D1 v příštím roce, pracovat se má na každém třetím kilometru

  18:11aktualizováno  18:11
Dopravní omezení z dálnice D1 jen tak nezmizí. Na její modernizaci, která má oficiálně skončit v roce 2021, se bude intenzivně pracovat také v příštím roce. Na úseku, který propojuje dvě největší tuzemská města, budou silničáři pracovat na celé třetině.

Oprava D1 u Větrného Jeníkova na Vysočině. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na dopravní tepně D1, která spojuje Prahu, Brno a Ostravu, budou probíhat příští rok práce v délce téměř 71 kilometrů. Vyplývá to z oficiálních materiálů Ministerstva dopravy. Na dálnici, ze které je aktuálně v provozu 352 kilometrů, tak mohou řidiči očekávat omezení na zhruba jedné pětině její délky.

Ne všechny části budou ale vytížené stejně. Nejnáročnější bude pro řidiče nejstarší část D1, která spojuje Prahu a Brno. V rámci revitalizace se zde bude pracovat celkem na sedmi úsecích. Pokračovat budou dvě už probíhající opravy. Především jde o problematický téměř čtrnáctikilometrový úsek na Vysočině mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde v polovině prosince vznikla kolona dlouhá 35 kilometrů. Práce budou postupovat také mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi.

Fotogalerie

Nově se má navíc začít pracovat na pěti dalších úsecích v celkové délce téměř padesáti kilometrů. Jde o tři úseky na Vysočině, jeden úsek ve Středočeském kraji a jeden úsek v Jihomoravském kraji. Celkových 71 kilometrů plánovaných oprav bude přitom probíhat výhradně na dvousetkilometrové trase mezi Prahou a Brnem. Připravované práce se tak statisticky týkají každého třetího kilometru na této komunikaci.

„Stále platí zásada, se kterou jsme připravovali harmonogram modernizace, neopravovat zároveň dva na sebe navazujících úseky,“ řekl iDNES.cz mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Cílem je zajistit plynulost dopravy alespoň do té míry, že po průjezdu omezením se vozidla zase rozjedou. „Vzhledem ke skluzu u Humpolce se tento systém dostává do rizika,“ upozorňuje Rýdl.

„Stav pro příští rok je srovnatelný s rokem 2017, kdy se pracovalo také na sedmi úsecích. Nebude se pracovat na všech najednou, z části půjde o přípravné práce,“ uvedl za ministerstvo dopravy tiskový mluvčí Zdeněk Neusar.

Hotových je 89 kilometrů

Modernizace D1 začala v roce 2013, za tu dobu se podařilo dokončit 13 úseků v celkové délce 89 kilometrů. Úseky, které jsou plánované na příští rok, tedy představují z celého projektu značnou část.

„Harmonizace je klíčem k tomu, abychom mohli modernizací projít úspěšně jako celkem,“ řekl Rýdl. Samotný proces modernizace je ale podle ŘSD velmi náročný, protože nejde o jednoduché dílčí opravy, ale v podstatě o budování úplně nové dálnice na místě té stávající, a to za plného provozu.

Osmým stavebním projektem na D1 je dostavba úseku Přerov- Lipník, který bude mít 14,3 kilometru. Stavební práce zde začaly v létě 2015 a jejich konec se plánuje na listopad příštího roku.

Co se týče zajištění plynulosti dopravy, ŘSD žádné přelomové novinky pro příští rok nechystá. Pro jednotlivá staveniště existují stavební předpisy, které kontroluje Silniční správní úřad. Silničáři i zhotovitelé staveb se jimi musejí řídit včetně časových omezení, která jsou v předpisech popsána.

„Domnívám se, že ŘSD dělá pro plynulost dopravy naprosté maximum. Ukazuje se, že nejdůležitější jsou pro řidiče dopravní informace,“ doplňuje Rýdl. Jejich cílem je zajistit, aby se řidiči v čas dozvěděli, co je na trase čeká a mohli se na omezení připravit.

Aktuální odhadovaná cena modernizace všech úseků, na kterých budou příští rok práce probíhat, je 9,2 miliardy korun. Při započtení ceny také nově budovaného úseku v Olomouckém kraji se tak na D1 budou stavět úseky za téměř 12 miliard korun.

Nejsilněji zasáhnou příští rok opravy dálnice kraj Vysočina. Pracovat se zde bude na čtyřech úsecích v délce 43 kilometrů. Ve Středočeském kraji se bude pracovat na dvou úsecích v délce 17,65 kilometru. Poslední zhruba desetikilometrový úsek se bude modernizovat v kaji Jihomoravském.

Rekonstrukce D1 byla jedním z témat pořadu Rozstřel s ředitelem ŘSD:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Fajt nechápe, proč byl odvolán a žádá omluvu. Ministerstvu hrozí soudem

Šéf Národní galerie Jiří Fajt

Bývalý generální ředitel pražské Národní galerie Jiří Fajt, kterého kvůli údajným pochybením v hospodaření instituce...

Profese exekutora si lidé váží nejméně. Stejně jako politika, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Šest z deseti lidí se domnívá, že současný výběr exekutora je špatný, a podle 69 procent lidí by ho měl přidělovat stát...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz