Nejsme vyšetřující kancelář, usadil soud děkana, který se pře kvůli prověrce

  14:20aktualizováno  14:20
Děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT Pavel Ripka zažaloval školu, tehdejšího rektora i auditorskou firmu Ernst & Young. Vedení školy ho v roce 2014 tajně prověřovalo kvůli možnému střetu zájmu, audit ale žádný problém neodhalil. Děkan podal žalobu, aby se dostal k informacím, které na něj i jeho blízké firma sesbírala. Podle názoru soudu je však žaloba zatím neprojednatelná a celý spor zbytečný.

Soudkyně Martina Tvrdková z Obvodního soudu pro Prahu 1 prostudovala Ripkovu žalobu i vyjádření všech tří protistran. V jednací síni pak otevřeně řekla, co si myslí o sporu děkana s ČVUT, nyní již bývalým rektorem Petrem Konvalinkou a společností Ernst & Young.

Soudkyně Martina Tvrdková

Soudkyně Martina Tvrdková

„Informace, které firma na popud školy sbírala, jsou veřejně dostupné, jde o údaje z veřejných rejstříků. Zpracování takových informací je povolené. Žalobce je představitel vysoké školy, osoba veřejně činná. Je v podobném postavení jako my soudci. Také toho musíme spoustu vydržet, i nad rámec toho, co by snesl běžný občan,“ prohlásila soudkyně.  

Ve sporu zatím nespatřuje nic, co by odporovalo zákonu na ochranu osobních údajů. „Z jednotlivých vyjádření vyplývá, že žalovaná číslo tři (Ernst & Young – pozn. red.) zpracovávala informace z veřejných zdrojů. Zatím nikdo netvrdí něco jiného. Předesílám, že v takovém případě je žaloba zcela nedůvodná. Trochu mě mrzí, že jde o spor, který se dal vyřešit smírem. Z mého pohledu je to úplně zbytečné,“ konstatovala Tvrdková.

Děkan o auditu:

„Abych se očistil, chtěl jsem výsledky vyšetřování zveřejnit a případně je veřejně vyvrátit. Jsem si totiž jist, že na mne ani na mé příbuzné žádné reálné kompro najít nemohli, a pokud něco našli, bylo to vykonstruované.“

Pavel Ripka, děkan Fakulty elektrotechnické, ČVUT

zdroj: Lidové noviny, 8. 2. 2017

Vedení univerzity nechalo v roce 2014 prověřit deset vrcholných zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků kvůli případnému napojení na firmy, s nimiž je ČVUT v obchodním styku. Děkan Pavel Ripka tvrdí, že se o své personální prověrce dozvěděl až o dva roky později z tisku.

„To, že jsem byl tajně prověřován, bych dokázal pochopit. Ale určitě jsem o tom měl být dodatečně informován a dostat výsledek, abych se k němu mohl vyjádřit. Když se několik let šíří šeptanda, že jsou někteří děkani prověřováni kvůli střetu zájmů, je to nepříjemné,“ řekl iDNES.cz Ripka.

Děkan tvrdí, že mu sice tehdejší rektor ČVUT Petr Konvalinka nabídl, aby se seznámil s materiály, které auditoři k jeho osobě sesbírali, podmínkou však bylo podepsání mlčenlivosti. Na to Ripka odmítl přistoupit.

„Rektor Konvalinka měl ty materiály v trezoru. Některým lidem je ukazoval po podepsání závazku mlčenlivosti. Když později předával svou funkci, tak trezor odevzdával prázdný. Nikdo neví, kde teď ty dokumenty jsou,“ vysvětluje děkan.

Soudkyně vyjádřila svůj předběžný názor na žalobu velmi otevřeně:

„Náš klient dal žalobci několikrát prostor, aby se s těmi podklady seznámil,“ oponovala před soudem Konvalinkova právní zástupkyně Jitka Havlénová.

