D1 v příštím roce, pracovat se má na každém třetím kilometru

  18:11aktualizováno  18:11
Dopravní omezení z dálnice D1 jen tak nezmizí. Na její modernizaci, která má oficiálně skončit v roce 2021, se bude intenzivně pracovat také v příštím roce. Na úseku, který propojuje dvě největší tuzemská města, budou silničáři pracovat na celé třetině.

Oprava D1 u Větrného Jeníkova na Vysočině. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na dopravní tepně D1, která spojuje Prahu, Brno a Ostravu, budou probíhat příští rok práce v délce téměř 71 kilometrů. Vyplývá to z oficiálních materiálů Ministerstva dopravy. Na dálnici, ze které je aktuálně v provozu 352 kilometrů, tak mohou řidiči očekávat omezení na zhruba jedné pětině její délky.

Ne všechny části budou ale vytížené stejně. Nejnáročnější bude pro řidiče nejstarší část D1, která spojuje Prahu a Brno. V rámci revitalizace se zde bude pracovat celkem na sedmi úsecích. Pokračovat budou dvě už probíhající opravy. Především jde o problematický téměř čtrnáctikilometrový úsek na Vysočině mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde v polovině prosince vznikla kolona dlouhá 35 kilometrů. Práce budou postupovat také mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi.

Fotogalerie

Nově se má navíc začít pracovat na pěti dalších úsecích v celkové délce téměř padesáti kilometrů. Jde o tři úseky na Vysočině, jeden úsek ve Středočeském kraji a jeden úsek v Jihomoravském kraji. Celkových 71 kilometrů plánovaných oprav bude přitom probíhat výhradně na dvousetkilometrové trase mezi Prahou a Brnem. Připravované práce se tak statisticky týkají každého třetího kilometru na této komunikaci.

„Stále platí zásada, se kterou jsme připravovali harmonogram modernizace, neopravovat zároveň dva na sebe navazujících úseky,“ řekl iDNES.cz mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Cílem je zajistit plynulost dopravy alespoň do té míry, že po průjezdu omezením se vozidla zase rozjedou. „Vzhledem ke skluzu u Humpolce se tento systém dostává do rizika,“ upozorňuje Rýdl.

„Stav pro příští rok je srovnatelný s rokem 2017, kdy se pracovalo také na sedmi úsecích. Nebude se pracovat na všech najednou, z části půjde o přípravné práce,“ uvedl za ministerstvo dopravy tiskový mluvčí Zdeněk Neusar.

Hotových je 89 kilometrů

Modernizace D1 začala v roce 2013, za tu dobu se podařilo dokončit 13 úseků v celkové délce 89 kilometrů. Úseky, které jsou plánované na příští rok, tedy představují z celého projektu značnou část.

„Harmonizace je klíčem k tomu, abychom mohli modernizací projít úspěšně jako celkem,“ řekl Rýdl. Samotný proces modernizace je ale podle ŘSD velmi náročný, protože nejde o jednoduché dílčí opravy, ale v podstatě o budování úplně nové dálnice na místě té stávající, a to za plného provozu.

Osmým stavebním projektem na D1 je dostavba úseku Přerov- Lipník, který bude mít 14,3 kilometru. Stavební práce zde začaly v létě 2015 a jejich konec se plánuje na listopad příštího roku.

Co se týče zajištění plynulosti dopravy, ŘSD žádné přelomové novinky pro příští rok nechystá. Pro jednotlivá staveniště existují stavební předpisy, které kontroluje Silniční správní úřad. Silničáři i zhotovitelé staveb se jimi musejí řídit včetně časových omezení, která jsou v předpisech popsána.

„Domnívám se, že ŘSD dělá pro plynulost dopravy naprosté maximum. Ukazuje se, že nejdůležitější jsou pro řidiče dopravní informace,“ doplňuje Rýdl. Jejich cílem je zajistit, aby se řidiči v čas dozvěděli, co je na trase čeká a mohli se na omezení připravit.

Aktuální odhadovaná cena modernizace všech úseků, na kterých budou příští rok práce probíhat, je 9,2 miliardy korun. Při započtení ceny také nově budovaného úseku v Olomouckém kraji se tak na D1 budou stavět úseky za téměř 12 miliard korun.

Nejsilněji zasáhnou příští rok opravy dálnice kraj Vysočina. Pracovat se zde bude na čtyřech úsecích v délce 43 kilometrů. Ve Středočeském kraji se bude pracovat na dvou úsecích v délce 17,65 kilometru. Poslední zhruba desetikilometrový úsek se bude modernizovat v kaji Jihomoravském.

Rekonstrukce D1 byla jedním z témat pořadu Rozstřel s ředitelem ŘSD:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelila celou středu až do brzkých ranních hodin pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Výsledek byl...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rath a sedmileté boží mlýny: dost, nebo málo na katarzi?

Eskorta přivádí Davida Ratha ke Krajskému soudu v Praze. (30. dubna 2013)

Až sedm let a jeden měsíc po zatčení s úplatkem v ruce dosáhla česká spravedlnost na kdysi mocného hejtmana Davida...

Někdejší bašta squaterů Cibulka je na prodej. Koupi zvažuje Praha 5

Cibulka. Ač má status národní kulturní památky, usedlost chátrá. Rozlehlý park...

Soukromý majitel nabídl Praze 5 k prodeji usedlost v Košířích, kterou se neúspěšně pokoušel zrekonstruovat. Radnice...

Vláda se otřásla, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelila celou středu až do brzkých ranních hodin pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Výsledek byl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz