V Česku by mohla vzniknout technická superškola, jednají o tom dvě univerzity

  17:57aktualizováno  17:57
Rektoři Českého vysokého učení technického a Vysoké školy chemicko-technologické jednají o sloučení. V Praze by tak mohla vzniknout technická superškola s dvanácti fakultami. Školy by tak lépe obstály v konkurenci, a to jak v Česku, tak i v zahraničí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"V řadě věcí už jsme s rektorem VŠCHT našli společnou řeč," řekl rektor ČVUT Václav Havlíček serveru Česká pozice, který o sloučení informoval jako první. Podle rektora by ke sloučení, pokud půjde vše dobře, mohlo dojít do roka.

"Domnívám se, že se jedná o aktivitu, která by měla pomoci oběma školám rozšířit jejich možnosti, ušetřit trochu peněz, ale zejména dosáhnout určité komplexnosti výuky, protože VŠCHT byla od ČVUT rozhodnutím komunistické vlády v roce 1952 oddělena, čímž došlo k určité anomálii. Pravděpodobně jsme jedinou technickou univerzitou na světě, která nemá chemické obory," řekl iDNES.cz Havlíček.

Havlíček připomněl, že chemici jsou v rámci České republiky jednoznačně nejlepší z hlediska vědecké úrovně na jednoho studenta, ale ze světového pohledu jsou malou školou.

"ČVUT se pravidelně umisťuje v zahraničních žebříčcích, za poslední čtyři roky jsme se dostali z 250. na 125. místo mezi technickými univerzitami. Spolu s chemiky bychom se ale dostali určitě do první stovky," věří rektor.  

True

Důvodem, proč univerzity jednají o sloučení, je i fakt, že se chystá reforma vysokých škol. Jedním z výstupů reformy by mělo být rozdělení škol, některé by byly výzkumné, jiné orientované na profesní vzdělávání, kde by studenti získávali pouze titul Bc.

Koncem loňského roku se premiér Petr Nečas na zasedání Akademického sněmu AV ČR zmínil o tom, že Česko má mít asi pět výzkumných univerzit.  "Neumím si představit, že by Praha měla mezi pěticí budoucích výzkumných univerzit v Česku hned trojí zastoupení. To je asi politicky neudržitelné," zmiňuje Havlíček jeden z důvodů sloučení.

S tím souvisí i změna financování. "Do doktorských studijních programů mohou přijímat jen školy, které mají solidní vědu a výzkum," cituje ČTK náměstka pro vysoké školství a výzkum Jana Kouckého, který to uvedl po jednání školského sněmovního výboru.

Univerzity sice budou moci od září přijmout víc studentů, než kolik jim určí ministerstvo školství, nedostanou však na jejich výuku peníze. Od roku 2012 by se pak mělo financování ještě více odvíjet podle kvality vysokých škol, ne podle počtu přijímaných studentů.

Stát může fúzi ČVUT a VŠCHT výrazně podpořit

Dnes má ČVUT osm fakult. VŠCHT čtyři, ale daleko méně studentů. Splynutím by v pražských Dejvicích vznikl univerzitní kampus s dvanácti fakultami a s více než 25 tisíci studenty.

Ministerstvo školství potvrdilo, že o jednání mezi vysokými školami ví. Zasahovat do jednání ale kvůli jejich autonomii nemůže. "Je tedy věcí jejich shody a iniciativy, zda navrhnou státu provedení fúze. Stát je v tom ovšem může výrazně podpořit," cituje Česká pozice náměstka Kouckého.

Pokud by se vysoké školy rozhodly sloučit, musely by s tím souhlasit akademické senáty obou univerzit, následně by pak návrh na sloučení zamířil do Parlamentu ČR.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

Příspěvky na brýle končí. Peníze půjdou na pomoc vážně nemocným

Ilustrační snímek

Příspěvek na brýle či vložky do bot bude brzy minulostí. Nový zákon totiž změní úhradu zdravotních pomůcek a peníze se...

Najdete na iDNES.cz