„V hloubce zhruba čtyř metrů jsme v zemi lokalizovali bývalý sklep. Do otvoru, který jsme původně považovali za starý vrt, jsme spustili kameru a máme tak záběry tohoto sklepa,“ říká mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.
Experti nyní osadí speciální přístroje, které budou pohyby svahu hlídat. I když dálnici, která vede nedaleko, přímo neohrožuje. „Víme, že v úseku, kde dálnice prochází Českým středohořím, jde o složité a problematické hydrogeologické území, a proto budeme svah monitorovat,“ dodal Jan Rýdl.
Praskliny ve svahu u obce Dobkovičky jsou v podstatě tři, měří každá přes dvacet metrů a jejich hloubka je v průměru metr. Odborníci z České geologické služby už před týdnem MF DNES řekli, že trhliny je potřeba monitorovat, protože jde o nestabilní území.
Místo, kde se svah v roce 2013 utrhl a sesunul na dálnici, ŘSD již zpevnilo. Konkrétně obrovským množstvím betonu a speciální sítí drenáže, která odvádí vodu z této části svahu. Zároveň jej hlídá mnoho čidel.
Nad dálnicí D8 teče voda jinak než dřív, místním praskají domy |
Právě tím však došlo ke změně vodního režimu v okolí a lidem například zmizela voda ze studní, jiným se zase zaplavily sklepy.
O vodu přišli lidé například v Prackovicích, kde řešili potíže s vodou i v obecních vrtech.
Ředitelství silnic a dálnic námitky, že se změnil vodní režim kvůli stavbě dálnice, nikdy neuznalo. Lidem, kteří přišli o vodu ve studních, ale zaplatil podnik připojení na vodovod.
Problémy s hýbajícím svahem byly už při dostavbě komunikace (říjen 2016):