D1 v příštím roce, pracovat se má na každém třetím kilometru

  18:11aktualizováno  18:11
Dopravní omezení z dálnice D1 jen tak nezmizí. Na její modernizaci, která má oficiálně skončit v roce 2021, se bude intenzivně pracovat také v příštím roce. Na úseku, který propojuje dvě největší tuzemská města, budou silničáři pracovat na celé třetině.

Oprava D1 u Větrného Jeníkova na Vysočině. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na dopravní tepně D1, která spojuje Prahu, Brno a Ostravu, budou probíhat příští rok práce v délce téměř 71 kilometrů. Vyplývá to z oficiálních materiálů Ministerstva dopravy. Na dálnici, ze které je aktuálně v provozu 352 kilometrů, tak mohou řidiči očekávat omezení na zhruba jedné pětině její délky.

Ne všechny části budou ale vytížené stejně. Nejnáročnější bude pro řidiče nejstarší část D1, která spojuje Prahu a Brno. V rámci revitalizace se zde bude pracovat celkem na sedmi úsecích. Pokračovat budou dvě už probíhající opravy. Především jde o problematický téměř čtrnáctikilometrový úsek na Vysočině mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde v polovině prosince vznikla kolona dlouhá 35 kilometrů. Práce budou postupovat také mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi.

Fotogalerie

Nově se má navíc začít pracovat na pěti dalších úsecích v celkové délce téměř padesáti kilometrů. Jde o tři úseky na Vysočině, jeden úsek ve Středočeském kraji a jeden úsek v Jihomoravském kraji. Celkových 71 kilometrů plánovaných oprav bude přitom probíhat výhradně na dvousetkilometrové trase mezi Prahou a Brnem. Připravované práce se tak statisticky týkají každého třetího kilometru na této komunikaci.

„Stále platí zásada, se kterou jsme připravovali harmonogram modernizace, neopravovat zároveň dva na sebe navazujících úseky,“ řekl iDNES.cz mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Cílem je zajistit plynulost dopravy alespoň do té míry, že po průjezdu omezením se vozidla zase rozjedou. „Vzhledem ke skluzu u Humpolce se tento systém dostává do rizika,“ upozorňuje Rýdl.

„Stav pro příští rok je srovnatelný s rokem 2017, kdy se pracovalo také na sedmi úsecích. Nebude se pracovat na všech najednou, z části půjde o přípravné práce,“ uvedl za ministerstvo dopravy tiskový mluvčí Zdeněk Neusar.

Hotových je 89 kilometrů

Modernizace D1 začala v roce 2013, za tu dobu se podařilo dokončit 13 úseků v celkové délce 89 kilometrů. Úseky, které jsou plánované na příští rok, tedy představují z celého projektu značnou část.

„Harmonizace je klíčem k tomu, abychom mohli modernizací projít úspěšně jako celkem,“ řekl Rýdl. Samotný proces modernizace je ale podle ŘSD velmi náročný, protože nejde o jednoduché dílčí opravy, ale v podstatě o budování úplně nové dálnice na místě té stávající, a to za plného provozu.

Osmým stavebním projektem na D1 je dostavba úseku Přerov- Lipník, který bude mít 14,3 kilometru. Stavební práce zde začaly v létě 2015 a jejich konec se plánuje na listopad příštího roku.

Co se týče zajištění plynulosti dopravy, ŘSD žádné přelomové novinky pro příští rok nechystá. Pro jednotlivá staveniště existují stavební předpisy, které kontroluje Silniční správní úřad. Silničáři i zhotovitelé staveb se jimi musejí řídit včetně časových omezení, která jsou v předpisech popsána.

„Domnívám se, že ŘSD dělá pro plynulost dopravy naprosté maximum. Ukazuje se, že nejdůležitější jsou pro řidiče dopravní informace,“ doplňuje Rýdl. Jejich cílem je zajistit, aby se řidiči v čas dozvěděli, co je na trase čeká a mohli se na omezení připravit.

Aktuální odhadovaná cena modernizace všech úseků, na kterých budou příští rok práce probíhat, je 9,2 miliardy korun. Při započtení ceny také nově budovaného úseku v Olomouckém kraji se tak na D1 budou stavět úseky za téměř 12 miliard korun.

Nejsilněji zasáhnou příští rok opravy dálnice kraj Vysočina. Pracovat se zde bude na čtyřech úsecích v délce 43 kilometrů. Ve Středočeském kraji se bude pracovat na dvou úsecích v délce 17,65 kilometru. Poslední zhruba desetikilometrový úsek se bude modernizovat v kaji Jihomoravském.

Rekonstrukce D1 byla jedním z témat pořadu Rozstřel s ředitelem ŘSD:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Další z rubriky

Soukup může moderovat dál. Zákon zatím neporušuje, tvrdí šéf vysílací Rady

Jaromír Soukup v pořadu Moje zprávy na TV Barrandov

Když Jaromír Soukup ve zpravodajském pořadu Moje zprávy na TV Barrandov propagoval své nové hnutí List Jaromíra...

Z Brna do vlády? Vokřál by mohl být novým ministrem školství

Končící brněnský primátor Petr Vokřál na ustavujícím zasedání nového...

Bývalý primátor Brna Petr Vokřál se už zřejmě oklepal z toho, jak jej i přes vítězství v posledních volbách vyšachovali...

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz