Čunkův advokát šéfuje ministrovi spravedlnosti

  12:55aktualizováno  12:55
V zemi existuje škola, kde se téměř dennodenně setkávají politici, elitní policisté a advokáti. Tedy ti, mezi nimiž by kvůli jejich práci měla být spíše tlustá zeď. Na Vysoké škole Karlovy Vary se tak vídají třeba náměstek šéfky protikorupční policie s advokátem vicepremiéra Čunka.
Je v tom nějaký problém? reagoval na své působení ve škole ministr Jiří Pospíšil

Je v tom nějaký problém? reagoval na své působení ve škole ministr Jiří Pospíšil

Už jen pravidelné setkávání těch lidí může například otevírat otázku, jestli je zajištěna naprostá nezávislost při vyšetřování korupční kauzy vicepremiéra Jiřího Čunka.

Posuďte sami: v profesorském sboru se potkávají: ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a náměstek šéfky protikorupční policie Zdeněk Tomica. Jejich nadřízeným je prorektor a Čunkův advokát Eduard Bruna. Učí tam také zástupce šéfa republikové kriminální policie Jan Chmelík.

Vysoká škola Karlovy Vary v bakalářském programu vychovává budoucí právníky. Tomica tam učí trestní právo, ministr Pospíšil přednáší správní právo (učil zde už před vstupem do vysoké politiky). Škola funguje sedm let. Přitom to byl právě Tomica, kdo podepisoval dokumenty doprovázející žádost o vydání Čunka v Senátu kvůli stíhání za korupci.

Nade všemi pak stojí rektor školy Josef Mečl. Bývalý předlistopadový i polistopadový komunistický funkcionář a poslanec označil otázky MF DNES na vazby politiků na školu za "úskočné". "Na škole nejsou vztahy podřízenosti a nadřízenosti striktní," míní Mečl.

Stejně tak vylučují střet zájmů i všichni ostatní. "Proti panu Brunovi jsem dělal dvě trestní kauzy. Jedna skončila odsouzením a ten člověk dostal 10 let, druhá je u soudu teď," vysvětluje Tomica. Podotýká i to, že pod něj nespadá přímo odbor, který vyšetřuje Čunka.

I ministr spravedlnosti Pospíšil připomíná, že Brunu potkal asi jen na dvou akcích školy. "Je v tom nějaký problém?" divil se Pospíšil.

A advokát Bruna? "Já si myslím, že to nevidíte úplně správně, protože já se s protikorupční policií nesetkávám denně," říká.

Nepracují zadarmo
Ve Varech se platí školné 23 tisíc korun za semestr. Dodělávají si tam vzdělání také policisté, kteří musí mít vysokou školu kvůli služebnímu zákonu, protože by jinak přišli o funkci. Celkem má škola přes tisíc studentů.

A za svou práci jsou honorováni i přednášející. Zatímco policista Tomica nechtěl říci, kolik si na "Brunově škole" vydělá, politik Pospíšil přiznal, že asi šest tisíc čistého, ale za opravdu "málo hodin měsíčně".

Pracovníci protikorupční policie (i jiných útvarů) se ve škole objevují nejenom v roli vyučujících, ale chodí tam i jako studenti. A narážejí tam na pedagogy a své nadřízené v jedné osobě. Ti zase mohou mít jako šéfové z práce zájem, aby studenti prošli a u policie zůstali.

Tomica takové vazby odmítá. "Jedna kolegyně z útvaru se u mě dokonce chtěla nechat vyzkoušet, ale řekl jsem jí, aby se raději napsala k jinému zkoušejícímu," tvrdí Tomica.

Jeho nadřízený, zástupce šéfa republikové kriminální policie Vladimír Zimmel, o angažmá policisty nevěděl a trochu ho to znepokojilo. "Při neformálním setkání mohou lidé různých zájmů vyjednat různé věci, které nejsou v souladu s pravidly hry. Policisté mají ale pedagogické aktivity dovolené. Není to v rozporu se zákonem," říká Zimmel s tím, že se na celou záležitost zeptá šéfky protikorupční policie.

Podivné vazby mezi vysokou školou a justicí už vyšly jednou najevo v souvislosti s takzvanou konkurzní mafií. Bývalý prorektor brněnské Vysoké školy Karla Engliše Vladislav Větrovec a majitel této školy Jan Harangozzo stanuli v této kauze v lavici obžalovaných spolu s bývalým ústeckým soudcem Jiřím Berkou. A i na této škole působili policisté a politici.

Eduard Bruna

Eduard BrunaPražský advokát. Zabývá se trestním právem. Je známý jako obhájce vicepremiéra Jiřího Čunka, ale také Petra Hrubého - pravé ruky Radovana Krejčíře. Ve své advokátní kanceláři zaměstnává bývalého premiéra Stanislava Grosse.
Na Vysoké škole Karlovy Vary pracuje Bruna jako prorektor. Na jeho katedře učí trestní právo podle materiálů školy třeba Jan Chmelík z vedení kriminální policie.
Střet zájmů Bruna odmítá: "Já se s protikorupční policií zase tak často jako advokát nesetkávám," tvrdí Bruna.

Josef Mečl

Současný rektor Vysoké školy Karlovy Vary. Před rokem 1989 byl tajemníkem západočeského výboru KSČ a děkanem předlistopadové právnické fakulty v Praze. Držitel Řádu práce z roku 1973. Jako děkan skončil v roce 1990. Pak pracoval jako poslanec za KSČM.
V devadesátých letech působil i jako advokát. Hájil obchodníka s lehkými topnými oleji Vratislava Kutala. Byl předsedou Strany demokratické levice. O své komunistické minulosti dnes říká: "Na škole to nikomu nevadí."

zdroj: ČTK, MF DNES


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Najdete na iDNES.cz