GLOSA: Pokémon v japonštině s anglickými titulky. Svět zbavený dabingu

  14:01aktualizováno  14:01
Ministerstvo školství vyslyšelo odpůrce dabingu a chce se s Českou televizí domluvit, aby na dětském kanálu ČT:D vysílala víc programů v angličtině. Podle odpůrců dabingu by se častějším posloucháním originální verze filmu zlepšila jazyková vybavenost Čechů. Rušit dabing je však nesmysl, myslí si filmová kritička MF DNES Mirka Spáčilová.

Volání po zrušení dabingu by mohlo přinést i paradoxní výsledek - třeba oblíbené pokémony v originálním japonském znění s anglickými titullky.

Ne že bych nerozuměla steskům na český dabing, naopak. Zrovna o víkendu jsem s ovladačem v ruce dokazovala rodině, že filmový Lincoln čili Daniel Day-Lewis si Oscara opravdu zasloužil, ale musí se na DVD pustit v originále.

V kině se spojení 3D s dabingem už stalo výstražným znamením: pozor, od osmi let výše to bude k nevydržení. A chápu fanoušky, že si své kultovní seriály raději titulkují svépomocí, než by čekali, až jim je dovezou a namluví systémem kus jako kus, krimi, komedie, romance či horor takřka bez rozdílu.

To všechno je pravda, stejně jako fakt, že titulkované filmy rozvíjejí nenásilně znalost cizího jazyka. Ale rušit kvůli tomu dabing jako uměleckou disciplínu?Nesmysl.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Bohumil Doležal: Lze vůbec do blížících se voleb vkládat naději?
  • Alena Slezáková: Loď, která neměla štěstí
  • Karel Pacner: Útok na vědu a snížení dotací - nic nového
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Rušit, bořit, mýtit, zakazovat, to je znak nezralosti. Pokud školák z angličtiny propadá, sotva za to může vinit televizi, že je staromilská, herce, že si dabingem vydělávají, neřkuli diváky, kterým české znění vyhovuje. Navíc právě studenti klasickou televizi už zhusta opouštějí a premiérové filmy, které si stahují z internetu, dabing rozhodně nemají. Pouze pokud si ho sami podomácku vyrobí, což se mezi skalními nadšenci ještě děje.

Jediná věc může směšnou válku titulkových mladočechů s dabingovými staročechy zastavit. Základní pojem demokracie: volba, v daném případě duovysílání čili výběr ze dvou možností. Třetí, němá, je často nejlepší. Volbu poskytuje HBO, v ČT je u vybraných pořadů, na kanálu ČT Art už vysílají klíčové filmy vesměs v originále, kultovní seriály v obou verzích nabízí Prima Cool. Postupně se to hýbe, aktivisté by však chtěli víc a rychleji. Klidně, pokud nebudou svou představou omezovat přání jiných.

Volba znamená, že jednoznačné pravidlo neexistuje. Na jedné straně stojí umolousaně deklamované telenovely, na druhé Mrazík nebo Četníci ze Saint Tropez: kdo slyšel originál, rád se vrací k české verzi. Předškoláka lze posadit ke Shrekovi jen v mateřštině; i kdyby chodil do anglické školky, těžko zachytí tolik "dospěláckých" vtipů, odkazů a citací. A co se titulků týče, někdy mají tolik pravopisných prohřešků vůči češtině, že by dabing byl milosrdnější.

Dobrý dabing, samozřejmě.

Na Slovensku před pěti lety přijali zákon, podle něhož se nové filmy mají vysílat výhradně ve slovenštině; do té doby je často přebírali v češtině. Můžeme přijít s vlastní, ještě paradoxnější variantou. Naši prvňáčci budou sledovat Pokémona v japonštině s anglickými titulky, aby se jazykově vzdělali Každému bude fuk, že si přitom ničí vkus. A pohádkovou Perinbabu s českými titulky, protože slovensky už nebudou rozumět ani slovo.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Když se nezměníme, změní nás katastrofa, říká o plýtvání vědec a farmář

Hydrobiolog a nyní také farmář David Pithart.

Voda v krajině se stala celoživotním tématem hydrobiologa Davida Pitharta. Dokonce tak silným, že ve svých padesáti...

Jsou to lži a výmysly, řekl Rittig před soudem. Praní špinavých peněz popřel

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Lobbista Ivo Rittig u soudu uvedl, že obžaloba v kauze tunelování pražského dopravního podniku (DPP) je plná lží a...

Už ne tak předražená data. Slova ministryně o wi-fi rozhýbala nový zákon

Ilustrační snímek

Pomoci srazit předraženou cenu mobilních dat má změna zákona o elektronických komunikacích. Začali ji schvalovat...

Najdete na iDNES.cz