V Česku by mělo vzniknout osm páteřních tras a dalších třicet významných stezek, které budou mít narozdíl od současnosti jen dvouciferná čísla. O chystaných změnách informovaly Hospodářské noviny.
Přečíslování tras by mělo být hotové zhruba do tří let. "Letos se ještě bude projekt dojednávat, abychom se domluvili na společném postupu a připravili na to například i kartografické firmy," řekl iDNES.cz národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek z Centra dopravního výzkumu.
Podle něj současný systém značení, který se navrhl v roce 1997, vyžaduje po velkém rozvoji cykloturistiky úpravy. "Tehdy neexistovaly cyklostezky, takže se vybraly i silnice třetí třídy či lesní a polní cesty," uvádí.
Trasy přečíslují značkovači Klubu českých turistů
Páteřní stezky povedou převážně podél řek. V plánu jsou například trasy podél Bečvy, Ohře, Labe či Vltavy. "Chceme vyplnit mezeru na marketingovém trhu. Kraje a regiony většinou nabízejí jen svůj region, dálkovými trasami chceme ukázat, že to je přesregionální záležitost. Mohlo by to pomoci celé České republice," řekl iDNES.cz Martinek.
Přečíslování by nemělo být příliš nákladné. Na stávající tabule se dají samolepky s novým číslem trasy. Přeznačení udělá Klub českých turistů. "Spolupracujeme s nimi od začátku a změny konzultujeme. Peníze na přečíslování by měli dostat od krajů," podotýká Martinek.
Obce věří, že k nim po úpravě systému dorazí více cykloturistů. "Je jednoznačně lepší jedno číslo 50 podél celé Bečvy, než si pamatovat, že mají jet po 501 a pak odbočit na 6118 a pak hned na další," řekla Hospodářským novinám manažerka mikroregionu Hranicko Michaela Škrobánková.