Marek Dalík, poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, si řekl o úplatek

Marek Dalík, poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, si řekl o úplatek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Svědek: Dalík si v kauze Pandur řekl o úplatek 480 milionů

  • 1069
Vyšetřování obchodu s transportéry Pandur přineslo dramatický zvrat. Manažer rakouské firmy Steyr vypověděl, že po něm a jeho firmě žádal lobbista Marek Dalík na podzim 2007 osmnáct milionů eur (podle tehdejšího kurzu cca 480 milionů korun) jako provizi za uskutečnění obchodu.

MF DNES, která na novém vývoji kauzy pracuje už týden, získala protokol z výslechu vysokého manažera Steyru, který letos 25. března vedli společně rakouští i čeští policisté a žalobci ve Vídni.

Manažer rakouské zbrojovky, který měl na starosti celý projekt obchodu s Českou republikou, do protokolu popsal průběh vyjednávání. Mluvil o dvou schůzkách v Brně (26. 10. 2007) a v Praze (8. 11. 2007).

„Dalík uvedl, že pokud máme zájem na další realizaci projektu, je prý nutná platba celkem 18 milionů eur,“ uvedl do policejního protokolu manažer firmy.

Na dvou zmiňovaných schůzkách bylo evropské vedení společnosti General Dynamics (pod niž firma Steyr spadá). Českou stranu měli zastupovat náměstek ministryně obrany Martin Barták, lobbista Marek Dalík a významný slovenský obchodník se zbraněmi Miroslav Výboh.

Když se pražská schůzka chýlila ke konci, náměstek Barták požádal Johna Ulricha, prezidenta evropské větve General Dynamics, o soukromý rozhovor. Když odešli z místnosti, vznesl podle rakouského manažera Dalík svou žádost o mnohamilionovou sumu.

"Řekl nám, že pokud máme zájem o pokračování projektu, bylo by nutné zaplatit třikrát šest milionů eur," vypověděl manažer a dodal: "Požádal jsem jej, aby to nějak blíže vysvětlil, protože hovoří o enormní peněžité částce za velmi nejasné plnění. On v podstatě ještě jednou řekl totéž. Rozhovor trval asi deset minut."

V té chvíli u toho podle něho byli čtyři muži. Kromě něj a Dalíka ještě bývalý americký diplomat a poradce General Dynamics Victor Jakovich a Miroslav Výboh.

O Dalíkově žádosti věděla americká ambasáda v Praze

Marek Dalík deníku Právo řekl,  že celá věc je nesmysl. "Rozhodně jsem po nikom žádné peníze nepožadoval," prohlásil. Přiznal, že se zúčastnil dvou schůzek s dodavateli pandurů, ale pouze na jejich žádost. Firmu údajně zajímalo, jak je projekt vnímán v České republice. Lobbista jim údajně sdělil, že veřejnost vnímá projekt negativně kvůli vysoké ceně a také způsobu, jakým byl přijat. Schválila ho ještě vláda Jiřího Paroubka, ale až po prohraných volbách.

Martin Barták ani Miroslav Výboh na žádosti MF DNES o vyjádření nereagovali.

Podle informací MF DNES česká policie a státní zastupitelství nové poznatky právě prověřuje. "Reagujeme na všechny informace, které v průběhu vyšetřování získáme. Ke konkrétním úkonům se ale na základě dohody s rakouskou stranou vyjadřovat nebudeme," řekla mluvčí žalobců Irena Válová.

Manažer Steyru mimo jiné vypověděl, že o Dalíkově žádosti o peníze informovali už v roce 2007 zástupci firmy americkou ambasádu v Praze. Co přesně ambasáda tehdy udělala, není jasné. Stejně tak není známo, zda firma nakonec do Česka nějaký úplatek poslala a případně komu. Podle českého práva je však trestným činem už samotná žádost o úplatek.

Ani vedení firmy General Dynamics na zjištění MF DNES zatím nechtělo reagovat. Viceprezident Lutz Kampmann si nejprve vzal čas na rozmyšlenou, ale pak se omluvil, že zatím ke schůzkám nic neřekne. Podobně reagoval i prezident firmy John Ulrich.

Topolánkova vláda smlouvu s firmou Steyr nakonec uzavřela: za 14,4 miliardy korun Česko koupilo 107 obrněnců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video