Rektor k žalobě:

Před rektorátem ČVUT studenti demonstrovali za odvolání rektora Petra...

„Podání žaloby na rektora je nepochybně krokem k oslabení pozice rektora a prosazení ambic profesora Ripky, který proti rektorovi vystupuje systematicky... Po věcné stránce je tento spor zcela bezobsažný. Přestože byl děkan několikrát vyzván, aby se s obsahem zprávy seznámil, neučinil tak. Profesor Ripka je známý tím, že je v soudních sporech pravidelně neúspěšným a tyto prohrává, a tak předpokládám, že tomu bude stejně i v tomto případě.“

Petr Konvalinka, rektor ČVUT v letech 2014 až 2018

zdroj: Lidové noviny, 8. 2. 2017

Trvá na tom, že bývalý rektor nemá být vůbec žalovaný, protože není pasivně legitimován (není původcem údajného neoprávněného zásahu – pozn. red.). Smlouvu, kterou ČVUT uzavřela s auditorskou firmou, ani osobně nepodepisoval.

Stejný názor má soudkyně. Podle ní měl děkan Ripka žalovat pouze univerzitu jako právnickou osobu, nikoliv zároveň jejího vrcholného představitele.

„Žalobce měl možnost se s výsledkem prověrky seznámit. Nebyly při ní zjištěny žádné negativní skutečnosti,“ uvedla advokátka auditorské firmy Michaela Koblasová.

„Požaduji informace, které na mě firma Ernst & Young podle mého názoru nezákonně vyhrabala. Možná i dokonce na členy mé rodiny. Já jsem ten kompletní materiál neviděl,“ dodává Ripka.

Nejsme vyšetřující kancelář

I s tím je však problém. Děkan podle soudu nedostatečně upřesnil, jaké listiny mu má žalovaná strana vlastně vydat. „Takto to není vůbec projednatelné, je to na odmítnutí. Označení těch listin musí být takové, aby nebyly zaměnitelné s žádnými jinými,“ vysvětlila soudkyně.

Jenže Ripka neví, co přesně auditoři rektorovi předali. Soudkyni však neobměkčil. „Takto nelze u soudu postupovat – to, že si nejste jistý, co o vás shromáždili, že nevíte, co se stalo. My tady, prosím vás, nejsme vyšetřující kancelář. Musí být jasně dáno, co požadujete a co chcete, aby žalovaná plnila,“ řekla mu Tvrdková a určila lhůtu k doplnění žaloby.

Jeho advokáta Pavla Uhla zaskočila. „Soud nás staví do pozice, kdy se nemůžeme domáhat svých práv. Jednou z klíčových zásad ochrany osobních údajů je to, že každý má právo, aby mu ty (na něj shromážděné) osobní údaje byly poskytnuty. Proto, aby je znal. Soud na nás nyní klade požadavek, abychom ty údaje znali dřív, než nám budou poskytnuty. To technicky vzato není možné,“ sdělil iDNES.cz Uhl.

Kromě vydání shromážděných materiálů žádá děkan od bývalého rektora a auditorské firmy omluvu. Univerzita se mu již písemně omluvila. Požaduje také finanční odškodnění. „Jedná se zejména o náhradu mého času. Dohromady jde tuším o 200 tisíc korun. Bude úkolem soudu, aby posoudil, jestli je to oprávněné,“ dodal Ripka. Soud bude pokračovat v dubnu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Další z rubriky

Hrad mi doporučoval, jak „správně“ rozhodnout, prozradil soudce Baxa

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa

Bývalý předseda a nynější soudce Nejvyššího správního soudu Josef Baxa cítí velké zklamání z toho, jak se prezident...

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Kaplického blob v Praze nebude, nové vedení odmítlo projekt oživit

Kaplického chobotnice na místě bývalého Stalinova pomníku na Letné.

Praha nebude pokračovat v ideové přípravě stavby budovy knihovny podle projektu architekta Jana Kaplického. Důvodem je...

Najdete na iDNES.cz