Za stamilionovou zakázku zodpovídal Vondra, dokazují dokumenty

  10:45aktualizováno  14:24
Bývalý místopředseda vlády pro evropské záležitosti a současný ministr obrany Alexandr Vondra z ODS stále odmítá, že by byl zodpovědný za podezřelou půlmiliardovou zakázku pro firmu Promopro z doby českého předsednictví EU. Platné předpisy Úřadu vlády ale dokazují, že za ni zodpovídal.

Alexandr Vondra na tiskové konferenci k českému předsednictví v EU | foto: David W. ČernýReuters

Promopro získala údajně od státu bez soutěže 766 milionů, přitom původní smlouva neměla překročit 85 milionů. Zakázku přidělil tým vedený Vondrou. Podle něj i premiéra Petra Nečase za ni nese odpovědnost tehdejší šéf Úřadu vlády Novák (více o kauze čtěte zde).

Kdo skutečně nesl za zakázku odpovědnost, by ukázal tehdejší organizační řád, ten ale současné vedení úřadu vlády nechce zveřejnit. Deníku Právo se však podařilo směrnice získat.

Například v Organizačním řádu, který platil v době předsednictví a jeho příprav, se v článku č. 15, který se věnuje Sekci pro předsednictví ČR v Radě EU, uvádí:

"Ředitelka sekce pro předsednictví ČR v Radě EU (kterou byla Jana Hendrichová) je přímo řízena místopředsedou vlády pro evropské záležitosti (Alexandrem Vondrou), je pracovněprávně a organizačně podřízena vedoucímu Úřadu vlády ČR, koordinuje činnost útvarů sekce pro předsednictví a zodpovídá za jejich činnost místopředsedovi vlády pro evropské záležitosti."

"Jsem na pracovní cestě v Izraeli a nevidím důvod reagovat na informace, které jsou účelové a manipulativně předkládány čtenářům jednoho deníku. Vše jsem už řekl a na svých slovech nemám co měnit. Nechť se věc řádně vyšetří," zareagoval pro iDNES.cz Vondra v SMS zprávě.

Další směrnice, další důkazy?

Ve směrnicích se také uvádí, že Vondrova náměstkyně Hendrichová "přímo řídí ředitele odboru logistiky a organizace (Radomíra Karlíka) a ředitele odboru rozpočtu a veřejných zakázek (Davida Mlíčka)". A tyto odbory - podle již zveřejněných dokumentů - prokazatelně na přípravu zakázky pro Promopro a celou její realizaci dohlížely.

To, že byl Vondra a jeho podřízení za zakázku zodpovědní, dokládají i další předpisy. Třeba v článku V. Směrnice vedoucího Úřadu vlády ČR č. 12/2007 stojí: "Zadávající útvar zodpovídá za správnost zadávacích podmínek."

A Karlík je podepsán pod žádostí o podpis rozhodnutí o zadání veřejné zakázky a smlouvy s dodavatelem z 13. srpna 2008, jež obsahovala zdůvodnění pro tehdejšího šéfa Úřadu vlády Nováka, proč by měl smlouvu s Promoprem stvrdit svým podpisem.

V článku VII stejné směrnice lze zase najít povinnosti Mlíčkova odboru: "Odbor rozpočtu a veřejných zakázek posuzuje každý návrh smlouvy z hlediska formální správnosti a souladu s právním řádem."

Jedná se tak o další důkazy, které vyvracejí tvrzení Vondry i Nečase, že odpovědnost za zakázku pro Promopro nesl Novák. Ukazuje se, že Novák s Vondrovými podřízenými nemohl řešit nic jiného, než jen pracovněprávní záležitosti. Za vše ostatní odpovídal Vondra.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

Pojišťovny zaplatí lidem ze Šluknovska lékařskou péči v sousedním Sasku

Na ústeckou demonstraci za zachování rumburské nemocnice dorazily více než dvě...

Sedm zdravotních pojišťoven včetně VZP se zapojí do plánu, jak posílit péči na Šluknovsku. Proplatí lidem z Výběžku...

Kauza H-System pokračuje. Premiér Babiš chce situaci řešit změnou zákona

Richard Stadler dal za domek od H-Systemu více než milion, po krachu firmy však...

Kvůli okradeným klientům zkrachovalého H-Systemu se nejspíš bude měnit zákon. Ten současný, který má odškodňovat oběti...

Advantage Consulting, s.r.o.
INVESTIGÁTOR IT PROBLÉMŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz