Dalík o mluvčím: Beze mě by to na Hrad nedotáhl

  9:47aktualizováno  9:47
Za prezidenta Václava Klause bude už za dva týdny mluvit muž, kterého "vychoval" Marek Dalík. Poradce premiéra Mirka Topolánka dokonce neskromně prohlašuje, že bez něj by se Radim Ochvat mluvčím hlavy státu nestal.

Marek Dalík | foto: NGUYEN PHUONG THAOMF DNES

"Že se dostal tak daleko? To mě nepřekvapuje, protože kdyby nebylo mě, tak by to na Hrad nedotáhl," řekl včera MF DNES Marek Dalík.

A vysvětlil, že to byl on, kdo Ochvata před lety "vytáhl" z ostravského rádia do velkého světa byznysu a politiky. Zaměstnal ho ve své pražské firmě New Deal, v níž měl Ochvat na starosti propagaci několika společností.

Dalíka s Ochvatem seznámil  společný známý – Mirek Topolánek. Právě od premiéra nyní Ochvat přichází na Hrad. Tři roky řídil na Úřadu vlády programovou kancelář. 

Radim OchvatKdo je tedy muž, který bude od 1. června tlumočit názory prezidenta Václava Klause? Život Radima Ochvata nabral nový směr před deseti lety, kdy jako moderátor ostravského rádia potkal současného premiéra. Přestože je o generaci mladší, padl si s ním do oka.

Posléze pro Mirka Topolánka začal pracovat. Po jeho zvolení do čela ODS byl jeho tiskovým tajemníkem. Po boku šéfa nejsilnější pravicové strany prošel předvolební kampaní do Sněmovny v roce 2006.

Zároveň pracoval i pro dalšího Topolánkova přítele a vlivného lobbistu Marka Dalíka. "Přestože se Radim Ochvat znal s Mirkem Topolánkem, žil v Ostravě. Já jsem ho vzal do Prahy a zaměstnal jsem ho. Působil u mě tak rok a půl. Byl normálním PR manažerem, měl klienty a staral se o ně," řekl Dalík.

Postupně se ze všech tří mužů stali přátelé. Tykají si, hrají spolu tenis. "Za možnost pracovat pro Mirka Topolánka jsem vděčný. Je to lídr, vizionář, má energii na rozdávání," hodnotí premiéra Radim Ochvat.

Přesto se od dvojice Topolánek – Dalík nyní rozhodl odejít a přijal post hradního mluvčího. Je přitom známo, že si Klaus s Topolánkem zrovna nepadají do náručí.

V této souvislosti se vyrojily spekulace, zda za Ochvatovým "přestupem" nestojí právě Dalík. Pro něj by mohlo být zajímavé mít v blízkosti prezidenta svého člověka. To však všichni popírají.

Loajalita nade vše
"Je to milý, bezkonfliktní a slušný muž, ale především je velmi loajální. Určitě nehrozí, že by vynášel informace z Hradu k Topolánkovi a naopak," tvrdí Dalík. O Ochvatově mimořádné loajálnosti mluví většina lidí, kteří s ním kdy pracovali.

"Rozhodoval jsem se čistě profesionálně, nic jiného za tím nehledejte. Když dostane třicetiletý člověk nabídku od prezidenta, aby se stal jeho mluvčím, nenechá vás to klidným. Jdu do toho s očekáváním a této nabídky si velmi cením," popřel spekulace i Radim Ochvat. - čtěte Nabídka od prezidenta vás nenechá klidným, říká nový hradní mluvčí

Toho doporučil Klausovi jeho dosavadní mluvčí Petr Hájek, který povýší na vicekancléře. "V naší malé zemi není moc lidí, kteří by takto důležité místo mohli zastávat. Pan Ochvat nás profesionalitou přesvědčil, že je tím pravým," řekl Hájek.

Ochvata s prezidentem pojí ještě jedna věc: je členem správní rady Nadace ČEZ. V energetickém gigantu pracovala i Klausova manželka Livia a mladší syn Jan. Ředitel ČEZ Martin Roman navíc věnoval sto milionů korun gymnáziu, které vede Klausův starší syn Václav.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Jeden díl Čtyřlístku nám zabavili policajti. Kvůli srpnu 1968, vypráví Němeček

Autor Čtyřlístku, výtvarník Jaroslav Němeček.

Výtvarník Jaroslav Němeček oslavil ve středu 75. narozeniny. „Teď hledám někoho, kdo by přišel s tím, že umí malovat...

Poslední záchvěv zimy a pak loučení, pokračovat bude nadprůměrně teplé počasí

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nadprůměrné teploty budou pokračovat nejméně do poloviny března, proti předchozím týdnům bude ale více srážek. Vyšší...

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz