Další litvínovští hříšníci zřejmě přijdou o dávky, jezdili si pro ně autem

  15:37aktualizováno  15:37
Litvínovské úřady pokračují v tvrdém postupu proti těm, kteří pobírají sociální dávky, přestože vlastní auto. Jeden z hříšníků, který si v pondělí pro sociální dávky přijel autem přímo na sociální odbor, o peníze téměř jistě přijde, druhému to hrozí. Radnice kvůli tomuto prohřešku v dubnu podala už osm trestních oznámení pro podvod.

Policisté v Litvínově kontrolují ty, kteří si přijeli pro sociální dávky. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

V pondělí u sociálního odboru, kde se dávky vyplácejí, zkontrolovali strážníci čtrnáct aut a jejich řidičů. Většina z nich dávky nepobírala. Někteří zase měli auta pro potřeby zdravotně handicapovaných členů rodiny a dokonce na jejich provoz dostávají příspěvky.

U nich samozřejmě o zneužívání sociálních dávek nejde. Další dva lidé si však pro dávky chodili, aniž by přiznali, že auto mají.

Pro sociální dávky fabií

Vezl jsem známou, bránil se přistižený řidič

"Jsem pro, ať se ti, co dávky zneužívají, potrestají. Mrzí mě ale, že pak padáme všichni do jednoho pytle," řekl MF DNES při pondělní reportáži z litvínovských kontrol jeden z nich. Přivezl na úřad svou matku, sám ani dávky nepobírá.

Podle vedení radnice je důsledné prověřování dokumentů, jež jsou součástí žádostí o dávky v hmotné nouzi, naprostou nutností. Bez něj by se nepodařilo odhalit množství těch, kteří dávky získali neprávem. Jen osmi lidem, na něž se přišlo v dubnu, se vyplatilo přes 360 tisíc, jednomu z nich dokonce přes sto tisíc.

Proto je třeba starosta přesvědčený, že ti, kteří nepodvádějí, přijmou kontroly obdobně jako před časem obyvatelé bytů v problematickém sídlišti Janov - po jejich kontrole už se strážníci a úředníci soustředili jen na místa, kde přišli na nesrovnalosti.

"Nebudeme samozřejmě postupovat slepě, do nouze se může dostat kdokoli. Podstatné ale je, že pokud dotčení vyplňují žádost úmyslně nepravdivě, dělají to asi za nějakým účelem. A tím podle nás je zneužívání dávek," upozornil starosta Daniel Volák.

"Sociální systém někteří lidé prostě zneužívají a my se jim v tom snažíme zabránit. Začali jsme vyplácením sociálních dávek formou stravenek, pokračovali zamezením duplicitního vyplácení u nás a v Británii, teď chystáme i kontroly vlastnictví nemovitostí," dodal místostarosta Martin Klika.

Jak litvínov zamezuje zneužívání dávek

Radnice provádí kontroly lidí, kteří si jezdí pro dávky auty. Pokud se ukáže, že jsou majiteli a nepřiznali vůz v žádosti o dávky, hrozí jim kvůli uvedení nepravdivých údajů odebrání dávek a trestní oznámení pro podvod.

Kontroloři chodí do litvínovských heren, pokud tu přistihnou ty, kteří dávky v hmotné nouzi pobírají, má město možnost vyplácet jim větší část dávek v poukázkách nebo uplatnit častější vyplácení dávek v menších obnosech. Úředníci města posílají dopisy na úřady v Británii, aby tím zamezili dvojímu vyplácení dávek.

Probíhají také kontroly bytů na problematickém sídlišti Janov a v dalších místech Litvínova, čímž město vytváří tlak na chování nepřizpůsobivých lidí. S tím souvisí i zavedení nástupu předními dveřmi do autobusů MHD kvůli snížení počtu černých pasažérů či povinnost pracovat pro ubytovnu, jinak dotyčnému hrozí ukončení nájmu.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

EU má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy, tvrdí Klaus

„Evropská unie má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy,“ prohlásil...

Bývalý prezident Václav Klaus během probíhajících voleb do Evropského parlamentu ostře kritizoval stávající vedení EU....

Eurovolby začaly v dalších 21 zemích. Výsledky budou až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Evropské unii v neděli končí čtyřdenní volby do Evropského parlamentu, které se v různých zemích konají v různých...

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.

Najdete na iDNES.cz