Od července může nehoda přijít cyklistu pěkně draho.

Od července může nehoda přijít cyklistu pěkně draho. | foto: Profimedia.cz

Cyklista se „vymázl“, hrozí mu vysoká pokuta

  • 613
Nový silniční zákon dokáže být velmi cynický. Dvacetiletý Tomáš Petrů ze Zlína havaroval na kole. Kromě sanitky přijeli k nehodě i policisté, kteří nejdříve dali zraněnému mladíkovi dýchnout, a pak jeho rodičům oznámili, že podle nového zákona zaplatí pokutu minimálně 25 tisíc korun.

Jejich syn totiž jako účastník silničního provozu způsobil dopravní nehodu, při níž byl zraněn člověk. On sám.

"Jestli má nový zákon takto vypadat v praxi, tak je to moc špatné. Podobných případů, kdy cyklista havaruje, totiž musí být hodně," řekl Tomášův otec Josef Petrů.
Kriticky se k zákonu staví i zlínský policejní ředitel Bedřich Koutný, který už na nepřiměřené pokuty za nehody cyklistů se zraněním upozorňoval.

"Podobných případů už máme od začátku července víc. Způsob, jakým je zákon řeší, mi připadá hodně nemravný. Člověk se sám zraní a pak ještě dostane pokutu. To je amorální," uvedl Koutný.

Dodal však, že policista musí postupovat podle zákona. Nemá totiž na vybranou. Jediným řešením je změna zákona. "Je nutné, aby se tím zákonodárci zabývali. Ne až za půl roku, nebo později. Ale hned," řekl Koutný.

Zlínská senátorka Alena Gajdůšková připouští, že silniční zákon, pro který zvedla ruku, má své nedostatky. Se změnami by ale půl roku počkala. "Za tu dobu se vychytají chyby. A pak se velmi rychle provedou změny," řekla.

K tomu, co dnes čeká na cyklisty, řekla, že "to sice vypadá jako nesmysl, ale že je třeba číst zákon v souvislostech."

Rodina Petrů, která už přidala podpis pod petici za změnu zákona, nechce pokutu zaplatit. "Budeme se bránit," řekl Josef Petrů.

Koutný uvedl, že policie přestupek zaregistrovala a dál se jím bude ve správním řízení zabývat odbor dopravy magistrátu. Proti jeho rozhodnutí je možné se odvolat a také podat soudní žalobu.

Josefovi Petrů se kromě zákona nelíbilo ani chování policistů. Jeho syn havaroval na horském kole v pondělí na Zlínských pasekách při jízdě z kopce. V rychlosti zavadil kolem o obrubník a přeletěl přes řídítka. Způsobil si odřeniny a tržné rány na hlavě.

Přesto dokázal zatelefonovat mobilem rodičům. Místní lidé, kteří si ho všimli, zase přivolali sanitku a do jejího příjezdu se o mladíka starali. Záchranka přijela vzápětí a lékaři zraněného ošetřili. Pak čekali na policejní hlídku. To trvalo přes dvacet minut. Když už lékařům docházela trpělivost, hlídka dorazila.

"Policisty prakticky nezajímal zdravotní stav našeho syna. Jediné, o co se starali, bylo to, zda před jízdou nepil alkohol. I když je ujistil, že ne, musel podstoupit kontrolu na elektronickém přístroji. Ústa měl plná krve, takže se mu podařilo správně dýchnout až na několikátý pokus. Ukázalo se, že alkohol nepil," popsal Josef Petrů.

Když sanitka mohla konečně odjet, jeden z policistů ještě rodičům sdělil, že za způsobenou nehodu s následkem ublížení na zdraví mohou očekávat podle nových dopravních předpisů pokutu začínající na částce dvacet pět tisíc korun.

"Když se proti tomu manželka ohradila, tak ještě dodal něco jako že "co nám to tam nahoře schválili" a "koho jsme si zvolili...". Jeho chování ostře kontrastovalo s profesionálním přístupem záchranné služby," řekl Petrů.

Policejní ředitel Koutný chování svých podřízených nechtěl bez znalosti případu hodnotit. Řekl jen, že sanitka na policii čekat nemusela. Někdy se totiž podle Koutného stává, že výjezdová hlídka, která má na starost dopravní nehody, dorazí později, neboť je na druhém konci okresu.

K dechové zkoušce pak uvedl, že ji policista s účastníkem nehody udělat musí. Je ale jedno, jestli hned, nebo až v nemocnici "Záleží na zdravotním stavu osoby," řekl Koutný.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video