Další průzkum preferencí potvrdil pád ČSSD

  14:45aktualizováno  14:45
- Čerstvý průzkum volebních preferencí IVVM potvrdil pád ČSSD na čtvrté místo. Na třetí místo se však za ODS a KSČM narozdíl od úterního průzkumu Sofres-Factum nedostala Unie svobody, ale KDU-ČSL.
V úterním průzkumu agentury Sofres-Factum se ČSSD propadla na čtvrté místo poprvé. "Domnívám se, že pokles preferencí sociální demokracie odráží způsob jejího mediálního vystupování a mediální obraz, který ta strana má. Mnozí lidé spojení s vládní ČSSD jsou velmi nepopulární," komentoval to ředitel agentury Sofres-Factum Jan Herzmann.

V průzkumu IVVM jsou v čele ODS a KSČM s 22 procenty volebních preferencí. Na třetí místo se vyhoupla KDU-ČSL, která si polepšila o šest procent a nyní má podle IVVM podporu 18 procent voličů. Vládní ČSSD je čtvrtá se 14 procenty a Unii svobody preferovalo 11 procent voličů. Žádná z dalších stran podle agentury nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Průzkum Sofres-Factum
ČSSD se podle nejnovějšího průzkumu volebních preferencí agentury Sofres-Factum propadla na čtvrté místo za Unii svobody a dosáhla tak nejhoršího výsledku za posledních pět let. Sociální demokracii na konci listopadu podporovalo 9,8 procenta lidí, což je zhruba o dvacet procent méně, než strana získala ve volbách v červnu 1998. "Domnívám se, že pokles preferencí sociální demokracie odráží způsob jejího mediálního vystupování a mediální obraz, který ta strana má. Je velmi nepopulární," komentoval to ředitel agentury Sofres-Factum Jan Herzmann.

Vedoucí pozici si nadále udržuje ODS s 21,8 procenta. KSČM je na druhé příčce s 17,3 procenta a na třetí se vyhoupla Unie svobody s 10,1 procenta.

"Z pohledu statistického jsou preference ČSSD stejné jako Unie svobody. Rozdíl je tři desetiny procenta, což je samozřejmě statisticky nevýznamné. Ale opticky je to významný signál, že se to pořadí takto změnilo," uvedl Herzmann.

Do Poslanecké sněmovny by se dostala i KDU-ČSL s 8,6 procenta voličské podpory.

Ohlasy na propad preferencí ČSSD

Stanislav Gross, předseda poslanců ČSSD: Pokud k podobným závěrům dospějí i další agentury pro výzkum veřejného mínění, tak bychom se měli vážně zamyslet nad tím, jestli některé věci neděláme opravdu špatně. V každém případě to pro nás není příznivá informace.
Zdeněk Vojíř, předseda senátorů ČSSD: Výsledky odpovídají soustředěnému útoku, který je v současné době na sociální demokracii a její vládu uskutečňován. Veřejnosti je usilovně vnucována myšlenka, že sociální demokracie vládne špatně a že sociální demokracie sestavila špatnou vládu. Důkazy však mluví zcela opačně.

Komu by v případných volbách do Poslanecké sněmovny odevzdali svůj hlas není podle Sofres-Factum naprůměrně vysoké procento voličů - 19,5.

Kdo jednotlivé strany preferuje
ODS preferují nejčastěji lidé do 29 let, se středním vzděláním bez i s maturitou, ale i vysokoškoláci, zaměstnanci nedělnických profesí, podnikatelé a živnostníci a občané s příjmem domácnosti přes 25 tisíc korun. KSČM má zázemí především mezi muži staršími 45 let, ale nejvíce mezi lidmi nad 60 let a důchodci. Podporují ji lidé se základním vzděláním, vyučení i nevyučení, dělníci a lidé s příjmy domácnosti do 15 tisíc korun. I Unii svobody preferují muži, mladí lidé do 29 let, se středním vzděláním s maturitou a vysokoškoláci, lidé z nedělnických profesí, podnikatelé a živnostníci a lidé s příjmem domácnosti převyšujícím 20 tisíc korun. Sociální demokracie má zastánce především v lidech starších 60 let a důchodcích, vyučených a mezi občany s příjmem mezi 10 tisíci a 15 tisíci korunami. Lidovce podporují staří lidé, důchodci, občané s příjmem do 7000 korun a z obcí do pěti set obyvatel.

Výsledek listopadového výzkumu
Začátkem listopadu by podle průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM) v případných volbách zvítězili komunisté (22 procent). ODS by obdržela 21,7 a obě strany by tak shodně získaly pětapadesát poslaneckých křesel. Vedoucí postavení komunistů potvrdil tehdy i výzkum Institutu pro výzkum veřejného mínění (IVVM), podle něhož by KSČM v případných říjnových volbách zvítězila s 23 procenty hlasů, zatímco ODS by volilo o dvě procenta dotázaných méně.

Lidé nejlépe hodnotí Václava Fischera
Podle listopadového průzkumu agentury Sofres-Factum je nejlépe hodnocenou osobností nezávislých senátor a podnikatel Václav Fischer. Na druhém místě skončila místopředsedkyně Poslanecké sněmovny ČSSD Petra Buzková a hned za ní se umístil její stranický kolega místopředseda sněmovny Stanislav Gross. Lidé kladně hodnotili i guvernéra České národní banky Josefa Tošovského a bývalou ministryni spravedlnosti Vlastu Parkanovou.

Za spíše škodící osobnosti označili dotázaní předsedu Poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause, předsedu vlády a ČSSD Miloše Zemana, mluvčího Grémia romských regionálních představitelů Ondřeje Giňu, předsedu Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity Petra Uhla, předsedu KSČM Miroslava Grebeníčka a manželku prezidenta republiky Dagmar Havlovou. Nejkritičtěji hodnotili dotázaní opět předsedu republikánů Miroslava Sládka.

Volební preference politických stran v průzkumech agentur IVVM a Sofres-Factum provedené koncem listopadu 1999

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Najdete na iDNES.cz