 tisíc korun. I Unii svobody preferují muži, mladí lidé do 29 let, se středním vzděláním s maturitou a vysokoškoláci, lidé z nedělnických profesí, podnikatelé a živnostníci a lidé s příjmem domácnosti převyšujícím 20 tisíc korun. Sociální demokracie má zastánce především v lidech starších 60 let a důchodcích, vyučených a mezi občany s příjmem mezi 10 tisíci a 15 tisíci korunami. Lidovce podporují staří lidé, důchodci, občané s příjmem do 7000 korun a z obcí do pěti set obyvatel.

Výsledek listopadového výzkumu
Začátkem listopadu by podle průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM) v případných volbách zvítězili komunisté (22 procent). ODS by obdržela 21,7 a obě strany by tak shodně získaly pětapadesát poslaneckých křesel. Vedoucí postavení komunistů potvrdil tehdy i výzkum Institutu pro výzkum veřejného mínění (IVVM), podle něhož by KSČM v případných říjnových volbách zvítězila s 23 procenty hlasů, zatímco ODS by volilo o dvě procenta dotázaných méně.

Lidé nejlépe hodnotí Václava Fischera
Podle listopadového průzkumu agentury Sofres-Factum je nejlépe hodnocenou osobností nezávislých senátor a podnikatel Václav Fischer. Na druhém místě skončila místopředsedkyně Poslanecké sněmovny ČSSD Petra Buzková a hned za ní se umístil její stranický kolega místopředseda sněmovny Stanislav Gross. Lidé kladně hodnotili i guvernéra České národní banky Josefa Tošovského a bývalou ministryni spravedlnosti Vlastu Parkanovou.

Za spíše škodící osobnosti označili dotázaní předsedu Poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause, předsedu vlády a ČSSD Miloše Zemana, mluvčího Grémia romských regionálních představitelů Ondřeje Giňu, předsedu Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity Petra Uhla, předsedu KSČM Miroslava Grebeníčka a manželku prezidenta republiky Dagmar Havlovou. Nejkritičtěji hodnotili dotázaní opět předsedu republikánů Miroslava Sládka.

Volební preference politických stran v průzkumech agentur IVVM a Sofres-Factum provedené koncem listopadu 1999

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Důkazem zázraku bylo, že Nepomuckého jazyk nezetlel. Byl to ovšem mozek

Relikviář sv. Jana Nepomuckého prošel v březnu 2013 rukama restaurátora...

Nad otevřeným hrobem v katedrále se tísní skupina lékařů a kněží. Dole dva z nich vybírají kosti Jana Nepomuckého. Po...

Rodičovskou zvýší o 80 tisíc, ale komu? Podoba mateřské stále není jasná

Ilustrační snímek

Děti narozené 31. prosince 2019 a 1. ledna 2020 od sebe nebude dělit jen několik hodin, ale také 80 tisíc korun....

V Říčanech u Prahy hořela školka a střecha nákupního centra

Požár obchodního centra v Říčanech (20. dubna 2019)

V Říčanech u Prahy hořel komplex budov, ve kterém sídlí školka a nákupní centrum. Příčina se šetří, podle hasičů hořely...

Najdete na iDNES.cz