Senioři se kvůli vysokým nájmům musí stěhovat, chtějí úpravu příspěvků

  14:50aktualizováno  14:50
Rada seniorů a Sdružení nájemníků navrhují změnu dávek na bydlení tak, aby víc zohledňovaly výši nájmů v jednotlivých místech republiky. Podle organizace totiž lidé v důchodovém věku nezvládají, kvůli rostoucímu nájemnému ve městech, své náklady na bydlení platit a to ani s příspěvkem od státu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Podle šéfa rady Zdeňka Pernese a šéfa sdružení Milana Taraby by „krizi seniorského bydlení“ pomohly řešit zákon o dostupném bydlení, výstavba nájemních bytů i cenové mapy nájemného.

Podle rady statistici zjistili, že v nájmu bydlí zhruba 216 400 seniorů a seniorek. Dvě třetiny z nich žijí samy. Kolem 180 300 lidí platí tržní nájemné, zbytek snížené částky, upřesnil Pernes. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení průměrný starobní důchod na konci března činil 13 377 korun. Muži měli v průměru 14 697 korun a ženy 12 182 korun. Zhruba 190 000 seniorek a seniorů dostávalo penzi pod 10 000 korun, kolem 60 000 pak pod 8 000 korun.

Když důchod nestačí. Senioři v nájmu mají problém vyjít s penězi

„Do naší poradny chodí paní z Prahy 10, které je 84 let. Poprvé nás navštívila v roce 2007, kdy jí zemřel manžel. Tehdy jí po zaplacení sedmdesátimetrového bytu zbyly z důchodu 7 706 korun asi 4 000 korun. Byt musela kvůli zvyšování nájmu opustit. Teď žije v bytě 29 metrů čtverečních a platí nájemné 12 700 korun a služby 2 500 korun,“ popsal jeden z případů Taraba. 

Dodal, že řada seniorů a seniorek se kvůli nákladům stěhuje z měst do svých chat, kde ale mívají často nevyhovující podmínky, chybí teplá voda či topení.

V Česku se vyplácejí dvě dávky na bydlení. Na příspěvek mohou dosáhnout lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. Podpora se vypočítá podle normativů, které stanovuje vláda. Doplatek má dorovnat výdaje za byt lidem s malým příjmem tak, aby jim zbylo na živobytí.

Výše příspěvku nestačí

Podle rady jsou normativy nízké a samotným seniorům a seniorkám náklady na byt nedorovnají, a to zvlášť v Praze, Brně a dalších větších městech. Normativ na přiměřený nájemní byt pro jednu osobu činí letos v Praze 8 233 korun, ve městech nad 100 000 obyvatel 6 541 korun, v místech od 50 000 do 100 000 obyvatel 6 233 korun, v místech od 10 000 do 50 000 obyvatel pak 5 413 korun a do 10 000 obyvatel 5 117 korun.

Podle Pernese jsou normativy pro seniory ve velkých městech nedostatečné. Z nich vypočítaný příspěvek na bydlení jim na pokrytí nákladů často nestačí, z důchodu jim zbývá denně jen stokoruna, dodal šéf rady. Podle něj by dávka měla zohledňovat i nájmy v centru či na okraji města a využívat by se měly cenové mapy. Ty ministerstva práce a místního rozvoje zatím ale stále nemají.

Resort práce navrhl nahrazení dvou dávek na bydlení novým přídavkem. Doplatek by se zrušil, příspěvek by se přejmenoval a jeho vyplácení by se zpřísnilo. Rada věří, že by přenastavená dávka lépe zohlednila situaci seniorů. Se zpřísněním pro ně ale nesouhlasí.

Vyšší penze, nižší příspěvky na bydlení. Nový problém pro 43 tisíc seniorů

Podle rady a sdružení by situaci pomohl řešit i zákon o dostupném bydlení a výstavba nájemních bytů. „Chybí jich tisíce, pokud by byly na trhu, tak by obrovský převis poptávky nad nabídkou neexistoval a ceny by klesly,“ řekl Pernes.

Babišova vláda ve svém programu slíbila, že připraví zákon o sociálním bydlení. Krátce po získání důvěry od slibu upustila. Místo normy zvolila dotace pro obce na výstavbu bytů.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Co dál s e-cigaretami? Ministerstvo zdravotnictví se zabývá varováním z USA

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Varováním amerických expertů na rizika plynoucí z e-cigaret se podle ministra Adama Vojtěcha zabývá ministerstvo...

Skateboardisté mají smůlu. Okolí Stalinova pomníku je zavřené, hrozí pokuta

Prostor kolem bývalého Stalinova památníku je obehnán zábranami a páskami. (20....

Praha uzavřela podzemní část někdejšího Stalinova sousoší na Letné. Vstup je zakázán i do přilehlého okolí včetně...

Na smíchovském břehu Vltavy se budou cvičně stavět protipovodňové zábrany

Město čekají protipovodňové manévry.

Zejména na smíchovském břehu Vltavy se v sobotu bude cvičit stavba protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Babiš: Zemanovo vyjádření o abolici bylo zbytečné, jen vyvolá vášně

Premiér Andrej Babiš (ANO) hovoří na tiskové konferenci po schůzi vlády v...

Vyjádření prezidenta Miloše Zemana o abolici je podle premiéra Andreje Babiše zbytečné. Řekl to v rozhovoru pro Rádio...

Najdete na iDNES.cz